Čo sa na plese nesluší? Vyhnite sa najčastejším faux pas

Čo sa na plese nesluší? Vyhnite sa najčastejším faux pas
Najvyššia spoločenská udalosť je plná nástrah, preto na ňu netreba pripraviť iba svoj zovňajšok, ale aj správanie. Aké sú najčastejšie prešľapy na plese? Vďaka nášmu prehľadu sa im vyhnete. Radí odborník na etiketu Jakub Abrahám.

Prefintíte sa
Každá žena chce byť kráľovnou večera, ale pamätajte na to, že menej je niekedy viac. „Často sa stáva, že dámy to preženú s doplnkami alebo neodhadnú svoju postavu," hovorí Jakub Abrahám. Na ples sa nehodia príliš krátke ani výstredné, okázalé, prezdobené šaty s vlečkou a so zbytočnými detailmi. „Ženy po päťdesiatke by nemali mať odhalené ruky a aj obdarené ženy by mali ukázať nanajvýš iba vrch dekoltu," upozorňuje odborník.

Zladíte sa
Mnohé páry sú presvedčené, že na ples sa musia partner s partnerkou farebne zladiť. Ženy často chodia nakupovať kravatu so svojou róbou v rukách a hľadajú pánsky doplnok takej istej farby, ale zbytočne. Odborník na etiketu upozorňuje, že to nie je správne: „V žiadnom prípade nelaďte kravatu či motýlika a už tobôž nie košeľu k dámskym šatám." Kravata by mala byť tmavá, žiadne lesklé žiarivé farby, košeľa musí byť biela. „Muž sa môže zladiť k partnerke nanajvýš vreckovkou v saku, manžetovým gombíkom alebo brošňou na klope saka. Treba upozorniť, že páni by si nemali dávať set rovnakej kravaty a vreckovky," objasňuje Jakub Abrahám.

Prídete v bunde
Veľkým prehreškom je prísť na ples v šušťákovej, páperovej či športovej bunde. Pokazíte tým celý dojem. „Pre dámy je vhodný kožúšok alebo vlnený kabát, pre pánov klasický flaušový kabát," vysvetľuje odborník.

Vezmete si veľa vecí
Veľkú kabelku plnú vecí pre každý prípad nechajte doma. „Na ples sa nosí čo najmenšia kabelka takzvaného listového typu, do ktorej sa zmestí pudrenka, rúž, peniaze, vreckovka, prípadne malá súprava na šitie. Mobil dáma nepotrebuje, pre prípad potreby ho má muž," vysvetľuje znalec etikety. Ak si chcete zobrať náhradné pančuchy, topánky či košeľu pre partnera, odložte ich v šatni spolu s kabátom.

Neupozorníte ostatné dámy
Dámy by mali byť na spoločenských udalostiach súdržné a upozorniť sa navzájom, že majú napríklad rúž na zuboch alebo nejaký problém s plesovou róbou. No treba to urobiť diskrétne, aby si to ostatní nevšimli.

 


Neovládate nápojovú etiketu
Žena si nikdy nenalieva nápoj sama. „Keď má dáma prázdny pohár, partner alebo iný džentlmen, ktorý sedí pri stole, jej naleje," objasňuje Jakub Abrahám. Keď už muž nalieva, mal by skontrolovať, či netreba naliať aj niekomu ďalšiemu či ostatným pánom. Do jedného pohára sa nalieva iba nápoj rovnakého druhu a poháre sa nesmú nalievať doplna. „Biele víno sa nalieva iba do polovice pohára, červeného vína sa nalieva ešte menej a voda by mala siahať nanajvýš do troch štvrtín pohára. Je to preto, aby sa znížilo riziko obliatia sa a aby sa dal nápoj pohodlne piť. Radšej si nechajte doliať častejšie," vysvetľuje odborník. A nezabudnite, že poháre sa držia za stopku!

Nakladáte si veľa na tanier
Na plese netreba hladovať, ale ani sa prejedať tak, že nebudete vládať tancovať. Radšej si choďte nabrať viackrát a menej, ako si naložiť na tanier toľko, že vám z neho bude jedlo vypadávať. Treba dávať pozor aj na to, čo budete jesť. „Vyberajte si jedlo, ktoré sa dá jesť s čo najmenším rizikom zašpinenia sa," odporúča odborník. A určite si jedlo nebaľte domov, to sa naozaj nepatrí.

Skupinkujete sa
Ples nie je určený na obšírne diskutovanie, táto spoločenská udalosť vyžaduje skôr zdvorilé krátke konverzácie. Nie je vhodné stráviť celý večer v spoločnosti iba úzkej skupiny ľudí, práve naopak, skúste prehodiť pár slov s čo najväčším počtom hostí na plese.

Upravujete sa pri stole
Pri stole je prípustné nanajvýš utieranie pier, ktoré by ste si mali decentne utrieť po každom jedle, aby ste si nezašpinili pohár. Všetky ostatné úpravy zovňajšku vrátane rúžovania by mali prebiehať na toalete. „Najhoršie, čo môže byť, je odstraňovanie zvyškov jedla zo zubov špáradlom pri stole. A ak si niekto pri tom zakryje rukou ústa, ešte viac na seba pritiahne pozornosť. Pri stole sa to jednoducho nerobí a platí to pre dámy i pre pánov," upozorňuje odborník. So špáradlom treba ísť na toaletu (môžete si ho pre istotu aj zobrať z domu) a tam si pred zrkadlom zvyšky jedla zo zubov odstrániť.

Báječný tip!
Keďsa oblejete červeným vínom, vzápätí sa treba obliať bielym. Pekne sa tozneutralizuje a škvrna bude menej výrazná. Potom sa treba odobrať urýchlene na toaletu a pokúsiť sa škvrnu odstrániť. Ak sa to nepodarí, vtej chvíli sa ples pre vás končí a mali by ste sa odobrať domov.

Prezujete sa do balerínok
Ples by mala každá žena vydržať v topánkach na vysokých podpätkoch. Náhradné topánky si môžete zobrať a odložiť si ich v šatni, ale mali by byť rovnako vhodné a adekvátne k róbe ako hlavné topánky. „V žiadnom prípade si na ples neprineste balerínky, tie sú absolútne nevhodné," varuje Jakub Abrahám.

Prezlečiete sa
Ak sa vám stane módna nehoda, že sa vám na šatách urobí veľká škvrna alebo sa vám roztrhnú, vtedy sa pre vás ples končí. Ak to nemáte ďaleko domov, síce sa môžete ísť prezliecť, ale zmenou šiat na seba upútate nežiadanú pozornosť a stanete sa objektom ohovárania.

Nepoznáte mieru
Alkohol k spoločenskej udalosti, akou je ples, patrí, ale nemali by ste to s pitím prehnať. Treba si strážiť kontrolku, aby ste neurobili hanbu sebe, partnerovi či ostatným hosťom na plese. „Bez ohľadu na to, či idete na honosný prominentný ples, alebo na obyčajnú plesovú zábavu, treba sa za každých okolností správať tak, aby ste sa na druhý deň nemuseli za seba hanbiť," radí odborník Abrahám.

Neviete, kedy odísť
Nie je slušné odchádzať z plesu už pred polnocou, ale ani nadránom. Ak ste hostitelia, samozrejme, na plese by ste mali zotrvať až do úplného konca, ale ak ste iba obyčajní hostia, pobrať domov by ste sa mali vo chvíli, keď už odišla približne polovica hostí.

Čo keď partner pochybí?
„Je veľmi dôležité porozprávať sa s partnerom ešte pred plesom. Povedzte mu svoju predstavu o priebehu večera a poučte ho o správaní na tejto spoločenskej udalosti," radí odborník na etiketu Jakub Abrahám (na fotke vpravo). Keď sa vám napriek tomu počas večera prihodí faux pas, určite partnera nepoučujte pri stole, neupozorňujte ho nahlas, neznevažujte ho pred ostatnými, ale zoberte si ho stranou a diskrétne mu vysvetlite, čo urobil zle a ako by sa mal naďalej správať. Ak vidíte, že konzumuje viac alkoholu, než je vhodné, poproste ho, aby už pil menej, prípadne sa poberte domov ešte skôr, než vás v spoločnosti zahanbí.

Autor: TATIANA KUBICOVÁ
Zdroj foto: shutterstock.com, ABRAHAM coaching

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa