Extra prevencia: Ako prežiť sladké Vianoce bez mykózy?

Extra prevencia: Ako prežiť sladké Vianoce bez mykózy?

Mykózy u žien sú dnes jedným z najčastejších problémov ženskej populácie. V súčasnosti sa jej výskyt považuje za výsledok oslabenej imunity organizmu.

Lekári a výskumníci sa snažia prichádzať s novými teóriami a objavmi, ako jej zabrániť, čo je tá najlepšia prevencia a šetrná liečba.

Nie je to len antibiotikami
„Žena, ktorá sa už raz stretne s týmto ochorením, začne sa s ním stretávať opakovane, hlavne pri oslabení celkového stavu organizmu,“ hovorí gynekologička, MUDr. Martina Vagaska. „Ak dostanete mykózu, vždy sa treba zamyslieť v akom zdravotnom stave sa práve nachádzate, či nie ste chorá, alebo beriete antibiotiká. Podľa mňa, najlepšou prevenciou ako sa vyhnúť mykóze je byť fit, predchádzať chorobám a povzbudzovať svoj imunitný systém a nejesť veľa sladkostí, hlavne počas Vianoc.“

Podľa rád starej mamy by sme mali údajne každý deň vypiť pohár acidofilného mlieka, samozrejme čisté bez dochucovadiel a taktiež v zime jesť kyslú kapustu. Napríklad dosť populárne vaginálne tabletky nám pomôžu len dočasne, ale mykózu nevyliečia. Tá sa vráti opäť, akonáhle dôjde k oslabeniu organizmu.

Veľmi dôležité je pH pošvy
„Normálne je kyslé, čo je zabezpečené prítomnosťou lactobacila,“ hovorí doktorka. „V súčasnosti existujú aj vaginálne tabletky, ktoré laktobacila obsahujú a môžu sa požívať aj preventívne, hlavne, ak sa predpokladá dopredu, že dôjde k narušeniu pH pošvy napr. pri liečbe antibiotikami.“

Taktiež, niektoré druhy lubrikačných gélov môžu narušiť kyslé pH pošvy, a tak dôjde k premnoženiu kvasiniek a ku vzniku mykózy. Aj samotný styk do pošvy spôsobuje zmenu zásaditého prostredia u žien, ktoré majú sklon k mykózam a môžu zvyšovať riziko recidívy tohto ohorenia.

„Ak máte mykózu, pohlavný styk je samozrejme bolestivý. Najlepšie je počkať dovtedy, pokiaľ sa nepreliečite,“ dopĺňa MUDr. Vagaska. „Potom môžete 3-4 dni brať lieky na úpravu pH v pošve. Pacientkam môžem odporučiť ešte tzv. vaginálnu sprchu. Je to veľmi vhodné hlavne po pohlavnom styku. Ak nemáte práve mykózu, dezinfekčné sáčky nemusíte používať, postačí len čistá voda.“

Extra prevencia

Keď máte citlivú pošvu, príčinou nákazy môže byť aj kúpanie sa vo verejných bazénoch. Vyskúšajte probiotické tampóny. Pred návštevou, aj pri kúpaní. Rozhodne nepoužívajte klasické tampóny. Tie nasiaknu vodu z bazéna a môžu problémy ešte urýchliť. Špeciálne probio tampóny, ktoré majú správnu veľkosť uvoľňujú do pošvy miliardy mliečnych baktérií a dokážu infekcii zabrániť.

Dobrým receptom je aj športovanie, ktoré nám zlepšuje zdravotný stav a kondíciu. Výhodnou sa javí byť joga, taj-či, či bojové športy, pri ktorých sa naučíme správne dýchať a pomáhajú nášmu telu sa upokojiť. Psychika je totiž jedným z najhlavnejších problémov, ktorý poškodzuje našu imunitu.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa