Detská pokožka v zime: Vo vetre a v mraze potrebuje špeciálnu ochranu

Detská pokožka v zime: Vo vetre a v mraze potrebuje špeciálnu ochranu

Detská pokožka v zime: Vo vetre a v mraze potrebuje špeciálnu starostlivosť a ochranu.

RADÍ dermatovenerologička Michaela BLAŠKO.

Bábätká & škôlkari

I keď má koža detí rovnaký počet vrstiev ako pokožka dospelých, je oveľa tenšia a jemnejšia. Potné a mazové žľazy ešte nie sú aktívne, takže hydrolipidový film z tuku a vody, ktorý chráni jej povrch, a ochranný kyslý plášť sú stále slabé. Preto deti reagujú na zimu citlivejšie a nemôžu byť vonku tak dlho ako dospelí. Myslite na to, keď si s nimi budete plánovať svoj voľný čas.

Pod –10 ani na krok
Ideálny čas na prechádzku s deťmi v zime je cez obed. Vtedy sú teploty zväčša najprijateľnejšie. No len čo klesne teplota pod –10 stupňov Celzia, s bábätkom už nikam nechoďte. Nemluvňa si ešte nedokáže udržať telesnú teplotu. Dlhší pobyt v mraze je pre jeho organizmus energeticky veľmi náročný. Regulovať teplotu vie až od pol roka veku. Škôlkarov dobre oblečte, nezabudnite na rukavice. V teplejšom počasí môžete byť s nimi vonku aj dlhší čas. Pri nízkych mínusových teplotách treba ísť von iba na niekoľko minút. Ideálne sú dve krátke prechádzky maximálne do 20 minút.

Mastiť a mastiť

A nezabudnite im nakrémovať tvár. Mastný krém vytvorí vrstvu, ktorá ochráni ich citlivú, jemnú a tenkú kožu pred nepriaznivým počasím. Najlepšie sú krémy určené špeciálne na starostlivosť o detskú pokožku v zime, tie obsahujú rôzne oleje a výťažky z rastlín.

Toto ju ochráni
Aby detskú kožu v zime krém naozaj ošetril, mal by obsahovať aspoň niektorú z týchto zložiek:

* mandľový olej
* hamamel
* harmanček
* nechtík lekársky

Výborne posilňujú prirodzený biofilm a obranyschopnosť kože a zároveň zmierňujú podráždenie.

Stačí 15 centimetrov
Teplota v miestnosti, v ktorej chcete dieťa večer okúpať, by sa mala pohybovať v rozmedzí od 22 do 26 ºC. Do vaničky napustite vodu teplú asi 37 ºC. Je to rovnaká teplota, akú má ľudské telo a na ktorú si bábätko zvyklo už v maminom brušku. No prv než ho ponoríte do vody, overte ju teplomerom. Čo sa týka množstva, stačí, ak je voda vo výške okolo 10 až 15 cm. Pokožku jemne obmývajte a polievajte čistou vodou. Netreba pridávať žiadne sprchovacie gély, mydlá ani šampóny. Väčšie deti už znesú aj klasickú detskú kozmetiku.

Olejujete ich správne?
Ak nechcete detskú kožu podráždiť, nikdy neaplikujte olej priamo na suché telíčko dieťaťa! Olej najskôr rozotrite v dlaniach, čím sa jemne ohreje na teplotu tela. Až potom mu ho naneste na vlhkú pokožku. Nepodráždite ju trením a olej v nej pekne uzavrie vlhkosť.

Aviváž? Až do 12 rokov NIE!
Na pranie používajte detské pracie prášky a gély na báze mydla a pridajte jedno-dve plákania. Čo sa týka aviváže, u malých detí ju úplne vypustite. Má zásadité pH a pre deti je nevhodná.

Autor: dúr
foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa