Delia sa o svoje najlepšie zážitky: Cestovanie s dcérkou nás uchvátilo

Delia sa o svoje najlepšie zážitky: Cestovanie s dcérkou nás uchvátilo

Katarína Géčová (35) zo Žiliny a jej manžel Tomáš sú vášniví cestovatelia. Hoci ich dcérka Olívia nemá ani dva roky, už s nimi precestovala kus sveta.

Tvrdia, že zbierajú cestovateľské čerešničky a je jedno, či niekde „za rohom“ na Slovensku, alebo na konci zemegule. A vždy ich sprevádza jedno dievčatko...

Také bežné stretnutie
Cestovanie majú obaja manželia v krvi, veď chodili krížom-krážom po svete ešte skôr, ako sa spoznali. „Prešli sme brigádami v Anglicku, vyskúšali zahraničné študentské programy,“ hovorí Katka, ktorá rok pôsobila ako dobrovoľníčka v Brazílii, kým Tomáš v tom čase pracoval v Austrálii. „Spoznali sme sa paradoxne na Slovensku počas hudobného festivalu. Už tradične odtiaľ po skončení odchádzame na cesty, napríklad pred niekoľkými rokmi na výlet po pobaltských krajinách,“ prezrádza Katka.

Vyráža sa!
Kým nemali dcérku, veľa času trávili cestovaním a najmä sledovaním výhodných leteniek. A bolo im jedno, kam zavítajú. „Zaujímalo nás akékoľvek miesto. Podarilo sa nám tancovať v sprievode samby na karnevale v Riu de Janeiro, navštívili sme Patagóniu, stopovali v Ohňovej zemi, kúpali sa v jazerách medzi pieskovými dunami v brazílskom národnom parku Lençois Maranhenses,“ vymenúva sympatická cestovateľka.

Nikdy vraj nezabudne na túry v Himalájach v oblasti Ladaku. A keď boli na Slovensku? Víkendy trávili na horách alebo cestovali po Európe. Spoznávali mestá, vinárske oblasti a počas leta festivaly. Najlepšie zážitky písali na cestovateľský blog ceresne.com. Boli nezastaviteľní, ale potom sa im narodila Olívia...

Koniec cestovaniu?
Ak si myslíte, že narodenie bábätka znamenalo stopku pre ich cesty po svete, mýlite sa. „Všetko zmení – počuli sme neraz. My sme však novú situáciu vnímali celkom opačne,“ hovorí Katka. Narodenie Olívie pre oboch partnerov znamenalo ešte väčší dôvod na cestovanie, lebo jej chceli ukázať svet v čo najpestrejších farbách.

Začali nenáročne – výletom na Oravu. Keď Olivka zvládla túru na Tomášovom chrbte, nasledovali ďalšie kratšie cesty po Slovensku. Všetko pomaly, pokojne, v dobrej nálade a s prihliadnutím na ich pohodu. Počas predvianočného týždňového tripu z Bratislavy cez Brno do Mikulova sa im potvrdilo, aké výhody so sebou prináša pri cestovaní s bábätkom airbnb ubytovanie, lebo kompletne zariadený byt či apartmán je pre rodinu s malým cestovateľom príjemnejšie riešenie ako hotelová izba.

Na skusoch

Katka priznáva, že dlho snívali o plážach na juhu Portugalska. A tak keď mala Olívia deväť mesiacov a za sebou už veľa výletov, rozhodli sa, že je najvyšší čas vyskúšať, ako zvládne cestu lietadlom. „Zbalila som obľúbené aj nové hračky a veľa jedla. Trochu som sa bála cesty, ale tri hodiny na palube lietadla zvládla Olívia bez najmenších problémov,“ spomína jej mama. „Najzaujímavejšie bolo pre bábätko odlepovanie nálepky na plastovej fľaši, môj časopis a skúmanie lietadla aj pasažierov,“ smeje sa Katka. Prvý let teda dopadol na jednotku, rovnako aj prvá dovolenka pri mori.

Pomóc, piesok!
Z Malagy sa presunuli do mestečka Tarifa. Tyrkysový oceán, vlnky, surferi, dobré jedlo a priateľskí ľudia. Mestečko sa im tak zapáčilo, že v ňom strávili pár dní začínajúceho sa leta. A to ich ešte len čakala čerešnička výletu - južné pláže Portugalska.

Privítali ich skalnaté útesy, horúci hnedočervený piesok a svieži oceán. „Obľúbili sme si malú skrytú pláž pár kilometrov od mesta Albufeira,“ ponúka tip na dovolenku Katka. „Trávili sme tam celé dni osievaním piesku, preskakovaním vĺn, uspávaním Olivky a občas aj čítaním kníh.“

Prvý kontakt s morom bol pre Olivku výnimočný a pozitívny zážitok. Horšie to bolo so samotnou plážou. Zistili, že Olívia má panický strach z piesku. Nechcela sa vôbec pohnúť z deky, k moru ju museli nosiť. Našťasti, po troch dňoch ju strach prešiel.

Tenerife je úchvatné
Rodinné cestovanie sa pre mladých dobrodruhov ani zďaleka neskončilo. Uchvátil ich ostrov Tenerife, ktorý nie nadarmo nazývajú ostrovom večnej jari. A ak si chcete jeho atmosféru vychutnať skutočne naplno, prenajmite si auto, podobne ako to urobili Katarína a Tomáš. „Otvorilo nám to veľa možností prezrieť si celý ostrov. Za krátky čas môžete spoznať jeho  neuveriteľnú prírodu,“ vysvetľuje Katka.

Tenerife je vyhasnutou sopkou, preto je výnimočný aj tmavými plážami. Ale nie všade. „Pri pohľade na pláž pri mestečku San Andrés nás prekvapila tyrkysová voda a zlatistý piesok dovezený až zo Sahary,“ hovorí Katka. Priam neuveriteľný bol odtiaľ prechod na sever ostrova. Za pár minút sa ocitli v celkom inej nadmorskej výške. Vzduch sa ochladil a oni pomaly a opatrne zdolávali jednu serpentínu za druhou...

Dobrodružstvo na Lipari
Keď vznikal tento príbeh, Katka bola aj s rodinou v neslávne preslávených Pompejach. Práve sa im končil 6-týždňový taliansky výlet, doteraz ich najdlhšia a najpomalšia cesta s Olíviou. Zrealizovali ho vďaka tomu, že na materskú dovolenku nastúpil na pár mesiacov Tomáš.

Kto chce však zažiť naozaj ohnivý zážitok, mal by zájsť na talianske ostrovy Lipari a Stromboli. Ležia len pár kilometrov od Sicílie. Práve túto oblasť preslávili neustále činné sopky, ktoré svoju dravosť pripomínajú bublajúcou morskou vodou, sopečným dymom, chrliacou lávou a lávovými kameňmi. Katka hovorí: „Kedy podniknúť niečo také, keď nie teraz? Tak sme si to užili naozaj naplno.“ Tri týždne strávili na ostrove Lipari a prebrázdili ho všetkými smermi.

Najviac času strávili na pláži. Svet je malý, a tak tam už na druhý deň spoznali Renátu z Brna s dcérkou Albou. S manželom, ktorý pochádza zo Sicílie, žijú časť roka na Liparských ostrovoch, zvyšok na Morave. Dievčatá sa skamarátili a neraz si zaspievali Kolo kolo mlynské v česko-slovensko-talianskej verzii.

Po taliansky

Taliani zbožňujú deti! Nebol deň, kedy by sa Olívii niekto neprihovoril, niečo neponúkol. Na základné otázky, ktoré pravidelne dostávala v taliančine – ako sa voláš, koľko máš rokov, sa dokonca naučila sama odpovedať. A často sa im stávalo, že kým si v reštaurácii vychutnávali večeru, o Olivku sa postarali čašníci a neraz ju zobrali zabaviť sa až do kuchyne. „Správcovia našej obľúbenej pláže Olíviu pri každej návšteve privítali vo veľkom štýle,“ rozpráva Katka. „Dokonca ju zobrali povoziť sa na bagri, ktorým upravovali pláž...“

Airbnb ubytovanie
Je bývanie u niekoho doma. Ľudia prostredníctvom neho ponúkajú na prenájom svoje izby, byty či domy. Dôležitým faktorom však je, že ceny ubytovania môžu byť až o polovicu nižšie v porovnaní s cenami v hoteloch. Tento typ ubytovania je vhodný najmä pri cestovaní, keď cestovatelia hľadajú kvalitné ubytovanie za rozumnú cenu. Zároveň však je otvorený možnému stretnutiu s hostiteľom s cieľom zažiť niečo nové.

Autor: mam
Foto: Archív K. G.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa