Čo najskôr naňho zabudnite: Rozchodom sa život nekončí

Čo najskôr naňho zabudnite: Rozchodom sa život nekončí

Aj keď vaše manželstvo bolo roky ako z romantického filmu, niečo sa pokazilo. Ste v koncoch, rozchod bolí. Vieme, ako sa z toho psychicky nezrútiť.

Vyrovnať sa s rozvodom alebo rozchodom môžete aj sama. Pomôcť vám môže šport, čokoláda, priatelia, nakupovanie (retail terapia) alebo vyhodenie všetkých predmetov, ktoré vám vášho ex pripomínajú.

Vedecky podložené
Existujú však aj vedecky otestované spôsoby, ktoré vám pomôžu emocionálnu bolesť po rozchode zmierniť a na milovaného človeka postupne zabudnúť. Počúvanie smutných piesní, alkoholické opojenie či trúchlenie niekde v kúte totiž nie vždy bolesť zo straty vyriešia. Keď sa partneri rozchádzajú, nastáva šok podobný tomu, ktorý vyvolávajú nehody a úrazy. Aktivujú sa tisícky neurónových obvodov, ktoré sa venujú prednostne tejto udalosti. Vo vedeckom časopise Journal of Experimental Psychology preto zverejnili štúdiu, ktorá hovorí o stratégiách, ktoré vám pomôžu opäť sa postaviť na nohy.

Stop snívaniu
Aj keď váš ex bol mužom vášho života, snažte sa aspoň na čas zabudnúť na všetko dobré, čo ste s ním zažili, a radšej myslite na jeho negatívne stránky. Spomeňte si na jeho otravné zlozvyky, ktoré vám liezli na nervy, urobte si ich zoznam a aspoň raz denne si na ne spomeňte. Táto stratégia vám na čas pomôže „odľúbiť“ sa a možno aj zabudnúť.

Rozptýľte sa
Žiada si to nové zážitky a veľa smiechu. Aj keď sa vám to môže zdať nemožné, veď všetko, čo ste mali rada, ste robili s bývalým partnerom, určite nájdete koníček, ktorý vás rozptýli.
Podľa neurovedkyne Sandry Langeslagovej však takáto forma liečby zlomeného srdca pomáha len na chvíľu. Tvrdí, že láska trvá dlhšie ako hnev, radosť či iné emócie. Výsledkom je, že zabudnúť na milovaného partnera, ktorý sa s vami rozišiel (alebo zomrel), si vyžaduje čas.

Veľa času. Dobrá správa je, že nepríjemné pocity časom zmiznú alebo sa zmiernia do takej miery, aby boli prijateľné. Môže to však trvať 6 až 11 mesiacov. Práve toľko mozgu trvá, kým sa zotaví z emocionálnej rany, ktorou strata blízkeho človeka nepochybne je.

Prestaňte ho sledovať
Kým sa tak stane, vyhýbajte sa stretávaniu s bývalým a nesledujte ho ani na sociálnych sieťach. Za to, že neviete prestať expartnera na internete sledovať, môže mozog.
Ak s tým neprestanete, môžete sa dopracovať do štádia, keď sa stanete svojím expartnerom priam posadnutá. Budete na neho neustále myslieť, rozprávať o ňom a nedokážete sa na nič sústrediť.

Vyhoďte jeho veci
Po rozchode trpí aj srdce. V niektorých intervaloch bije rýchlejšie, alebo, naopak, pomalšie. Okrem toho, že horšie pracuje, môže mať strata partnera vplyv aj na kvalitu vášho spánku. Buď sa stále prebúdzate alebo dokonca trpíte nespavosťou. Najlepšie urobíte, ak schováte alebo vyhodíte všetko, čo vám expartnera pripomína. Aj tak sa neubránite spomienkam, miestam či vôňam, ktoré vám ho v mysli opäť oživia. Tak sa aspoň zámerne neobklopujte jeho vecami.

Vnímate rozchod ako osobné zlyhanie? Obviňujete sa, neustále myslíte na situácie, v ktorých ste mali reagovať inak? Tak aspoň vedzte, že za rozchod nemôžete sama. Vina nikdy nie je len na jednej strane.

Digitálne kopačky
Rozchod cez internet sa stáva novodobým fenoménom súčasnosti. Nestretávajú sa s ním len -násťroční, čoraz obľúbenejší je aj medzi dlhoročnými partnermi, medzi staršími ľuďmi či manželmi, ktorí spolu už nejaký ten rôčik prežili.

Lebo jednoduchšie je napísať, že „končíte“, ako to partnerovi povedať priamo do očí a vystaviť sa tak emocionálnemu výbuchu. Podraz je, ak to urobíte v čase, keď je partner v práci alebo na služobnej ceste. Veď obrazovka znesie všetko. Napriek tomu sa virtuálny rozchod medzi ľuďmi teší veľkej obľube.

Podľa istého internetového prieskumu sa až štvrtina ľudí dozvedela o rozpade svojho vzťahu tak, že si ich partner zmenil status na Facebooku. Dal tak najavo, že je odteraz nezadaný. Prieskum spoločnosti Lab 42 zasa ukázal, že cez Facebook, Twitter, e-mail či SMS správu sa rozišla až tretina z dospelých ľudí.

Rozchod bolí
Štúdia z roku 2011 uskutočnená tímom odborníkov na Einstein College of Medicine zistila, že rozchod je rovnako bolestivý ako popálenie horúcou šálkou kávy.

Menej žiaduca?
Rozpad vzťahu nielenže bolí, ale môže aj za pošramotené sebavedomie. Z výskumov vyplýva, že sa až o 75 percent zvyšuje riziko, že po rozpade vzťahu sa začne rúcať všetko okolo vás. Dostanete sa do letargie, môžete prísť o prácu, odvrátia sa od vás priatelia, narobíte si finančné dlhy. Hladina hormónov sa výrazne naruší, preto by ste mali začať so sebou niečo robiť. Dôležité je zlepšiť si sklesnutú náladu a snažiť sa fungovať, ako by sa nič nestalo.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa