Dokedy by malo piť dieťa vaše mliečko?

Dokedy by malo piť dieťa vaše mliečko?

Dojčiace mamičky to majú často ťažké a z každej strany počúvajú o rôznych obmedzeniach. Tie sa týkajú okrem iného aj toho, aké lieky počas dojčenia môžu alebo nesmú.

Vo väčšine prípadov sa na letáčikoch liekov dozvieme, že dojčiace matky by nemali daný liek užívať, respektíve len po porade s lekárom. A lekári zvyčajne tiež povedia matke, že ak chce dojčiť, daný liek by užívať nemala. Toto však nie je celkom pravda a mamičky sa pri dojčení liekov až tak obávať nemusia.

Výhody dojčenia
Väčšinou sa poukazuje na to, že z liekov sa do materského mlieka uvoľňujú látky, ktoré následne prechádzajú do tela dieťaťa. Z toho dôvodu sa neodporúča pri dojčení užívať rôzne lieky. Aj výrobcovia liekov sa chránia tým, že uvádzajú daný liek ako nevhodný pre dojčiace matky.

V tomto prípade si však treba uvedomiť, aký veľký prínos pre zdravie dieťaťa i matky znamená dojčenie. Do mlieka sa uvoľňuje podľa mnohých výskumov len maličké množstvo lieku, ktoré bábätku neublížia. Neplatí teda ani zďaleka, že ak matka užije liek, dieťatko užije v podstate rovnakú dávku lieku ako matka.

Podľa odborníka lekára Thomas Hale, RPh, PhD, ktorý je tiež autorom knihy Medications and Mother´s Milk (Lieky a materské mlieko), existuje len malé množstvo liekov, ktoré by pri dojčení mohli skutočne predstavovať riziko pre dieťa a tieto lieky lekári poznajú. Hovorí tiež o rizikách podávania umelého mlieka, ktoré sa zvyknú dosť zľahčovať, no z dlhodobého hľadiska sú naozaj výrazné.

Umelé mlieko radšej nie
Priskoré odstavenie od materského mlieka a prechod na umelú výživu môže mať veľmi negatívny dopad na zdravie dieťaťa ale aj matky. Je dokázané, že dlhodobo dojčené deti sú vo všeobecnosti zdravšie než tie, ktoré boli na umelom mlieku a u matiek, ktoré dojčili, je tiež celý rad pozitívnych dopadov na zdravie oproti nedojčiacim matkám. Preto nie je nutné pri potrebe nejakej liečby a užívania liekov myslieť hneď na koniec dojčenia.

Takmer všetky lieky sa dajú kombinovať s dojčením, respektíve nepredstavujú pre dieťatko problém, alebo sa dajú hľadať alternatívy, ak existuje obava, že by daný liek mohol výraznejšie škodiť. Veľa závisí aj od veku dieťatka. Najväčšie obavy by mali byť pri bábätkách do 6 mesiacov, kedy sú výlučne dojčené.

U starších detí, kde už dojčenie predstavuje len doplnok inej stravy, niet takmer žiadneho dôvodu na odstavenie kvôli užívaniu nejakého lieku. Ak dojčíte, no potrebujete nejakú liečbu a lekár vám odporúča prestať dojčiť, poraďte sa prípadne s laktačnou poradkyňou. Prípadne sa spýtajte na názory viacerých lekárov, aby ste sa uistili, že môžete aj popri liečbe naďalej dojčiť.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa