Cukrový hrach vs zelená fazuľka: Ktoré strúčiky vám dodajú viac živín?

Cukrový hrach vs zelená fazuľka: Ktoré strúčiky vám dodajú viac živín?

1. kolo: Vitamín C
Kyselina askorbová je najznámejší a zároveň najdôležitejší vitamín. Ovplyvňuje rôzne biochemické reakcie v tele, napríklad vstrebávanie železa, tvorbu kolagénu či metabolizmus tukov, stará sa o obnovu tkanív a hojenie rán.

Zároveň je to silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením škodlivými voľnými radikálmi. V 100 g hrachových strúčikov je 60 mg vitamínu C, v rovnakom množstve fazuľových len 16,3 mg. Bod pre cukrový hrach.
Stav - 1 : 0

2. kolo: Železo
Najviac železa v tele sa nachádza v červenom krvnom farbive, hemoglobíne. Červené krvinky prenášajú kyslík z pľúc ku každej telesnej bunke, preto je železo nevyhnutné pre život. Pre lepšie vstrebávanie železa treba spolu s potravinami bohatými na túto minerálnu látku prijímať aj dostatok vitamínu C. V 100 g cukrového hrachu je 2,08 mg železa, v 100 g fazuľky len polovica – 1,04 mg. Opäť bod pre hrachové strúčiky.
Stav - 2 : 0

3. kolo: Vláknina
Nestráviteľné časti rastlinnej potravy sú pre zdravie veľmi dôležité. Vláknina podporuje dobré trávenie, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, posilňuje imunitný systém, poskytuje potravu bunkám vo výstelke čriev a zabraňuje premnoženiu nežiaducich mikroorganizmov, chráni pred rakovinou. Ženám sa odporúča 25-30 g vlákniny denne, mužom až 40 g. V 100 g hrachových strúčikov je 2,6 g vlákniny, v 100 g fazuľových 3,4 g. Bod pre zelenú fazuľku.
Stav - 2 : 1

Víťaz: Cukrový hrach
Táto výnimočná zelenina sa k nám dostala iba nedávno. Krehké, šťavnaté strúčiky sa jedia celé, ich energetická hodnota je 176 kJ/100 g. Najchutnejšie sú krátko sparené alebo podusené na masle. Cukrový hrach je výborný zdroj kyseliny listovej a pantoténovej, pyridoxínu a tiamínu, vitamínov A, C a K, železa a mangánu. Ak ho pestujete, spotrebujte ho hneď po zbere, najneskôr nasledujúci deň, pretože nielen dlhým varením, ale aj státím prichádza o cenné živiny.

Autor: jb
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa