Existuje ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami?

Existuje ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami?

Keď máte jedno dieťa a to troška podrastie, nevyhnete sa zrejme otázkam o tom, kedy bude mať váš drobec bračeka alebo sestričku. Často majú všetci naokolo kopec argumentov, prečo by ste určite mali mať ďalšie dieťa v takom či onakom časovom odstupe.

Niekto nedá dopustiť na vekový rozdiel 1,5-2 roky, iní zasa odporúčajú aspoň 4-ročný rozdiel a niektorí ešte väčší odstup medzi súrodencami. Ako sa teda rozhodnúť, ak zvažujete druhé dieťa a neviete, kedy začať na súrodencovi pracovať?

Pýtajte sa sami seba
Neexistuje nič také ako dokonalý model, ktorý by vyhovoval každej rodine. Určite každý vekový rozdiel, či menší alebo väčší, má svoje výhody i nevýhody. Dôležitejšie než to, čo vám hocikto iný odporúča je váš vlastný pocit. Ak sa cítite pripravená, respektíve aj s partnerom pripravení, na ďalšie dieťa, choďte do toho.

Pokiaľ si sama nie ste istá, máte ešte obavy a jednoducho predstava ďalšieho dieťatka vo vás zatiaľ skôr vyvoláva stres než túžbu a radosť, dajte si čas. Vy budete musieť v noci vstávať k bábätku, vy sa budete musieť postarať nie o jedno, ale už o dve detičky. Preto nie je vôbec podstatné, čo vám kto hovorí. Podstatné je, či si to viete predstaviť a či sa cítite na ďalšie dieťatko pripravená.

Ako skoro je priskoro?
Ženské telo potrebuje po pôrode nejaký čas na zotavenie. Podľa lekárov je dobré, ak ďalšie tehotenstvo nepríde skôr ako rok po prvom pôrode. Riskantné je otehotnieť priskoro, napríklad 6 mesiacov po prvom pôrode či dokonca ešte skôr. Hrozia rôzne komplikácie v tehotenstve, pri pôrode. Pre ženu je to tiež veľmi vyčerpávajúce, pretože telo sa ešte nestihlo poriadne spamätať z prvého tehotenstva a pôrodu a už sa potrebuje pripravovať na ďalšie. Vo väčšine prípadov ale takto skoro mamičky druhé dieťa neplánujú a často sa mylne spoliehajú na antikoncepčný účinok dojčenia, ktorý však nie je 100% istý (je potrebné, aby boli dodržané viaceré podmienky naraz).

Ideálne štyri roky?
U nás je pomerne zaužívané, že za akýsi ideálny vekový rozdiel sa považujú dva roky. To je však z pohľadu mnohých rodičov, ktorí takýto vekový odstup medzi deťmi majú, dosť náročné.  Najmä preto, že prvé dieťa je ešte stále dosť závislé od rodičov, nie je samostatné a tiež ťažko znáša príchod nového súrodenca. Veľa však závisí od konkrétneho dieťaťa, jeho vyspelosti a celkovej situácie v rodine.

Výhodou ale býva, že súrodenci, ktorí sú si vekovo bližší, sú si často bližší aj ako „parťáci“.
Za akýsi optimálny vekový rozdiel považujú mnohí psychológovia a odborníci 4 roky. Staršie dieťa je už pomerne samostatné, často už navštevuje škôlku a ľahšie mu dokážete vysvetliť, že má súrodenca a čo všetko to znamená. Hoci aj tu sa, samozrejme, môžu objaviť komplikácie, žiarlivosť a iné nepríjemné prejavy. Jednoducho nikdy dopredu neviete, ako vaše dieťa prijme súrodenca.

Ideálny vekový rozdiel skutočne neexistuje, pretože každá rodina, každá matka či otec, to vnímajú inak, majú inú situáciu. Spoľahnúť sa na to, ako to cítite vy, je určite lepšie než nechať sa „zviesť“ tlakom okolia a rečami kamarátok alebo známych.

Autor: maj
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa