Fungujúce manželstvo: Aké si vyžaduje obete?

Fungujúce manželstvo: Aké si vyžaduje obete?

Každý z nás potrebuje vo svojom živote nejaký cieľ, ktorého dosiahnutie je naším naplnením. Šťastné a fungujúce manželstvo je jedným z nich. Nie je to jednoduché a vyžaduje si to mnohé obete.

Žiadny vzťah nie je bez problémov a konfliktov, to by si mal uvedomiť každý, kto vstupuje do manželstva. Problémy prídu a bude im treba čeliť, vyriešiť, poučiť sa z nich, často krát spraviť ústupky, a to nielen voči partnerovi, ale aj voči deťom, či iným ľudom, ktorí prirodzene zasahujú do našich životov. Nenechajte si vsugerovať myšlienku, že ak váš vzťah trochu škrípe, že je to preto, že sa nemilujte dostatočne.

Na niektoré životné situácie predsa láska nemá nijaký vplyv. To, že ste sa dostali pre chorobu či úraz do finančných problémov nemôže zaviniť nedostatok lásky. Vaše manželské spolužitie, do ktorého patrí porozumenie, priateľstvo, pomoc, vypočutie, empatia, sex a spoločné riešenie problémov i rozdelenie povinností v domácnosti a okolo detí, by malo byť šité presne na mieru vám dvom. Vždy ale hľadajte inšpiráciu aj inde, a pretvorte ju podľa svojich jedinečných potrieb.

Žijete v manželstve, ktoré nie je šťastné?

Najprv sa zlostíte na všetko a vlastne ani neviete na čo konkrétne. Asi sama na seba, že ste si vzali muža, ktorý nebol tým, za koho sa vydával. Potom sa vaša nespokojnosť z manželstva plného sklamania obráti na partnera, snažíte sa tú prázdnotu zničiť a narazíte na nechuť zlepšiť čokoľvek. Nastávajú hádky či tichá domácnosť, cítite sa oklamaná, chceli by ste čas vrátiť späť a žiť inak, ale po nejakej dobe vám to nestojí za námahu. Zvyknete si. Žijete s pocitom krivdy, niekedy sa pridajú zdravotné problémy, depresie. Obviňujete sa za svoje túžby po lepšom živote, veď máte predsa povinnosti k iným. To je pravda, máte. A máte tiež povinnosť sama k sebe.

Čo by manželstvu predsa len nemalo chýbať
Hoci žiadny všeobecný súhrn pravidiel zaručujúci šťastné manželstvo nejestvuje, je predsa len zopár prvkov, bez ktorých by manželstvo len ťažko fungovalo. Jedným z nich je určite komunikácia. Ak sa totiž začnú vyskytovať komunikačné problémy, manželia si prestanú rozumieť a nedokážu sa už takmer o ničom porozprávať, môže to viesť až k vážnym krízam vo vzťahu. Práve rôzne nedorozumenia a nedostatok spoločných rozhovorov bývajú príčinou mnohých manželských kríz.

Mužské klimaktérium manželstvo ohrozuje
Manžel začína byť mĺkvejší, stráca svoje typické nadšenie pre niektoré činnosti, je bez života a takmer stále unavený. Čoraz častejšie uprednostní v posteli pred vašou náručou spoločnosť knihy. Pripadá vám zmätený, náladový, divný. Dokonca máte pocit, že aj jeho city k vám nadobudli celkom iný charakter.

Muži v strednom veku sa zvyknú cítiť pod obrovským životným tlakom. Záväzky každodenného stereotypu vrátane práce, domácich povinností, či obyčajnej rodinnej rutiny ich ženú do kúta a oni nadobúdajú deficit slobody. Obvyklé manévre manželiek v podobe výčitiek im tieto pocity ešte znásobujú. Užitočnejšie je pokúsiť sa diskutovať o neobvyklých témach, vybrať sa na bláznivý výlet, skúsiť nezvyčajný šport, musíte byť jeho oporou, inak manželstvo nemá zmysel.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa