Dojčenie: Čo sa kedysi odporúčalo a dnes už neplatí?

Dojčenie: Čo sa kedysi odporúčalo a dnes už neplatí?

Nejedna budúca mamička sa stretla s názorom, že ak chce dojčiť, mala by si prsia na dojčenie pripraviť. Existujú rôzne rady, ako na to. Čo všetko je teda potrebné?

Uterák na bradavky

Aby ste svoje bradavky pripravili na záťaž v podobe dojčenia, mali by sa napríklad pravidelne v tehotenstve trieť uterákom. Toto sa však už neodporúča, nakoľko sa zistilo, že takéto trenie okrem iného ničí ochrannú vrstvu, ktorá sa na bradavkách v tehotenstve tvorí. Navyše, nie je to nič príjemné a dráždenie bradaviek môže v niektorých prípadoch viesť až k spusteniu kontrakcií a rozbehnutiu pôrodu.

Masáž

Miesto trenia uterákom môžete skúsiť jemnú masáž pŕs kvalitným prírodným olejom či tehotenskou kozmetikou (pomôže napríklad uľaviť aj pri svrbení či pocite napätia, čo môže byť v tehotenstve bežným javom, ako aj predísť tvoreniu strií). Z pohľadu prípravy prsníkov na dojčenie to však opäť nie je vôbec potrebné.

Kontrola bradaviek
V rámci prípravy prsníkov na dojčenie sa hovorieva aj o tvare bradaviek. Ak majú ženy bradavky vtiahnuté, takzvane vpáčené, hovorí sa neraz o jave, ktorý by mohol robiť problémy s dojčením. Toto však nie je pravda, nakoľko bábätko sa nedojčí len „z bradavky“, ale uchopuje väčšiu časť dvorca.

Kedysi sa odporúčalo a niekde to ešte stále je zaužívané, že ak má budúca mamička vpáčené bradavky, mala by v tehotenstve nosiť akési formovače bradaviek. Tie by mali slúžiť na „povytiahnutie“ bradaviek, aby neskôr bábätko nemalo problém s prisatím. Keďže však bábätko nesaje len bradavku, ako sme už spomenuli, nie je tento spôsob prípravy na dojčenie vôbec potrebný.

Prsia pripravovať netreba
Prsia a bradavky na dojčenie naozaj netreba nijako zvlášť pripravovať. Dôležitá je však skôr príprava z pohľadu správnych informácií. Pomôcť v tomto smere môže dobrý predpôrodný kurz, respektíve kurz prípravy na dojčenie vedený laktačnou poradkyňou.

Ďalšou skvelou možnosťou, ako sa na dojčenie pripraviť a vyhnúť sa prípadným problémom je nájsť si laktačnú poradkyňu. Nie je pravda, že by ste si ju mali hľadať až v prípade problémov s dojčením, pretože prevencia je určite lepšia. Laktačná poradkyňa vám poradí, ako má vyzerať správna poloha pri dojčení, ako rozoznať, či je bábätko správne prisaté a mnoho iného.

Autor: Mária
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa