Čo s peniazmi zo šibačky? Naučte dieťa hospodáriť s nimi

Čo s peniazmi zo šibačky? Naučte dieťa hospodáriť s nimi

Aj vaše dieťa si počas šibačky zarobí prvé vlastné peniaze? Vieme, ako ho naučiť s nimi hospodáriť. Odborníci sa zhodujú, že detské vreckové nemusí byť vysoké, ale musí byť pravidelné.

Iba tak sa deti s peniazmi naučia správne zaobchádzať a porozumieť ich hodnote. Horšie je, ak dieťa získa naraz viac peňazí. Podľa Radovana Šprláka z Partners Group SK by ste mali naučiť deti s peniazmi narábať už v škôlke.    

Pravidelné vreckové
Ak majú už malé deti pravidelné vreckové, dokážu lepšie pochopiť ich skutočnú hodnotu. „Vlastnými peniazmi získavajú sebavedomie, pocit slobody a samostatnosti, a to je najlepšia príprava na dospelosť,“ tvrdí R. Šprlák. A kým vy zabezpečujete všetky výdavky na bežný chod domácnosti, vreckové sú peniaze, ktoré majú slúžiť na osobné potreby dieťaťa.

Koľko eur mu dáte k dispozícii, záleží na vás, ale vo všeobecnosti by sa výška vreckového mala prispôsobiť veku dieťaťa. Malým, 6- až 8-ročným školákom by podľa odborníka malo stačiť 1 euro na mesiac, starší by mali vystačiť s 5 eurami mesačne a stredoškolákom by ste podľa neho mali dať priemerne 10 eur mesačne.   

Plánujte spoločne    
Myslite na to, že ako hospodárite s peniazmi vy, tak s nimi bude zaobchádzať aj vaše dieťa. Preto s finančnou výchovou začnite čo najskôr. „Deti musia pochopiť, že peniaze nie sú zadarmo a treba si ich zaslúžiť,“ vysvetľuje Radovan Šprlák. Každé finančné vzdelávanie sa začína plánovaním. „Dieťaťu vysvetlite, čo by sa malo diať s vreckovým. Musí si uvedomiť, že ho nesmie iba míňať, ale dôležité je myslieť aj na zadné vrátka a naučiť sa sporiť si,“ radí odborník.  

Vysvetlite mu základné oblasti finančného hospodárenia:   
Výška vreckového: Povedzte mu, aké sú jeho príjmy, teda koľko vlastných peňazí pravidelne dostane.     

Čo urobí s peniazmi: To je, samozrejme, na ňom, ale mali by ste ho usmerniť správnou cestou. Ak si chce kúpiť nejakú novú vec či vstupenku na koncert obľúbenej kapely, musí si na to našetriť. Časom si dieťa nasporí dostatok peňazí. Rozoberáte takto otázky sporenia.      

Pravidelné odkladanie: Ak budete dieťaťu vštepovať, že by si malo z vreckového vždy niečo odložiť, lebo nikdy nevie, kedy bude potrebovať peniaze navyše, učíte ho vytvárať finančnú rezervu.     

Peniaze zo šibačky
Riaďte sa podľa pravidla 10 : 20 : 30 : 40. V preklade to znamená, že 10 % z mesačných príjmov použije na tvorbu rezervy, 20 % smeruje do dlhodobých aktív a na zabezpečenie do budúcnosti, nie viac ako 30 % použije na pôžičky a úvery a maximálne 40 % môže minúť na bežnú spotrebu, teda si za ne niečo kúpi.

Autor: mam
Foto: blog.timeforslovakia.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa