Denník tehuľky XXVI.: Tehotný otecko

Denník tehuľky XXVI.: Tehotný otecko

Aj muži môžu byť tehotní! Nie je to len výmysel pre pobavenie, alebo zbožné prianie ich polovičiek. A veľmi ma to teší, veď niektorých „slastí" by nemal byť ušetrený ani budúci otecko. Čo poviete?

Je jasné, že aj keď si zrejme každá žena občas praje, aby si mohla vymeniť svoju úlohu budúcej mamičky s partnerom, je to predsa len zážitok, ktorý by si žiadna z nás nemala nechať ujsť. Ja si to rozhodne v ťažkých chvíľach hovorím. Ale partner by sa mal podieľať čo najviac na všetkom čo sa deje nielen s telom ale aj vo vzťahu.

A zdá sa, že mnohí muži, toho môjho nevynímajúc, prežívajú tehotenstvo búrlivejšie, než by priznali nielen pred svetom, ale aj sebou samými. Tak mi nedalo a pustila som sa do čítania o tom, ako muži prežívajú tehotenstvo partnerky a ako sa to môže prejaviť dokonca aj na ich tele.

Mnohí muži sa vraj sťažujú na rozličné zdravotné problémy, pričom však lekári nevedia nájsť žiadnu zjavnú príčinu. Už niekoľko rokov sa však vie, že časť mužov takto reaguje na tehotenstvo, hlavne to prvé. A prejavy sú skutočne zaujímavé.

Niektorí muži majú kŕče a bolesti, iní nevoľnosti, bolieva ich chrbát, prudko sa im mení nálada, majú väčšie chute na rozličné jedlá, sú neustále hladní, pociťujú slabosti, depresie, nespavosť či dokonca bolesti zubov.

Časť odborníkov tvrdí, že sa jedná o empatiu, iní to pripisujú skôr strachu. Každý si teda môže vybrať, čo mu je sympatickejšie, ja radšej verím na tú empatiu. V prieskumoch muži priznali, že sa im síce zdá tehotenstvo dosť dlhé, veď tie mesiace sa skutočne zdajú byť niekedy nekonečné, na druhú stranu sú všetky tie zmeny v ich živote a s partnerkou náhle a často búrlivé.

Väčšina však priznala, že najväčším strašiakom je pôrod. Je ťažké predstaviť si, že muž nepociťuje úľavu z toho, že pôrod nemusí prežiť na „vlastnej koži" a že sa očakáva „len" jeho podpora, pomoc a trpezlivosť. Všetci vieme, že práve muži sú skôr tie tvory, ktoré radšej jednajú, a tak by bolo skutočne dobré, keby sa na tento veľký okamih mohli aj budúci oteckovia pripravovať rovnako zodpovedne ako ženy. Lebo potom už nebude nič také, ako bývalo...

Vaša Lenka

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Denník tehuľky"

Poradňa