Čo všetko sa dá doma nahradiť alebo vymeniť bez prehnaného nakupovania?

Čo všetko sa dá doma nahradiť alebo vymeniť bez prehnaného nakupovania?
Aj keď je tomu pri pohľade do peňaženiek neraz ťažko uveriť, Slovensko má jedny z najnižších cien potravín a spotrebných tovarov z rozvinutých európskych krajín.

To však neznamená, že musíte nakupovať všetko a úplne bezhlavo. Spomeňte si, ako šetrili naše babičky. Do čoho balili cenné potraviny a odkladali veci, koľkokrát používali jednu a tú istú vec? Keď je niečo lacné, nemusí to byť aj bezcenné...

Každý Slovák vytvorí až 359 kíl odpadu ročne, teda až kilogram denne. Naša planéta sa už doslova „váľa“ v odpadkoch a zvieratá hynú so žalúdkami plnými plastov. Pritom sú k dispozícii bystré a šikovné domáce náhrady na viacero použití.

Ako začať
Vyzbrojte sa:

  •  znova použiteľnou fľašou na vodu
  •  plátennými taškami a sieťovkami
  •  handričkami z rôznych látok namiesto papierových
  •  látkovými vreckami (na chlieb, strukoviny...)
  •  sklenými pohármi a fľašami (na med, tekutiny, drogériu)
5 pravidiel obmedzenia odpadu:
  •  zamedzte používaniu toho, čo nepotrebujete
  •  znížte objem toho, čo potrebujete
  •  voľte si veci, ktoré často používate
  •  recyklujte to, čo sa už nedá použiť
  •  skompostujte zvyšok

Nekupujte si domov odpad
Katarína KRETTER z Organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK.

Kedy tvoríme najviac a zbytočného odpadu?
V prvom rade - najlepšou cestou je netvoriť odpad vôbec. Alebo takmer vôbec. Jedlo sa dá zabaliť i do opakovane použiteľných krabičiek, kávu so sebou kaviarne rady urobia i do prineseného, opakovane použiteľného hrnčeka. Mnoho e-mailov stačí prečítať na monitore a netreba ich tlačiť. Papier sa dá rovnako dobre popísať z oboch strán. Určite je ekologickejšie si do obchodu priniesť vlastný košík či látkovú tašku, ako kupovať igelitky.

Aké najväčšie chyby robíme pri nakupovaní?
Pri nákupe je vhodné zamyslieť sa, či skutočne všetko, čo nakupujeme, aj potrebujeme. Na Slovensku sa stále veľmi mrhá potravinami a mnoho z nich skončí pokazených v koši. Rovnako je to aj s elektrospotrebičmi a oblečením. Čo je pre jedného odpad, to môže byť pre iného ešte stále užitočné.

Ktoré tovary najčastejšie kupujeme zbytočne?

Oblečenie sa dá pestro nakúpiť aj v secondhandoch a mobil, ktorý už nestačí tínedžerovi, môže ešte dlho a dobre slúžiť členovi rodiny, ktorý ho využíva na to, na čo je určený – na telefonovanie.

Ktoré výrobky by sme mali uprednostniť?
Už pri nákupe treba uvažovať nad tým, z čoho je výrobok vyrobený a ako je zabalený. Všade, kde je to možné, treba dať prednosť veciam, ktoré sú vyrobené z recyklovaných materiálov.

Čo so skutočne nepotrebnými a nepoužívanými vecami v domácnosti?

Pravdaže, odpadu sa nedá úplne vyhnúť. No ak už máme niečo nepotrebné, treba si položiť otázku: Vedel by to ešte niekto využiť? Ak áno, podarujme to. Ak už vec nemá takéto uplatnenie, treba ju vytriediť v rámci triedeného zberu.

Kam s odpadom, ktorý sa nedá vytriediť a zrecyklovať (okrem koša)?
Ak mesto alebo obec nezabezpečuje zber biologického odpadu, dá sa zadovážiť malý kompostér určený do domácností. Zo šupiek zeleniny môže byť kvalitný kompost, ktorému sa potešia napríklad bylinky pestované na balkóne.

Ľudia v Čataji si veci požičiavajú!
Požičiavanie vecí vdychuje predmetom nový život a ľudí navracia ku koreňom. Vymieňanie služieb ich zase motivuje k činnosti a ohodnocuje ju.

V Čataji neďaleko Senca sa rozbehol projekt dedinského požičiavania vecí a zdieľania zručností. V obci vznikol katalóg s vecami a zručnosťami, ktorý bude slúžiť viacerým užívateľom. Projekt ,POŽIČATAJ - susedská výpomoc Čatajčanov‘ by mal pomáhať ľuďom nadväzovať kontakty, utužovať vzťahy a podporovať miestnu ekonomiku.

Základom je dôvera
Do  jeho iniciatívy sa zapojilo 11 domácností. POŽIČATAJ je založený na dôvere - vlastníctvo vecí totiž ostáva v rukách ich majiteľov. Ak napríklad neviete, čo robiť s množstvom opadaných jabĺk v záhrade, požičajte si sušičku ovocia.

Nielen veci, ale aj služby
Katalóg obsahuje aj zoznam služieb a zručností, ktoré poskytujú ľudia v Čataji. Ak dostanete chuť na preslávené čatajské praclíky, potrebujete postrážiť deti alebo hľadáte inštalatéra, vyhľadáte si tieto možnosti. POŽIČATAJ tak prepája starousadlíkov s novousadlíkmi, mladších so staršími a necháva ich aj zarobiť.

Nevedeli o sebe
Organizátori najskôr usporiadali prvý ročník Čatajských farmárskych trhov, kde zmapovali šikovných ľudí v obci. „Čatajčanom sme tak predstavili domácich, ktorí vyrábajú úžasné kváskové výrobky, parené buchty a knedle, víno alebo poctivý med,“ hovorí autorka projektu Denisa Rášová, ktorá ho vytvorila v rámci vzdelávacieho programu Sokratov inštitút.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: OZV ENVI-PAK, Iniciatíva Nemám odpadkový kôš, Projekt POŽIČATAJ

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa