Firemné fitnes bonusy: Využívate ich?

Firemné fitnes bonusy: Využívate ich?

Firemné benefity sú západnou modernou formou mimo mzdového odmeňovania zamestnancov, ktoré majú utužiť ich vzťah k práci, majú im vyčistiť hlavu, pomôcť preklenúť pracovné a osobné povinnosti a problémy, rozvinúť ich osobnosť, podporiť záľuby, zregenerovať telo a myseľ, zlepšiť vzájomné vzťahy a veľa ďalších funkcií, ktoré sú v našich končinách stále trochu opomínané.

Slováci majú skrátka bližšie k reálnym peniazom, ktoré uvidia na výplatnej páske a hovoria si, že benefity si predsa môžu zaobstarať sami. Ale mnohí nezaobstarajú. Firmy majú tiež svoje predsudky o tom, ako by mala prozamestnanecky orientovaná firemná politika fungovať – mnoho z nich svojim podriadeným servíruje len nevyhnutné veci s tým, že odmenení za svoj výkon v zamestnaní predsa už sú a nejaké bonusy a akcie navyše ich aj tak vo firme neudržia.

Nie je to celkom tak
Je logické, že benefity sú niečo navyše. Ak má firma problémy, bude to takticky prvé, na čo siahne. Ale presne toto dáva negatívne znamenie navonok – aká je moja budúcnosť v inštitúcii, ktorej sa nedarí?

Dôležitý je aj dlhodobejší horizont – budovať dôveru k firme a vzájomné vzťahy a spomienky sa oplatí s víziou pevného kolektívu a pripútaní si tých najšikovnejších. Je treba povedať, že nie každá firma platí za služby navyše pre svojich ľudí peniazmi, niektoré bonusy vychádzajú priamo z podnikania a tomto prípade sú poskytované tie, ktoré má firma skrátka na dosah.

Ak sa však môže jej vedenie rozhodovať, malo by k benefitom pristupovať tvorivo – zvážiť záujmy, vekovú skupinu a typ vykonávanej práce zamestnancov, to, čo ich zaujíma a čo najviac potrebujú, to, čoho sa im v priebehu bežného pracovného týždňa nedostáva a čo im najviac chýba. Celodenný pobyt v kancelárií si žiada kultúrnu či pohybovú aktivitu, pričom pre firmu je najlepšie, aby odmenených aj spojila, prípadne zainteresovala ich rodiny.

Ideálne sú pohybové aktivity pre deti, rôzne preteky či kolektívne športy. Oproti permanentkám do plavární a fitnescentier viac združujú a šíria dobré meno firmy. Mestský pretek vo firemných tričkách či lanový park pre zamestnancov s deťmi pomôže okrem potrebnej fyzickej aktivity, ktorá zregeneruje, vytvárať aj zážitky a spomienky.

Autor: Mirka

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa