Čudné žily, s ktorými majú tehuľky problém!

Čudné žily, s ktorými majú tehuľky problém!

Kŕčové žily alebo odborne zvané varixy sú chorobou prietoku krvi a môžu ústiť do vážnych problémov. Delia sa na dve hlavné kategórie, a to povrchové a hĺbkové, pričom tie povrchové sa, samozrejme, dajú diagnostikovať jednoduchšie. Ich hlavným problémom je, že krv k srdcu v nich prúdi naopak – zdola hore. Sú abnormálne rozšírené a nesú riziko upchania. Hĺbkové problémy so žilami môžu postihnúť aj naše najintímnejšie ženské oblasti, vyvinú sa na maternici – jej stenách a v okolí vaječníkov.

Liečba pomôcť nemusí

Varixy na maternici či malej panve sa nedajú liečiť hneď a celkom. Spôsob liečby či druh vyšetrenia určí lekár aj podľa stavu vášho materstva či plánovania bábätka, liečia sa totiž aj hormonálne. V radikálnom prípade, ak už deti nechcete a bolesti pretrvávajú, môžu vám maternicu odobrať. Gynekológ vás vyšetrí ultrazvukom alebo laparoskopicky, teda pomocou „sondy“, endoskopického nástroja s kamerou, vám nazrie do brušnej dutiny.

Komplikácie v tehotenstve by samotné varixy na maternici vyvolať nemali. Je potrebné ich ale starostlivo sledovať v súvislosti s inými faktormi. Ak máte napríklad problémy aj so zrážanlivosťou krvi, môže ísť o nebezpečnú kombináciu a vaša gravidita bude vyžadovať aj hematologické sledovanie a liečbu.

Vysvetlíme, prečo sa tehotenské testy majú robiť ráno 

Sú to naozaj varixy?
Ďalšou dôležitou úlohou vášho lekára bude vylúčiť endometriózu, závažné ochorenie dospelých žien ústiace v niektorých prípadoch do neplodnosti. Odlúpnuté ložiská sliznice maternice sa pri nej usádzajú na nesprávnych miestach a to môže s pravidelnosťou menštruačného cyklu vyvolávať ohromné bolesti a vyžaduje si to okamžité otehotnenie alebo liečbu.

Pomáhajte si aj sama
Pri akýchkoľvek žilových a cievnych problémoch je dôležité, aby ste vhodne a dostatočne dodržiavali pitný režim a pokiaľ sa dá, stopli fajčenie. Správny pitný režim káže piť pravidelne, nie nárazovo, tekutiny nie príliš sladené ani hraničných teplôt, neochutené vody, šťavy a slabšie čaje. Tekutinami si totiž prerieďujete krv a zamedzujete tak vzniku nebezpečných zrazenín a bolestí.

Čo sa týka potravín, mala by vám pomôcť šťava z citrusov a pohánkový, šípkový či žihľavový čaj. Skúste si tiež v rámci dňa vykladať nohy do výšky a dávať si krátke, vo voľnom čase samozrejme aj dlhšie, prechádzky.

Keď sa bábätku nechce von: Čo mu pomôže?

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa