Čo urobiť, ak máte opakovane tlak nad 140/90?

Čo urobiť, ak máte opakovane tlak nad 140/90?

Chcete predchádzať vysokému krvnému tlaku alebo ho mať aspoň pod kontrolou?

•  Pravidelne športujte. Vhodný je beh, cyklistika alebo plávanie. Aktívne sa hýbte aspoň 150 minút týždenne.
•  Obmedzte stres, lebo spôsobuje zrýchlenie tepu a zúženie ciev. Na základe rôznych štúdií sa zistil vzťah medzi reakciou na stres a rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Dlhodobý stres namáha cievy.
•  Upravte stravu, a keď máte nadváhu, schudnite. Obmedzte soľ, mali by ste vystačiť s 5-6 g denne a vôbec nepridávajte soľ do jedla. Jedzte ovocie a zeleninu.
•  Nie je vhodné užívať priveľa liekov proti bolesti ani používanie hormonálnej antikoncepcie.
•  Prestaňte fajčiť – fajčenie poškodzuje cievy a zvyšuje krvný tlak. Fajčenie podporuje stuhnutosť ciev a znižuje ich ohybnosť, čo môže priamo zvyšovať tlak krvi a poškodzovať vnútorné orgány. U fajčiara je dva- až trikrát vyššie riziko, že dostane srdcový infarkt ako u nefajčiara. Predpokladá sa, že za najmenej 80 %, srdcových infarktov u mužov mladších ako 45 rokov môže fajčenie.
• Obmedzte alkohol a nadmerné pitie kávy! Kofeín v primeranom množstve (1 až 2 kávy denne) nemá nepriaznivý vplyv na krvný tlak, vo väčšom množstve môže zvyšovať stres a zhoršiť kvalitu spánku.
•  Veľa spite. Aj nedostatok spánku alebo jeho znížená kvalita ovplyvňuje výšku krvného tlaku.

Vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, obezita a mnohé iné ochorenia patria k rizikovým faktorom vzniku hypertenzie. Každé z nich je problémom, no ich kombinácia s vysokým krvným tlakom je ešte závažnejšia. Ľudia s hypertenziou majú 2,5-krát vyššie riziko rozvoja cukrovky.

Máte ho?
Normálny krvný tlak – horný 120-129/dolný 80-84
Vysoký normálny tlak 130-139/85-89
Vysoký krvný tlak (1. stupeň ochorenia) 140-159/90-99
Druhý stupeň hypertenzie 160-179/100-109
Ťažká hypertenzia – 180 a viac/110 a viac  

Ak máte opakovane v pokoji hodnoty krvného tlaku vyššie ako 140/90, máte vysoký krvný tlak. Keď sa srdce zmrští a vypudí zo seba krv, vytvorí pulzovú vlnu. Tlak na vrchole pulzovej vlny je takzvaný horný tlak a tlak na jej spodnej časti je spodný tlak. Zvýšené môžu byť obe hodnoty alebo len jedna z nich. Dôležitejšia je hodnota horného tlaku.

Prerušenie liečby pri hypertenzii je nebezpečné a môže ohroziť váš život. Už vynechanie jednej dávky liekov môže spôsobiť nekontrolované prudké zvýšenie tlaku krvi a byť „poslednou kvapkou“, po ktorej nasleduje infarkt či mozgová cievna príhoda.

Čo urobiť, ak máte opakovane tlak nad 140/90?
• Navštívte lekára: Pri trvalo zvýšenom tlaku vám lekár zrejme predpíše lieky.
• Neprerušujte liečbu: Lieky užívajte nepretržite a neprestaňte ani vtedy, ak sa tlak upraví.
• Nezabúdajte na pravidelné kontroly u kardiológa: Liečba liekmi je efektívna, ale doživotná. Jej cieľom je najmä zníženie kardiovaskulárneho rizika.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa