Denník tehuľky XXII.: A bude zdravé?!

Denník tehuľky XXII.: A bude zdravé?!

Keď tak pozerám do kalendára, mám pocit, že celé tehotenstvo je jednou veľkou naháňačkou medzi odbermi krvi a rozličnými vyšetreniami. Zaručí mi to však, že moje dieťa bude skutočne zdravé?!

Odbery krvi, vyšetrenia moču, EKG, ultrazvuk, vyšetrenia, testy, testy, testy... a to stále dokola pomaly v každej poradni. Nie je to nič strašné, zaručí mi to však, že sa prípadný zdravotný problém môjho dieťatka odhalí včas? Pomôže nám to, aby sa narodilo zdravé?

Azda neexistuje budúca matka, ktorá by si nerobila starosti. Minimálne pred plánovaným vyšetrením, či ešte viac vo chvíli, keď jej má lekár povedať výsledky. Či už sa jedná o genetické testy, alebo ultrazvuk, je to nápor i pre tie najpevnejšie nervy. Vety typu „mozog vyzerá byť v poriadku, pery sú bez rázštepu" znejú z chladných úst doktorky ako nebeská hudba. Kto však môže mať stopercentnú istotu?

A tak mi to nedalo. Je mi jasné, že žiadne z vyšetrení, ktoré som zatiaľ absolvovala a ešte len absolvujem, nie je zbytočné. Doteraz sme všetkým prešli vlastne bez problémov, môžem však pokojne spať?

V poslednej poradni teda na tieto obavy prišla reč, a lekárka zrejme v dobrej nálade, keďže čakáreň bola prázdna, venovala mi prednášku na tému „neistoty ľudského života". Obavy o zdravie dieťaťa sú vraj zbytočné, ak je zdravé, trápiť sa netreba a ak sa niečo neodhalilo, aj tak s tým nič nenarobíme, lekárska veda nie je vševedúca.

Samozrejme, utešila ma, tým že sa dieťatko narodí zdravé, sa nič nekončí. Veď kto môže zaručiť, že zdravé ostane! Jedným okom pozrela do mojej zdravotnej karty a na povzbudenie mi pripomenula, že je 90 percentná šanca, že zdedí aspoň náchylnosť na alergie. Ak to mali byť slová útechy, tak rozhodne nezabrali. Ale aspoň mi nepovedala nič, o čom by som nevedela.

Tak mi teraz neostáva nič iné, len hodiť tieto starosti za hlavu a tešiť sa z toho, že aj keď nemilosrdne, tak aspoň úprimne lekári nemajú v pláne niečo predomnou tajiť. Dobrou správou stále je, že veselá myseľ, zdravá strava a dostatok pohybu v tehotenstve sú pre dieťa (i pre mňa) mimoriadne pozitívne, takže je toho ešte stále mnoho, čo môžem vylepšovať!

Vaša Lenka

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Denník tehuľky"

Poradňa