Dospelí na ne nedajú dopustiť: Aký úžitok má dieťa z omega-3 kyselín?

Dospelí na ne nedajú dopustiť: Aký úžitok má dieťa z omega-3 kyselín?

Stále viac sa rozpráva o význame omega-3 kyselín, no aký úžitok to môže mať pre vaše dieťa? Opýtali sme sa pediatričky MUDr. Lucie Schwartzovej.

"Omega-3 mastné kyseliny patria medzi polynenasýtené mastné kyseliny a sú pre človeka esenciálne, čo znamená že organizmus si ich nevie sám syntetizovať, ale musí ich prijať v potrave," hovorí lekárka.

Dobrým zdrojom týchto kyselín sú vraj hlavne olejnaté ryby ako napr. losos alebo sardinka, ale aj orechy, soja, repkový olej. Keďže ľudia na Slovensku majú v svojej potrave skôr menej týchto druhov jedál (hlavne rýb), prichádza na trh množstvo prípravkov obsahujúcich omega 3 kyseliny.

Majú mnoho dôležitých funkcií v rastúcom organizme: antioxidačné vlastnosti, zlepšujú funkciu mozgu, zlepšujú stav pozornosti u detí, pamäť i mozgovú zručnosť. Majú výrazné protizápalové vlastnosti. "Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, či udržať tlak krvi v optimálnych hodnotách, tým majú preventívny účinok na srdce. Zlepšujú citlivosť na inzulín, a tak pomáhajú predchádzať cukrovke," dopĺňa doktorka.

Extra vitamín v pohánke: Pre všetky ženy, ktoré majú problémy so žilami

"U detí sa ich účinok využíva hlavne pri chorobách obličiek, ale aj pri zápalových chorobách čreva, chronických neinfekčných zápaloch dýchacích ciest, kožných, psychiatrických, onkologických chorobách a v množstve ďalších indikácií. U tehotných žien majú pozitívny účinok na vývin mozgu a očnej sietnice plodu."

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa