Detský mobing: Aj vaše dieťa odmieta chodiť do školy, hoci donedávna s tým nemalo problém?

Detský mobing: Aj vaše dieťa odmieta chodiť do školy, hoci donedávna s tým nemalo problém?

Neberte to na ľahkú váhu. Môže byť za tým všeličo...

Nové prostredie
Ak sa dostane dieťa do nového prostredia, môže mu spôsobovať problém aj obyčajná návšteva toalety. „Veľa detí sa chodeniu na WC v škole vyhýba. Deti strácajú intimitu, niekedy ich odrádza zápach. Dieťaťu je situácia nepríjemná a ani samo si často neuvedomí, že si vytvorí blok,“ vysvetľuje psychologička Mária Tóthová-Šimčáková.

Ako sa s tým vyrovnať
Podľa psychologičky Márie Šimčákovej sa dá vyrovnať aj s týmto problémom. Hovorí: „Prvýkrát choďte na školskú toaletu spolu s dieťaťom. Prejdite celú cestu na záchod, oboznámte ho s prostredím školy. V materskej škole totiž nikdy nešlo cikať samo, preto sa môže ľahko stať, že dieťa sa zľakne dlhej cesty či prázdnej chodby počas vyučovania.“

Detský mobing
Deti sú bezprostredné a v novom kolektíve sa začleňujú rýchlejšie a prirodzenejšie než dospelí ľudia. Dokážu však byť kruté, úprimné a neodpustia akékoľvek odlišnosti, pritom nemusí ísť o nápadné vyčnievanie. Príliš múdry alebo menej telesne zdatný spolužiak môže byť vylúčený z kolektívu. Spolužiakovi sa môžu vysmievať aj pre dioptrické okuliare, staromódnu bundu alebo starý telefón.

Stres môžu prežívať aj dospievajúce dievčatá. Spúšťačom môže byť obyčajná návšteva toalety. Nedostatok súkromia, nevhodné hygienické podmienky, ale aj začínajúca sa menštruácia môžu byť dôvodom, že v najhoršom prípade odmietnu chodiť do školy.

Ako im pomôcť?
„Vhodným riešením je napríklad zabezpečenie súkromia. Stačí, ak si dievča uloží vložky či tampóny na toaletách. Tak sa vyhne pohľadom chlapcov a často aj nevhodným poznámkam,“ tvrdí psychologička.

Nezabralo to?
Ak je šikanovanie neúnosné, zvážte preradenie dieťaťa do inej triedy alebo školy.  

Školské fóbie
Keď odmieta chodiť do školy dieťa, ktoré už s ňou má skúsenosti, trpí fóbiou, separačnou úzkosťou alebo chodí poza školu, zbystrite pozornosť. Fóbie sa najčastejšie objavujú medzi šiestym až desiatym rokom. Keď má dieťa fóbiu, odmieta čokoľvek, čo sa spája so školou. Najčastejšie ide o strach zo skúšania a z učiteľa. Snažte sa rozlíšiť, či dieťa nechce chodiť do školy, lebo mu je doma lepšie, alebo má skutočný problém. Separačnú úzkosť zasa pociťujú deti dovtedy, kým si nezvyknú na nové prostredie. Prejavuje sa najmä na jeseň.

Ako problémom predchádzať
Dieťa musí byť zrelé a pripravené na vstup do školy. Zrelosť pritom nemusí byť len otázkou veku, preto sa u každého dieťaťa posudzuje individuálne ešte počas materskej školy.  
Je dobré, keď s predškolákom hovoríte o škole a povinnostiach. Nezatajujte ani negatíva, dieťa by malo vedieť, čo ho čaká. Ak mu školu vykreslíte pozitívne a nebudete ho ňou strašiť, bude sa do triedy tešiť.

Čo by malo dieťa vedieť:
+ deliť sa o veci a nebrať cudzie
+ vedieť počúvať a neskákať do reči
+ brať ohľad na druhých a krotiť emócie
+ podriadiť sa autorite učiteľky, rešpektovať požiadavky a zákazy, dodržiavať pravidlá.

Keď „malkáči“ plačú
Ak máte doma škôlkara, musíte byť pripravená na to, že odlúčenie bude ťažké nielen pre neho, ale aj pre vás. Ak dieťa nie je zvyknuté byť dlhší čas bez vás, problémom môže byť aj každodenné ranné lúčenie. Odborníci ho označujú ako jeden z najstresujúcejších momentov dňa.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa