Fotka ukazuje, ako vyzerá materstvo s depresiou

Fotka ukazuje, ako vyzerá materstvo s depresiou

Keď ste v depresii, aj tie najjednoduchšie úlohy sa môžu zdať absolútne neuskutočniteľné. Vaša energia je na nule, motivácia žiadna a jediné, čo zvládate je ležať a spať. Preto ľudia s depresiou majú tak často problém s udržiavaním poriadku v ich byte.

Ak ste navyše rodič, je to ešte ťažšie. Musíte sa okrem iného starať aj o deti, napriek svojej zlej nálade a takmer žiadnej energii. Laura Mazza je blogerka a mama troch detí, ktorá sa rozhodla ukázať, ako taká depresia u matky môže vyzerať. Na fotke, ktorá zachytáva jej kuchyňu v nie celkom čistom a upratanom stave.

Laura hovorí, že hoci jej kuchyňa nebola vyslovene v príšernom stave, a sú omnoho horšie, pomalé hromadenie neporiadku u nej v kuchyni bolo znakom, že psychicky na tom nebola dobre. „Takto môj dom vyzeral tri týždne. Nie je to tak zlé. Avšak nevidíte škatuľky od jedla, kopy bielizne, špinu v kúpeľni. Kúsky jedla všade.

Toto bola depresia a ja, ktorá som do seba liala kávu, aby som mala aspoň nejakú energiu na upratovanie. Toto som bola ja na gauči a odpovedajúca na správy o tom, ako sa mám, jednoduchým „mám sa dobre“, hoci som vedela, že to je klamstvo. Vedela som, že sa cítim úplne nanič, smutná, bezcenná, lenivá.

Nemala som žiadnu motiváciu umyť si zuby alebo sa osprchovať. Žiadnu motiváciu hrať sa s deťmi alebo im navariť,“ opisuje svoj smutný stav Laura. Ďalej napísala, že ak by depresia a úzkosť mali ľudskú podobu, vyzeralo by to tak, akoby ju tlačili celou svojou váhou na gauč a nedovolili jej vstať.

Laura vysvetľuje: „Nie som lenivá. Milujem vôňu čistej bielizne, rada sa stretávam s ľuďmi a dokonca rada varím pre deti, ale keď udrie depresia a úzkosť, je to nemožné.“ Mladá mamička sa podelila o svoje pocity a skúsenosti s depresiou na internete, aby ukázala ostatným, že nie sú v tom sami. Že nie sú sami v tom, ak sa im aj tie najľahšie úlohy počas depresie zdajú nezvládnuteľné a že neporiadok v dome nemusí byť zrovna osobným zlyhaním.

Píše: „Špinavý riad – to nie ste vy. Nie je to meradlo vašej hodnoty. Kopiaca sa bielizeň tiež nie ste vy. Nie ste ani to jedlo z donášky. Toto všetko je úzkosť alebo depresia. Nie ste slabý či bezcenný, nie ste lenivý, nehodný lásky alebo nejako poškodený. Niečím si prechádzate a v týchto chvíľach potrebujete priateľa, ktorému sa nemusíte ospravedlňovať za mlčanie. Priateľa, ktorý nepotrebuje, aby ste boli silný, keď nie ste.

Priateľa, ktorého nezaujíma, že váš dom nie je uprataný, pretože potrebujete najskôr upratať v sebe.“ Laurin príspevok si okamžite získal veľkú pozornosť jej fanúšikov, ktorí jej ďakovali za jej otvorenosť. Jej slová sú dôležitou pripomienkou, že máme byť k sebe láskavý, že je v poriadku, ak niečím prechádzame, že je v poriadku, ak občas nezvládame to, čo sa za bežných okolností zdá byť úplne ľahké. A tiež, že ak to nezvládame, máme požiadať o pomoc.

Autor: Mária
Zdroj: metro.co.uk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa