Čudujete sa, prečo sa do vás zamiloval? Tieto dôvody vás určite prekvapia!

Čudujete sa, prečo sa do vás zamiloval? Tieto dôvody vás určite prekvapia!

Prinútiť niekoho, aby sa do vás zamiloval asi nie je najlepšie riešenie. Šance, aby ste dosiahli svoj cieľ však môžete zvýšiť pomocou vedy. Zamilovanosť je totiž do istej miery kombináciou chémie, psychológie a poznatkov z ďalších vied. Čo teda stojí za tým, že sa do vás niekto zamiluje?

Pravdepodobne žijete ekologicky

Štúdia z roku 2016 priniesla naozaj zaujímavé výsledky. Ukázala, že ľudia, ktorí žijú ekologicky, majú vyššiu šancu nájsť si partnera na dlhodobý vzťah. Pútajú najmä svojou zodpovednosťou či myslením na budúcnosť. Na druhej strane ľudia, ktorí sa obklopujú luxusom, sú vnímaní skôr ako fyzicky atraktívni, a teda vhodnejší na krátkodobé známosti. Preto, ak túžite po dlhodobom vzťahu, ukážte svoju „eko podobu“.

Asi sa veľa usmievate
Nie je žiadnou novinkou, že úsmev je kľúčom k srdcu. Viete, že u žien toto pravidlo platí stokrát viac ako u mužov? Podľa viacerých štúdií, keď mali muži na fotografiách ohodnotiť, ktoré ženy sa im najviac páčia a do ktorých by sa vedeli zamilovať, tak jednoznačne ukázali na ženy, ktoré sa na fotografiách tvárili šťastne a smiali sa a najmenej tie, ktoré pôsobili hrdo. U žien to bolo naopak, najatraktívnejší sa im zdali hrdí muži, usmiatí mali smolu.

Veľa gestikulujete
Zamiloval sa do vás hneď na prvom rande? Pravdepodobne ste vyplnili priestor okolo seba, a to doslova. Štúdia z roku 2016, v rámci ktorej sa ľudia zúčastnili na rýchlom rande ukázala, že druhého stretnutia sa skôr dočkali ľudia, ktorí veľa gestikulovali. Tí, ktorí sedeli celkom pokojne a hanblivo, boli menej úspešní.

Ste kompatibilná
Známy psychológ Eric Berne tvrdí, že najväčšie šance vo vzťahu majú ľudia, ktorí sú kompatibilní na troch základných úrovniach. Prvou z nich sú podobné hodnoty a myšlienky o svete. Na druhej úrovni by sa ľudia mali zhodovať v tom, ako chcú spolu tráviť čas, napríklad cestovaním, športom, návštevou divadla... Tretia úroveň sa zaoberá intelektom a otázkou, do akej miery považujú partnera za múdreho.

Intenzívne sa mu pozeráte do očí
Viac výskumov potvrdilo, že ak umožníte párom, aby sa po dobu minimálne 2-3 minút  sústredene pozerali navzájom do očí je pravdepodobnejšie, že títo ľudia voči sebe pocítia vášeň, intimitu a iné pozitívne pocity. Ak teda máte vyhliadnutý „objekt“, ktorý by ste chceli, aby sa do vás zamiloval, zapozerajte sa mu hlboko do očí a váš pohľad určite dokáže zázraky.

Zdieľate s ním jeho nadšenie

Vzájomné reakcie sú vo fáze spoznávania kľúčové. Psychológ John Gottman hovorí, že vzájomná interakcia a zdieľanie drobností pomôžu nielen na začiatku vzťahu, ale aj manželom po 30 rokoch. Je totiž rozdiel, ak manžel ukáže na krásnu motorku, ktorú práve uvidel na parkovisku a manželka sa len znechutene otočí, alebo sa aspoň pokúsi zdieľať jeho nadšenie. Výskumy prezrádzajú, že páry, ktoré sa po 6 rokoch manželstva rozviedli, reagovali na záujem toho druhého entuziazmom len v 33 % prípadov. Páry, ktoré boli spolu šťastné aj po rokoch, reagovali pozitívne až v 87 % prípadov.

Podobáte sa na jeho mamičku
Psychológ David Perrett a jeho kolegovia zistili, že ľudí priťahujú osoby, ktoré majú podobnú faru očí a vlasov, ako ich rodič opačného pohlavia. Takže ak sa podobáte na jeho matku, máte veľkú šancu, že sa do vás zamiluje. Tiež platí, že ženy, ktoré sa narodili rodičom vo vyššom veku, skôr vyhľadávali starších partnerov a mladší ich príliš nezaujímali. Pokiaľ ide o mužov, tých ovplyvňoval len vek matky, a to najmä pokiaľ išlo o dlhodobý vzťah.

Máte psíka

Ste prekvapená? Štúdia z roku 2014 ukázala, že muži aj ženy považujú za vhodnejšieho partnera toho, ktorý vlastní psa. Podľa vedcov takýto človek budí dojem, že je schopný záväzku, lásky a dokáže sa postarať o ďalšiu živú bytosť.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa