Zlomené srdce, úmrtie blízkeho člena rodiny: Dá sa zomrieť od žiaľu?

Zlomené srdce, úmrtie blízkeho člena rodiny: Dá sa zomrieť od žiaľu?

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Áno, vaše riziko srdcového infarktu sa zvyšuje, keď niekto z vašich blízkych zomrie. Všetci sme počuli príbehy o starších pároch, umierajúcich v priebehu niekoľkých týždňov po sebe.

Zlomené srdce
Rodinní príslušníci často pripisujú za dôvod druhej smrti veľký zármutok nad stratou ich milovaného človeka, a hovoria, že pozostalý vlastne zomrel na zlomené srdce. Ale môžete skutočne zomrieť zo zlomeného srdca?

Úmrtie blízkeho člena rodiny je považované za najsilnejší stresujúci zážitok človeka, ktorý v priebehu života môžeme zažiť, a práve to zvyšuje riziko srdcového infarktu. Výskum za posledných 50 rokov ukazuje, že najrizikovejšími sa javia ľudia, ktorým zomrie partner alebo dieťa.

A je to vaše srdce, ktoré vás s najväčšou pravdepodobnosťou môže zabiť počas obdobia intenzívneho smútku. Infarkt zodpovedá za viac ako polovicu úmrtí u aktuálne smútiacich. Tím výskumníkov v Royal Sydney Hospital nedávno študoval 160 osôb, z ktorých 80 zažila náhlu smrť partnera alebo dieťaťa.

Depresie
Smútiaca skupina vykazovala viac psychických príznakov, ako je hnev, depresie a úzkosti. Mali aj určité fyzické symptómy ako problémy so spánkom, nechuť k jedlu, zvýšenie krvného tlaku a hladiny stresových hormónov, rovnako ako zmeny v imunitnom systéme a zrážaní krvi.

Je pravdepodobné, že zmes týchto faktorov (psychologické, behaviorálne a biologické), dali človeku vyššie riziko srdcového infarktu. Aj okolnosti, za ktorých stratíte niekoho blízkeho môžu hrať úlohu v tom, ako vaše telo reaguje.

Počkajte tri mesiace
Byť nepripravení spôsobuje vyšší psychický stres, menej spánku, ku ktorému sa potom pridá niekoľko ďalších negatívnych biologických reakcií. Zatiaľ, čo toto biologické riziko infarktu je vyššie v prvých niekoľkých týždňoch po úmrtí blízkej osoby, časom sa znižuje. Stresové príznaky u pozostalých sú najintenzívnejšie niekoľko týždňov po tom, čo ich milovaný opustil a mali by sa podstatne znížiť tri mesiace po smrti. Tieto príznaky sa naďalej znižujú po každých šiestich mesiacoch. Nikto neočakáva, že sa psychologické symptómy smútiacej osoby úplne vyriešia ani v priebehu rokov, ale v prvých mesiacoch sa môžu objaviť kolapsy, na ktoré treba upozorniť včas lekára.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa