Cvičenie pre namáhané oči : Vyskúšajte si očnú gymnastiku

Cvičenie pre namáhané oči : Vyskúšajte si očnú gymnastiku

Aj vy presedíte dlhé dni za počítačom, lúštite dokumenty s písmenkami ako blcha alebo si len tak chcete prečítať knihu, ale po chvíli vás začnú bolieť oči alebo dokonca neviete zaostriť? Možno vám pomôže jednoduchá očná gymnastika.

Očami pohybujte čo najviac smerom hore, potom zasa čo najnižšie dole tak, aby ste v očných svaloch cítili napätie. Rovnakým spôsobom cvičte očami striedavo doľava a doprava.
Očami opisujte rovnakým spôsobom aj štvorec, kruh, špirálu a veľké tlačené písmeno H.

Náš tip: Cvičenia opakujte šesťkrát. Vždy zložte z tváre okuliare a po každom cvičení na niekoľko sekúnd oči zatvorte a doprajte im oddych.

Efekt cvičenia zvýši masáž okolia očí. Stačí, ak budete jemne pritláčať ukazováky do kútikov očí a pridáte malé krúživé pohyby. Alebo zavrite oči a prstami si viackrát pohlaďte obočie. Jemne pomasírujte aj spánky a ukazovákom masírujte sedlo nosa a vonkajšie kútiky očí.

Zopár tipov pre zdravšie oči
- Každé dve až tri hodiny doprajte očiam oddych. Stačí, ak ich zavriete na pár minút.
- Umývajte si ich vlažnou vodou a pri chôdzi sa snažte pozerať do diaľky a nie pod nohy.

Máte rada slnko? Využite jeho svit v plnej miere. Zavrite oči, vystavte ich proti slnku a hlavou mierne pohybujte zo strany na stranu. Oči sa prekrvia a uvoľnia sa svaly aj nervy. Slnečný kúpeľ doprajte očiam na 10 minút trikrát denne. Zložte si počas neho okuliare a oči nikdy do slnka neotvárajte!

Ako utíšiť bolesť, aby nielen poľavila, ale zmizla?

Cvik na zaostrenie
Cvičenie na akomodáciu, teda zaostrovanie očnej šošovky, je veľmi jednoduché, ale účinné. Pred oči si dajte ukazovák na vzdialenosť 20 až 30 centimetrov tak, aby ste ho videli ostro. Striedavo zaostrujte zrak na prst a na predmet, ktorý je od vás vzdialený aspoň päť metrov. Cvičenie opakujte 10-krát a celý postup opakujte 2- až 3-krát. Cvičte dosť rýchlo, ale dôkladne, aby ste vždy na predmet dokonale zaostrili.

Nestíhate cvičiť? Možno si zle organizujete ranný čas

Dôležité je čítať

Čítate knihy? Nemusíte prečítať polovicu románu na jeden raz, dôležité skôr je, aby ste mali oči po celý čas uvoľnené. Začnite čítať bez okuliarov vo vzdialenosti, ktorá vám najviac vyhovuje, aj keby ste mali mať knihu položenú takmer na nose. Po celý čas pravidelne a často žmurkajte. Keď pocítite únavu očí, doprajte im krátku pauzu. Zavrite ich, ale k čítaniu sa opäť po pár sekundách vráťte.

Autor: mam
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa