Gaštanová lekáreň: Uľavia od bolesti, vyliečia zápal, dokonca znížia cholesterol

Gaštanová lekáreň: Uľavia od bolesti, vyliečia zápal, dokonca znížia cholesterol

Vyskúšajte 12 najlepších receptov na doma! Môžete si spolu s deťmi urobiť zopár panáčikov, ale keď zistíte, na čo všetko sú dobré, nebudete nimi viac mrhať. Najnovšie výskumy totiž preukázali, že máloktorá rastlina má toľko zdraviu prospešných účinkov ako práve gaštany – jedlé aj tie „konské“.

Botanici z univerzity Emory v USA našli v extra veľkých talianskych jedlých gaštanoch (maróny) dve účinné látky, ktoré sú schopné poraziť obávanú „nemocničnú“ baktériu – stafylokoka zlatého. Tento bacil je odolný proti väčšine antibiotík, no látky z gaštana ho dokážu zlikvidovať. Ďalšie štúdie tvrdia, že už 67 gramov marónov denne vám zníži hladinu cholesterolu o 7 percent.

Obsahujú mangán, ktorý detoxikuje, chráni pred chorobami srdca, dokonca aj pred rakovinou. Meď spevňuje kosti, nervy a imunitný systém. Vitamíny B posilňujú mozog a pôsobia proti stresu. Pagaštany zas obsahujú látku aescín, ktorá dokáže preniknúť cez pokožku a zmierňovať zápalové procesy, v začiatkoch zápalu aj úplne vyliečiť. Zároveň aescín spevní cievne steny, čo má pozitívny vplyv na zmierňovanie opuchov.   

1. Kaša upokojí podráždenú pokožku

Rozštvrťte 6 pagaštanov, odstráňte šupku a rozmixujte. Rozmixované gaštany rozložte na plochý plech a dajte na hodinu do rúry sušiť pri teplote 60 stupňov Celzia. Vysušené gaštany vhoďte do mažiara a roztlčte na prášok. Masku si pripravíte z 3 lyžíc gaštanového prášku, ktorý rozmiešate s 1-2 lyžicami teplej vody. Pripravenú kašu si naneste ako masku a nechajte pôsobiť 10 minút.

2. Kúpeľ prekrví studené nohy
Namočte na noc 1 kg pagaštanov v 5 litroch vody. V hrnci na druhý deň dajte variť na 30 minút. Sceďte a odvar pridajte do vody s teplotou 38 stupňov Celzia. Namočte si nohy na 20 minút.

3. Odvar zmierni hemoroidy

Asi za hrsť usušenej kôry pagaštana (kúpite v lekárni) dajte variť do litra vody na 3 minúty. Nechajte 10 minút odstáť pod pokrievkou. Do vane napustite asi na 15 centimetrov vody a sceďte do nej odvar z kôry. Premiešajte a do tohto kúpeľa si sadnite na 10 minút.

4. Maróny posilnia srdce
Za hrsť gaštanov narežte na vypuklej strane do kríža. Touto stranou položte na plech smerom hore. Vložte do rúry vyhriatej na 210 stupňov Celzia a pečte 20 minút. Pečené gaštany jedzte denne počas 6 týždňov.

5. Gaštanový med upokojí žalúdok

Polhodinu pred každým jedlom si pomaly vychutnajte lyžicu gaštanového medu (kúpite v bioobchodoch). Pred spaním si môžete dať až 2 lyžice.

6. Čaj zníži vysoký tlak
Sušené gaštanové listy (kúpite v lekárni) zalejte v šálke horúcou vodou – na 1 šálku ide pol lyžičky kvetov. Prikryte a nechajte odstáť 5 minút. Ochuťte gaštanovým medom. Denne vypite 2-3 šálky.

7. Tinktúra proti zápalom kože
Rozštvrťte 5 čerstvých pagaštanov a namočte do pol litra studenej vody. Nechajte stáť hodinu a sceďte. Pridajte 1-2 lyžičky jablkového octu. Tinktúru nanášajte pomocou vatového tampónika na zapálené miesta (vyrážky).

8. Zábal uľaví ťažkým nohám

Rozbite 5 pagaštanov a olúpte. Dajte ich variť do 100 ml vody na 30 minút. Keď zmäknú, odstavte ich a vidličkou roztlačte na kašu. Nechajte vychladnúť. Kašu naneste na utierku a položte na postihnuté miesto na nohe. Zabaľte vlneným šálom, vyložte si nohy a nechajte pôsobiť 20 minút. Výborný domáci recept, ktorý pomáha pri problémoch so žilami.

9. Maróny na spanie
Zjedzte 4-5 gaštanov (varených alebo pečených) 2 hodiny pred tým, než plánujete ísť do postele. Upokoja vás a pomôžu zaspať vďaka aminokyseline tryptofán.

10. Gaštanové víno proti stresu
Dajte variť 500 g marónov do 2 litrov vody. Sceďte a olúpte. Vylúpané gaštany dajte do 300 ml vody a varte ďalších 10 minút. Gaštany vyberte, vo vode rozmiešajte 150 g cukru. Vráťte naspäť gaštany a povarte ďalších 5 minút. Zmes preložte do väčšej zaváracej fľaše, zalejte brandy a nechajte odstáť 3 týždne. Denne si dajte za štamperlík a k tomu zjedzte jeden naložený gaštan.  

11. Tinktúra proti bolestiam chrbta
Umyte 6 pagaštanov, rozkrojte na štvrtky a ošúpte. Vložte do zatváracej fľašky, zalejte 25 % liehom z lekárne. Pri izbovej teplote nechajte na okne mesiac odstáť. Potom preložte do nádoby z tmavého skla a uložte na tmavé a chladné miesto (takto má trvanlivosť až rok). Touto tinktúrou natierajte krúživými pohybmi bolestivé miesto 3-krát denne.

12. Masáž proti reume v rukách
Vložte 3 pagaštany do bavlneného vrecúška alebo hoci aj do ponožky. Hladké plody šúchajte hore-dole medzi prstami a dlaňami. Opakujte denne 5-krát po 5 minút. Toto malé cvičenie zvyšuje pohyblivosť prstov a vyháňa z bolestivých kĺbov zápal.

Autor: Zuzana Petrovičová
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa