Fluoróza z minerálok? Čo to urobí s našimi zubami a zdravím?

Fluoróza z minerálok? Čo to urobí s našimi zubami a zdravím?

Voda je pre náš život nenahraditeľnou tekutinou. No bohužiaľ jej kvalita sa z roka na rok zhoršuje. V poslednej dobe sa stáva obľúbenou balená voda, ktorú výrobcovia prezentujú ako najzdravšiu.

A preto siahame po nej čoraz častejšie ako po tej z vodovodného kohútika. No austrálski vedci varujú! Balená voda môže spôsobiť zvýšenú kazovosť zubov a jej kvalita je častokrát horšia.

Nielen sladké malinovky
Nedávna štúdia Austrálskej dentálnej asociácie tvrdí, že pitie nápojov z plechoviek a fľašiek namiesto tradičnej vody z vodovodu zapríčiňuje zvýšený výskyt zubného kazu. A nejedná sa len o sladké malinovky, kde za zlý chrup môže hlavne cukor v nich obsiahnutý.

Tento jav zaznamenali i v prípade obyčajnej nesladenej balenej vody. Podľa tohto výskumu sa u 15-ročných tínedžerov, ktorí dávajú prednosť baleným vodám a malinovkám, vyskytla až o 71 percent vyššia kazovosť zubov, ako tomu bolo pred desiatimi rokmi. Prečo je to teda i v prípade nesladenej vody?

Chýbajúci fluorid
Austrálski vedci to zdôvodňujú tým, že do bežnej tečúcej vody sa vo väčšine krajín totiž pridáva fluorid, ktorý má posilňujúce účinky na zubnú sklovinu. V prípade niektorých balených vôd to už je na výrobcovi, či pridá alebo nepridá túto zložku do svojho produktu. No ani s nám to netreba preháňať. Pri jeho predávkovaní spôsobí skôr opačný efekt. A tým je zvýšená lámavosť a krehkosť kostí zvaná fluoróza. Na Slovensku jeho limit predstavuje 1,5 mg látky na jeden liter roztoku.

Nezdravý obal
Kvalitu balenej vody výrazne zhoršuje práve jej obal. Materiály, ktoré sa najčastejšie používajú, sú na báze polythylentereftalát (v skratke PET). Možno viete, že nebezpečné látky obsiahnuté v tomto produkte sa uvoľňujú do prostredia pôsobením vyššej teploty. No a práve PET fľaše sa plnia pri 90 °C pod tlakom desať atmosfér.

Voda doplnená chemikáliami
Ešte stále dávate prednosť balenej vode? Možno vás presvedčí fakt, že voda v PET fľašiach na našom trhu je častokrát obyčajná chlórovaná voda z vodovodného kohútika „obohatená“ o chemikálie. Pridáva sa napríklad chlór či iné látky. Taktiež je potrebné ju skladovať v tme i v chladnom prostredí. Inak po dvoch dňoch podlieha skaze. Mnohí z nás vplyvom marketingu tak kupujú „dobrú“ vodu, a pritom im zdravšia tečie doma z kohútika.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa