Dvaja v spálni a už máte doma plesne?

Dvaja v spálni a už máte doma plesne?

Zateplili vám dom alebo žijete v novostavbe za dôkladne tesniacimi oknami? Idylku príjemného bývania vám môžu zničiť nebezpečné plesne! Ak máte v byte vlhký vzduch a teplučko alebo neviete správne vetrať, hrozí, že vám začnú plesnivieť steny.

V nezateplených domoch síce fúka cez všetky škáry, ale steny aspoň dýchajú. Ak ich obijete vrstvou izolácie a zatesníte okná, budete mať teplo, ale aj poriadne vlhko. Odtiaľ je už len krôčik k neželanej flóre na stenách.

Alergie útočia
Splesnivené rohy nielenže zle vyzerajú, ale môžu aj škodiť, lebo sú zdrojom alergií. Zapríčiňujú zápaly priedušiek, chronický kašeľ či astmu, dráždia sliznice a spôsobujú aj kožné alergie. Plesniam sa nedá celkom vyhnúť, lebo sú bežne vo vzduchu. Ich množstvo však môžete v domácnosti minimalizovať.

Vlhko vzniká v kúpeľni po sprchovaní, v miestnostiach, kde sušíte bielizeň, pri varení, žehlení, polievaní kvetov, no vytvárate ho aj samy dýchaním. Bežná štvorčlenná rodina môže za deň vyprodukovať až 14-tisíc gramov vzdušnej vlhkosti. Ak ju nevyvetráte, usadí sa.

Vysušte ich
Ak už s plesňami na stenách žijete, čaká vás krutý boj. Stenu by ste mali ohriať na 60-70 stupňov Celzia. Môžete použiť aj obyčajný fén, ale „namakáte“ sa, rozhodne lepšie poslúži profesionálny odvlhčovač muriva. Dajte pozor, aby prúd vzduchu nerozfúkal spóry plesní do miestnosti. Držte ho kolmo k stene alebo odrážajte vzduch späť doskou či táckou.

TOP praktické tipy (nielen) do kuchyne

S profesionálnym ohrievačom na vysušovanie stien je to hračka. Špecializovanú pištoľ kúpite v obchode s náradím. Stenu ohreje na 50, ale aj na 650 stupňov. Kúpite ju už od 40 eur, za lepšiu môžete dať aj vyše 200 eur. Drahé? Oslovte požičovne náradia, či nemajú k dispozícii sušičky.

Keď je stena úplne suchá, nastriekajte na ňu prostriedok proti plesniam, ktorý pôsobí na báze chlóru. Kúpite ho v drogérii a za najlacnejší zaplatíte asi 3 eurá. Balenie vydrží približne na 25 štvorcových metrov. Ak neplytváte.  

Ako prikované
Ak vysušovanie nepomáha a plesne sa vracajú, zaútočte silnejšími zbraňami. Splesnené tapety strhnite. Maľbu, nátery a omietku odstráňte až po podklad a stenu opäť okožujte. Do maľovky sa pridávajú protiplesňové prípravky alebo sa používajú špeciálne farby, ktoré ich obsahujú. Protiplesňový náter vám však spravia len profesionáli alebo ho kúpite v špecializovaných obchodoch.

Nebezpečné tepelné mosty
Postavili ste si dom z najkvalitnejších materiálov s použitím najlepších stavebných metód alebo žijete v zateplenom paneláku a tešíte sa z nových plastových okien. Aj keď si dáte vypracovať kvalitný architektonický návrh, podľa ktorého postavíte dom a kompletne ho izolujete, neznamená to, že si na vás plesne nepočkajú. Aj v najmodernejších budovách vznikajú tepelné mosty, kde sa môže kondenzovať vzdušná vlhkosť. Tá je živnou pôdou pre vznik plesní.

Tvoria spleť vláken a pripomínajú zamatový povlak alebo vatu. Objavujú sa nielen v starých budovách, ale aj v nových a rekonštruovaných stavbách. Experimenty dokázali, že riziko plesne vzniká prv, než nastane povrchová kondenzácia vodnej pary. Toto riziko sa však dá vylúčiť, ak určíte minimálnu vnútornú povrchovú teplotu. Pre obytné budovy sa uvažuje o vnútornej teplote 20 stupňov Celzia a relatívnej vlhkosti vnútorného vzduchu do 50 percent.

Skryté zdroje alergénov
Aby ste zabránili vzniku plesní, hodnotia sa steny, strechy a podlahy. Ich teplota na vnútornom povrchu musí byť v každom mieste vyššia ako kritická teplota na vznik plesní. Okná, dvere a zasklené steny by mali mať vnútornú povrchovú teplotu nad teplotou rosného bodu. Ak v interiéri na mieste, kde vznikol tepelný most, kondenzuje vodná para a vlhkosť vzduchu stúpne nad 80 percent, vzniká ideálne prostredie na rast plesní.

Často sa objavujú na viditeľných miestach, napríklad v horných rohoch miestností či pri oknách. Zbavíte sa ich vetraním a chemikáliami. Tam, kde sú plesne skryté, teda napríklad v kútoch za skriňami, pod plávajúcou podlahou či pod parapetnou doskou, môžu byť nebezpečné, lebo sú zdrojom alergénov.

Suché rady
- Plesne zničíte správnym vetraním. Otvorte na 10 minút okno dokorán. Nestačia vetračky ani niekoľkohodinové vetranie cez pootvorené okno. Steny zbytočne ochladíte, vyzráža sa na nich vodná para a pleseň sa rozrastie.
- Po kúpeli vyrovnajte uterák a zaveste tak, aby čo najskôr uschol.
- Nepritláčajte nábytok príliš blízko k stene. Minimálna medzera je 5 cm.
- Na chalupách sú zdrojom plesní drevené podlahy či hrady. Vysušte ich a natrite protiplesňovým náterom.

Eko upratovanie: S mravcami zatočí citrón, listy oživí…

Vedeli ste, že...?
* … plesne sa množia v miestnostiach, kde zateká? Zvyčajne sa rozšíria aj v zle vysušených novostavbách.
* Plesne sa rady rozmáhajú aj v nedostatočne vetranej spálni. Stačí, že v nej spíte dvaja.
* Zdrojom plesní sú aj potraviny. Pokazené marmelády, kompóty, šťavy, ovocie či plesnivý chlieb ihneď vyhoďte.
* Veľa kvetov a prevlhčená zem v kvetináčoch sú takisto nebezpečné. Biely povlak na hline je znamením, že už máte plesne.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa