Čo nám ženám ničí chuť na sex: Za čo môže chlap a za čo už nie?

Čo nám ženám ničí chuť na sex: Za čo môže chlap a za čo už nie?

Napriek tomu, že krivka sexuality v každom dlhodobom vzťahu klesá, rýchlosť tohto procesu nie je vo všetkých vzťahoch rovnaká.

V mnohých vzťahoch dokonca krivka môže nejaký čas opäť začať stúpať. Chuť na sex je totiž fenomén, ktorý je veľmi citlivý na vnútorné prežívanie, ale aj sociálne, spoločenské či pracovné aspekty. Medzi najčastejšie „zabijaky“ ženskej túžby na sex, patria nasledujúce faktory.

Stres a frustrácia
Slovo, ktoré patrí v súčasnosti medzi najpoužívanejšie. Dnešná hektická doba totiž núti ľudí žiť rýchlejšie, takmer bez oddychu. Ťažké to majú obe pohlavia, no ženy, ktoré neraz fungujú na viacerých frontoch – práca, domácnosť, výchova, učenie sa s deťmi, to majú obzvlášť náročné. O to viac, ak zabúdajú na seba, na svoje potreby, ktoré zatlačia do úzadia a pokiaľ žijú s partnerom, ktorý ich neodbremení, len po nich vždy niečo požaduje. Vtedy nečudo, že im na sex nezostáva čas ani chuť.

PMS
Za nechuťou na sex nemusia byť iba vonkajšie faktory. Ak cítite, že niekoľko dní pred menštruáciou ste ako vymenená a sex je to posledné, na čo by ste mali chuť, na vine je pravdepodobne premenštruačný syndróm. Je fajn, ak o tom poinformujete partnera, aby bol v obraze. Je dôležité, aby ste navzájom poznali procesy, ktoré sa odohrávajú vo vašich telách. A teraz informácia pre vášho partnera: Rozhodne nikdy nezisťujte nevhodnými otázkami, či je to naozaj pravda. Otázkou: „To už máš zase svoje dni?“ totiž celú situáciu len pokazíte a vyhliadky na zlepšenie sa stratia v nedohľadne!

Užívanie antikoncepcie alebo iných liekov
Antikoncepcia predstavuje z hľadiska kontroly počatia obrovský prielom, ktorý priniesol veľa pozitívneho. Bohužiaľ, má aj svoje riziká. U niektorých žien spôsobuje neznášanlivosť niektorých ich druhov liekov, u iných stojí za zníženou sexuálnou aktivitou či chuťou na sex. Podobný výsledok môže mať dlhodobé užívanie klasických liekov, antidepresív či kombinácia viacerých liečebných procedúr.

Nevšímavosť zo strany partnera
Každý človek túži po ocenení, pochvale či povzbudení. Obzvlášť je to dôležité v partnerskom vzťahu. Ak v ňom tieto prejavy správania dlhodobo chýbajú, partneri sa emocionálne od seba vzďaľujú, čo má negatívny dopad aj na ich prežívanie sexuality. Ženy túžia, aby si partner všimol ich krásu, šikovnosť, citlivosť či zodpovednosť. Ak má žena deficit takejto spätnej väzby, uberá jej to na sebavedomí, dobrej nálade a pridáva jej to na presvedčení, že si ju partner nevšíma, nezaujíma sa o ňu a že svoju pozornosť asi presúva na inú ženu. Takýto laxný prístup zo strany muža zvyšuje riziko, že ochota a chuť ženy na sex sa rapídne minimalizujú.

Rýchlovky a nič iné
Je jedno, či ste spolu pár mesiacov alebo dvadsať rokov. Sex je vždy záležitosťou dvoch ľudí, preto je potrebné k nemu tak pristupovať. Zaujímať sa o potreby toho druhého, aby intímne chvíle neskĺzli do rutiny a do uspokojenia jedného z dvojice, väčšinou muža. Sexuológovia upozorňujú, že ženám berie chuť na sex najmä obava, že ich partner to bude chcieť mať za sebou v podobe jednej z mnohých rýchloviek, aby mohol čo najskôr zaspať. Lenže takáto forma sexu nie je v súlade s potrebami každej ženy a hlavne nie vtedy, ak sa to odohráva podľa tohto scenára pravidelne.

Nedostatok dotykov, nežnosti a intímností
Problémom mnohých mužov je, že si zamieňajú sex s intimitou. Často sa totiž dotýkajú svojich partneriek až vtedy, keď chcú od nich sex. Domnievajú sa, stačí pár dotykov, najlepšie na intímnych miestach a žena sa celá roztopí. Lenže tak to nefunguje.  Pokiaľ vo vzťahu chýbajú obyčajné nežnosti, ktoré nie sú priamou výzvou na sex (objatia, bozky, pohladenia, pritúlenie,...), žena nebude spokojná a aj ten najúžasnejší sex jej neprinesie požadovaný efekt. Muži potrebujú pochopiť, že musia oddeliť dotyky, ktoré nevedú k sexu od tých, ktoré sú súčasťou predohry. Aby sa ich partnerky nebáli zakaždým, keď sa ich partneri dotknú, že očakávajú sex.     

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa