Čo robili ženy v minulosti, aby neotehotneli? Bude vám ich ľúto...

Čo robili ženy v minulosti, aby neotehotneli? Bude vám ich ľúto...

Každý jeden patent prechádza svojím vývojom a inak to nie je ani s antikoncepciou. Na to, že sa pred nechceným rozmnožovaním treba chrániť, prišli ľudia veľmi dávno.

Určite už tušíte, že počiatky antikoncepcie museli byť veľmi zaujímavé, a v tom sa vôbec nemýlite, no k slovíčku zaujímavé treba pridať ešte jedno. Niektoré ochranné metódy z minulosti sú totiž pre dnešné ženy aj mierne desivé.

Citrónové výplachy
Na jednej strane, treba uznať, že ľudia už v minulosti dobre odhadovali potraviny a látky, ktoré ako-tak fungujú ako antikoncepcia. Síce by sme si dnes len tak nevyplachovali svoje intímne „vnútro" citrónovou šťavou, no je pravdou, že šťava z tohto plodu pôsobí adstringentne, čiže spôsobuje znížené prepúšťanie tekutín do okolitého tkaniva. Výťažok z luskov mahagonovníka zase znehybňuje spermie, a tak sa ženy vyplachovali aj takýmto zázrakom.

Staroveká chirurgia
Čo je však naozaj desivé, tak to chirurgická úprava mužských pohlavných orgánov. Ľudia sa kedysi neštítili vytvoriť mužovi extra otvor, ktorý niekde okolo hrádze odvádzal z tela jeho moč, ale takisto aj ejakulát. Žena sa teda počas styku vôbec nemusela obávať spermií a muž si musel zvyknúť vykonávať malú potrebu v sede.

Zaujímavé bariéry
Došlo aj na bariérovú ochranu a možno ani neuveríte, aké všelijaké kombinácie si ženy zavádzali do svojho tela. Medzi najstaršiu ochranu, ktorá čiastočne uzatvárala vagínu, patrí zmes kamennej soli, medu a prírodnej gumy, čo sa považuje za niečo ako dnešný pesar. Rovnako fungovala aj hmota z krokodílieho či slonieho trusu. Bariérovo však mali pôsobiť aj iné, oveľa zvláštnejšie formy ochrany. Ľudia sa počas styku spoliehali na zhluk ovčej vlny, ktorý bol namočený vo víne a takisto aj na drvené granátové jablko alebo figu.

Proti počatiu sa kedysi ženám zavádzali špongie napité octom, takisto im však zvnútra potierali intímne miesta olivovým olejom, mastnými i chladivými masťami. Muži si zase svoje orgány namáčali v octe či slanej vode. Aj keď teraz asi krútite hlavou, tieto historické metódy nie sú úplne mimo. Ocot, olivový olej aj zrniečka z granátového jablka naozaj čiastočne zabraňujú pohybu spermií, takže ľudia v dávnych dobách dobre vedeli, čo robia.

Zbytočné opatrenia
Samozrejme, aby sme historické metódy iba nechválili, používali sa aj celkom nezmyslené antikoncepčné opatrenia. Ženy napríklad pred vyvrcholením muža mali zadržať dych, prípadne hneď po ejakulácii začať kýchať, kričať a skákať, aby zo seba vypudili mužské spermie. Dnes už našťastie o anatómii vieme podstatne viac ako kedysi, a tak si môžeme vyberať z mnohých moderných a skutočne účinných metód antikoncepcie.

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa