Askarióza (alebo aj Askaridóza) je ochorenie, ktoré vyvolávajú paraziti – škrkavka detská, známejšia pod menom hlísta detská. Už názov naznačuje, že sa objavuje najmä u detí. Veľmi ľahko sa však ňou nakazí aj dospelý človek. Škrkavky si prinesiete z trhu alebo obchodu na zelenine či ovocí. Ak si ho neumyjete pod teplou tečúcou vodou, koledujete si o problém. Parazity sa šíria aj kontaminovanou vodou a zo špinavých rúk. 

Najzávažnejšou komplikáciou je prienik škrkaviek do mozgu a miechy. Môžu tu vznikať zápaly s postihnutím centrálneho nervového systému.
Zdroj: Shutterstock
Najzávažnejšou komplikáciou je prienik škrkaviek do mozgu a miechy. Môžu tu vznikať zápaly s postihnutím centrálneho nervového systému.

Prečo do srdca?

Kontaminovanou vodou, potravinami alebo rukami sa škrkavky dostanú do čreva. Tam však neostanú a vyberú sa na veľkú výpravu po celom tele. Veľmi ľahko prechádzajú cez steny čriev do krvného obehu a odtiaľ majú voľnú cestu prakticky kamkoľvek. Keď je ich málo, zdržujú sa najčastejšie v hrubom čreve a nemusíte si ani všimnúť, že ich máte. Krvný obeh ich najprv zanesie do pečene a cez srdce sa dostanú až do pľúc. Možno preto vás stále trápi vlhký kašeľ. Ak hlieny vykašlete do vreckovky, môžete tenké červy uvidieť priamo tam. Pokiaľ hlieny prehltnete, dostanú sa opäť do čreva. Tam nakladú nové vajíčka a kolobeh sa bude opakovať. V ohrození sú aj nenarodené deti, pretože larvy dokážu prejsť cez placentu.

Ako sa prejaví zamorenie tela škrkavkami? Pozrite si v galérii

Alebo pokračujte v článku!