Čo vám najviac pomôže pri predaji nehnuteľnosti?

Čo vám najviac pomôže pri predaji nehnuteľnosti?

Pre kupujúceho je dôležitý prvý dojem. Byt či dom foťte počas slnečného dňa. Stačí 10 kvalitných fotografií, ktoré priložíte k inzerátu. Nesmú byť rozmazané a tmavé. Na fotkách by nemalo byť nič z vášho súkromia, teda fotografie, osobné veci, ošatenie či neumytý riad. Z chladničky odstráňte magnetky, nálepky a podobne.

Obydlie musí na fotografiách pôsobiť čisto a vzdušne. Ak chcete dať svojmu internetovému predaju pridanú hodnotu, fotografie a opis objektu podporte PDF náčrtom pôdorysu domu či bytu. Prípadný záujemca bude mať lepšiu predstavu, čo kupuje.

Keď príde kupec osobne: Návštevu si dohodnite na termín, keď do interiéru svieti čo najviac slnka, rozhodne nie neskoro večer. Pred návštevou aspoň pol hodiny vetrajte, aby ste vyhnali prípadnú zatuchlinu a cigaretový dym. Zápach totiž ukončí akýkoľvek predaj bytu. Neprípustný je aj pach zvierat alebo toalety.

Farby a nábytok: Vhodné je byt vymaľovať neutrálnymi farbami. Biele steny pôsobia sterilne a nevýrazne, tmavé a studené farby sú takisto nevhodné. Zbavte sa prebytočných predmetov. Vyneste z bytu starý nábytok i suveníry. Ak sa ich nechcete vzdať, prenajmite si hoci skladovací priestor. Verte, že investícia za prenájom sa vám vráti vo vyššej predajnej cene nehnuteľnosti. Myslite na to, že byt má vyzerať ako luxusná hotelová izba.

Vo všeobecnosti platí, že nehnuteľnosť rýchlejšie predáte vyprázdnenú alebo aspoň s menším počtom nábytku. Napríklad robustné obývačkové „steny“ spôsobujú optické zmenšenie už aj tak malej izby, starý nábytok po babičke zas vyzerá príliš ošumelo a nemoderne. Ak chcete navyšovať predajnú cenu nehnuteľnosti len preto, že ju predávate aj so „zariadením“, riskujete, že nehnuteľnosť budete predávať pridlho alebo ju vôbec nepredáte. Väčšina kupujúcich nábytok aj tak vyhodí a zadováži si vlastný.

Čo ešte pomôže?
Vymeňte nefunkčné žiarovky a lampy očistite od prachu. Svetlo si zaslúžia aj miestnosti, ktoré bežne nepoužívate, napríklad pivnica či kobka. Ak je tmavá, nikoho nebude zaujímať. Prebrúste a nalakujte ošarpané parkety, staré PVC podlahoviny nahraďte aspoň laminátovou plávajúcou podlahou.  

V kúpeľni opravte kvapkajúci kohútik, vyleštite pochrómované časti sanity i obkladačky. Staré sivasté škáry oživte špeciálnou farbou. Kúpite ju v akomkoľvek obchode pre domácich majstrov. Vymeňte záchodovú dosku za novú a pred obhliadkou odložte z dohľadu zubné kefky, holiace potreby a podobne.

Do kúpeľne zaveste čisté uteráky. Dvere a okná by sa mali otvárať a zatvárať bez problémov a vŕzgania. Umyte okná, očistite dvere (tie vidí kupujúci ako prvé), povysávajte pavučiny, vytepujte koberce. Nezabudnite ani na výmenu vyhorenej elektrickej zástrčky či opravu pokazených žalúzií.

Autor: mam
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa