Čo mám povedať partnerovi po hádke?

Čo mám povedať partnerovi po hádke?

Čo povedať partnerovi po hádke? Byť ticho? Ospravedlniť sa? Tváriť sa, akoby sa nič nestalo? Nech sa chystáte zareagovať akokoľvek, majte na pamäti, že cieľom by malo byť zlepšenie danej situácie a dosiahnutie kompromisu.

Nejde o to, aby ste mali pravdu za každú cenu. Dôležité je, aby ste hádkou vyriešili problém, ktorý nastal. Čo teda povedať partnerovi po hádke? Hádame sa dookola stále o tom istom, čo môžeme urobiť, aby sme situáciu vyriešili?

Keď sa hádate čoraz častejšie kvôli tej istej záležitosti, práve táto otázka by mohla byť cestou k rozumnému argumentovaniu namiesto kričania. Ak sa cyklicky opakuje téma, o ktorej sa hádate, znamená to, že ani jeden z vás neprináša nový pohľad, návrh riešenia či spôsob, ako to eliminovať. Navrhnite preto cestu, ktorá by bola niečím nová a ktorá by mohla vyriešiť problémovú situáciu.

Mrzí ma to, prepáč

Tieto slová sú veľmi dôležité a účinné, ak ich myslíte naozaj úprimne a ak sa nimi ospravedlníte za konkrétnu vec, ktorú ste podľa vás prehnali. Vhodné je aj konkrétne povedať, čo vás mrzí, aby to neskončilo pri slovíčku „to“. Zároveň platí, aby ste sa zamysleli  nad tým, čo by ste nabudúce mohli povedať či urobiť ináč, aby ste nemuseli hovoriť, že vás niečo mrzí.

Odpúšťam ti
V hádke či pri akomkoľvek partnerskom konflikte zvyčajne nie je „vinníkom“ len jeden človek. Obaja partneri majú na konflikte svoj podiel, a preto ospravedlniť by sa mali obe strany. Každý by mal prijať zodpovednosť za svoje skutky a slová. Ak sa vám človek ospravedlní, je dobré dať nahlas najavo, že mu odpúšťate. Ak sa budete tváriť dotknuto, len aby ste partnera dlhšie potrápili, nikomu to neprospeje.

Ľúbim ťa
Určite si poviete, že povedať túto vetu po hádke je nemožné. Lenže práve toto je kľúč k riešeniu. Psychológovia vravia, že po hádke je dôležité dať partnerovi najavo, že hádka je len drobnou prekážkou, ktorú však spolu dokážete prekonať. Je to ako s láskou k dieťaťu. Aj keď vaše dieťa urobí niečo, za čo nasleduje trest, je dôležité mu povedať, že ho milujete, ale nesúhlasíte s prejavom správania, ktoré malo. Uistenie o láske je najdôležitejšie.

Cítim, že…
Častým problémom v konfliktoch je fakt, že ľudia menej hovoria o tom, čo cítia a čo im ublížilo, ale viac hovoria o chybách partnera a o tom, čo urobil zle. Obviňovanie a útoky však nie sú konštruktívnym riešením, radšej sa pokúste popísať problém zo svojho stanoviska a otvorene pomenujte svoje pocity. Nehovorte o partnerovi, ale o sebe, čo prežívate a cítite, keď sa deje to alebo ono.

Chcem, aby sme uzavreli kompromis. Pokúsime sa o to?

Niektoré hádky nemajú vždy jednoznačné riešenia a nie vždy môžete hádkou dôjsť k stanovisku, s ktorým budete obaja spokojní. Ideálne riešenie pre partnera a ideálne pre vás môžu byť úplne odlišné. Ak na nich budete neochvejne stáť, nedohodnete sa. Preto jeden z vás musí vyjsť s iniciatívou nájdenia kompromisu. Ak ku kompromisu dospejete, napíšte ho napríklad na papier a dajte na viditeľné miesto, kde ho budete mať obaja na očiach.

Môžeme sa o tom porozprávať večer (zajtra, o hodinu,...)?

Stáva sa, že počas hádky sú emócie vybičované na maximum a niekedy poviete aj to, čo tak v skutočnosti nemyslíte. Ak ste práve príliš nahnevaní na to, aby ste odpúšťali alebo hľadali kompromisy, je v poriadku dať si na chvíľu prestávku a vrátiť sa k problému na ďalší deň. Choďte sa prejsť, pospite si a dajte čas emóciám, aby trochu vychladli.

Budem sa snažiť to zmeniť

Ak viete, že sa počas hádky ukázalo niečo, čo by ste mohli zmeniť, pokúste sa dať partnerovi najavo, že si uvedomujete svoj podiel a pokúsite sa zmeniť niečo, čo by mohlo viesť k väčšej pohode. Vyjadrite ochotu hľadať riešenie.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa