Dieťa rozbije stereotyp: S čím treba po pôrode rátať?

Dieťa rozbije stereotyp: S čím treba po pôrode rátať?

Je veľmi pravdepodobné, že sa po narodení vášho vytúženého dieťaťa zmení doma atmosféra. A nemusí to byť vždy iba k lepšiemu. Po narodení bábätka sa údajne viac ako polovica čerstvých rodičov začína častejšie hádať.

Nepríjemná realita

Hádky sú síce súčasťou každodenného života, no keď príde na svet náš potomok, radosť z očakávania vystrieda nepríjemná realita. Počas deviatich mesiacov sa mení partnerská nálada. Ku koncu tehotenstva pribúda stres z nepoznaného. Rodičov síce pripravujú na kurzoch, ako sa starať o dieťa, ako však vyriešiť partnerský a rodinný život, keď do neho vstúpi nový človek sa naučiť nedá. Všetko je už iba na dvojici rodičov.

Rodičovstvo nie je jednoduchá záležitosť
Mnohí majú pocit, že idyla, ktorá sála z rodinných fotiek, z filmov o bábätkách je skutočná. Prvorodička si často vôbec neuvedomuje, že narodenie dieťaťa znamená koniec plnohodnotného nočného spánku.

A to nie je všetko. Predstava, že dvojicu dieťa spojí a utuží vzťah je úplne odlišná od skutočnosti. Práve naopak. Podľa posledných prieskumov sa bežný pár bez detí, ktorý žije v spoločnej domácnosti háda približne sedemkrát denne. Od malých škriepok po veľké hádky bez kompromisu. Po narodení dieťaťa je to až jedenásťkrát! Nárast je až o 40%. Ide o veľkú záťaž na psychiku. Ročne sa tak hádame vyše štyritisíckrát, čo je ohromné číslo. A prečo sme vlastne na seba takí naštvaní? Pretože sa nám úplne otočí denný režim.

Dieťa rozbije náš predošlý stereotyp
Hádame sa kvôli disciplíne, domácim prácam. Partneri majú o výchove dieťaťa odlišnú predstavu. Muž so ženou riešia spánok drobčeka, čo má na tanieri a prečo. Okrem zloženia stravy aj financie, ktoré sa na dieťa minuli. Mužom prekáža nadmiera kúpených hračiek, žene skôr, že sú rozhádzané po byte. Môžete sa milovať až za hrob, prvých pár mesiacov od narodenia dieťaťa to však nebude vôbec vidieť. To nám verte.

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa