Detská výplata: Kedy a koľko im dávať vreckové?

Detská výplata: Kedy a koľko im dávať vreckové?

Najlepší spôsob, ako naučiť deti hospodáriť s peniazmi, je dávať im mesačné vreckové. No i to má svoje pravidlá.

Kedy a koľko
Viacerí rodičia sa zhodujú na tom, že sa im osvedčilo dávať vreckové, keď začne dieťa chodiť do školy a uvedomovať si hodnotu peňazí. Treba však na to ísť postupne. Kým sedemročným postačí pár mincí, tínedžera nimi uspokojíte len ťažko. Preto by suma mala zodpovedať veku, tomu, na čo budú vaše deti peniaze používať a, samozrejme, rodinnému rozpočtu. Nedávajte však príliš vysoké vreckové a ani pričasto.

Vreckové je odmena
Dávať vreckové nie je povinnosť. Ak ste s deťmi dohodnutí, že musia počas mesiaca vykonať isté domáce práce, neznamená to, že keď im vreckové nedáte, nesplnia si svoje povinnosti. Vreckové by mali deti vnímať skôr ako odmenu, nie ako plácu za prácu.

3 výhody dávania vreckového
+ Učí ich, ako narábať s peniazmi a hospodáriť.
+ Núti ich byť zodpovednejšími.
+ Dáva im slobodu robiť vlastné rozhodnutia.

8 rád, ako na to
1. Prv než začnete s vreckovým, by ste si mali s deťmi jasne dohodnúť, čo si zo svojich peňazí budú financovať – kino, výlety, hračky, sladkosti a podobne. Keď sa napríklad budú podieľať na nákupe vecí pre seba, budú vo výbere oveľa selektívnejšie.
2. Dávajte im dohodnutú sumu pravidelne. Aby si aj ony samy vedeli rozvrhnúť, čo si kedy môžu kúpiť. Najideálnejšie je raz do mesiaca.
3. Upozornite ich, že by nemali zabudnúť si peniaze aj odkladať. Potom si budú môcť dovoliť kúpiť aj drahšiu vec. Šetrenie ich učí trpezlivosti.
4. Netlačte na svoje deti, na čo majú peniaze použiť. Skôr sa ich snažte jemne usmerniť. Niekedy je dobré, keď urobia aj chybu a kúpia si nepotrebnú vec. Verte, že pri ďalšom nákupe budú svoje rozhodnutie väčšmi zvažovať.
5. Ak minú peniaze skôr, nedávajte im zálohu vopred. Inak ich nikdy nenaučíte s peniazmi správne hospodáriť.
6. Rovnako si ani vy od nich peniaze nepožičiavajte. A v žiadnom prípade im ich neberte!
7. Z času na čas im dajte možnosť „privyrobiť si“ aj niečo navyše, napríklad za vykonanie domácej práce, ktorá je určená vám, alebo za výpomoc u susedov, prípadne im navrhnite, nech predajú niektoré zo svojich starých hračiek či niečo z oblečenia na burze.
8. Rozhodne ich nemotivujte k lepším známkam v škole peniazmi. Deti sa musia naučiť plniť svoje povinnosti bez toho, aby za ne dostali zaplatené.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa