Gesto o vás prezradí veľa: Aká ste podľa podania ruky?

Gesto o vás prezradí veľa: Aká ste podľa podania ruky?

Podanie ruky, to je prvý dojem o vás. Spôsob, akým ruku podávate, prezradí veľa aj o vašej povahe. Aké signály tým vysielate?

Submisívne
Submisívne podanie ruky je, ak ruku podávate dlaňou nasmerovanou nahor. Znamená to, že si neveríte, takmer každému dovolíte, aby vás ovládal a tieto svoje slabosti pri podaní rúk odhaľujete.

Dominantné
Dominantné podanie ruky je také, keď je vaša ruka navrchu. Dlaň smerujúca nadol odhaľuje dominantnosť. Prezrádza, že sa cítite byť nadradená, nezáleží vám na názoroch ostatných a potrebujete mať posledné slovo. Ak sa pri podaní rúk snažíte otočiť partnerovu ruku smerom dole, môže to považovať za agresívne a ako pokus o kontrolu.

Neutrálne
Ak je vaša i partnerova ruka vo vertikálnej polohe, znamená to, že ani vy, ani človek, s ktorým si podávate ruku, nemáte potrebu prejavovať dominantnosť a navzájom k sebe pristupujete s rešpektom a ako rovnocenní.

Ako zväzok mrkvy
Ak dovolíte partnerovi, aby si ruku prestrčil cez vaše prsty, je to, ako by ste namiesto ruky podávali zväzok mrkvy. Je to neverbálne oznámenie, že vám na ňom vôbec nezáleží a nechcete ani odhaliť svoje úmysly a charakter. Ale môže to aj znamenať, že jednoducho nemáte rada fyzický kontakt.

Ako mŕtva ryba
Ak podaniu ruky chýba dynamika a pevný stisk, pripomína to, ako by ste sa dotkli mŕtvej ryby. Takéto podanie ruky prezrádza vašu nezainteresovanosť, ľahostajnosť, nezáujem, dokonca môže znamenať slabosť. Vysielate tým signál, že si neveríte a dáte sa ovládať.

Obojručné
Politici a diplomati často podávajú ruky spôsobom, že ľavou rukou obalia ruku svojho partnera. Použitie oboch rúk pri podaní rúk znamená, že rešpektujete a vážite si toho človeka, a snažíte sa pôsobiť dôveryhodne. Obe ruky použite pri podaní rúk iba vtedy, ak sa

s dotyčným človekom dobre poznáte. Ak by ste to urobili pri niekom, s kým ste sa práve spoznali, mohol by to považovať za narušenie svojho osobného priestoru.

Ako kráľovná
Ak nastrčíte ruku iba tak, aby vás partner mohol chytiť nanajvýš za končeky prstov ako kráľovnú, prezrádzate tým o sebe, že neovládate etiketu a tiež, že sa cítite sa byť nadradená.

S intenzívnym trasením
Ak pri podávaní ruky výrazne trasiete rukou partnera, pravdepodobne ste extrovertka a všade, kde sa zjavíte, je vás plná miestnosť. To však vôbec nie je zlé, lebo nemáte potrebu čokoľvek skrývať.

Nezabúdajte na etiketu
Majte na pamäti, že podanie ruky vždy iniciuje spoločensky vyššie postavený človek, staršia osoba a pri stretnutí dvoch pohlaví je to žena, kto podáva ruku mužovi. Stisk ruky by nemal byť prisilný ani prislabý, a ak nejde o gratuláciu, nemal by trvať dlhšie než dve sekundy a jemne pri tom potraste partnerovou rukou dva- až trikrát. Myslite na to, že pri podaní rúk by ste sa mali svojmu partnerovi pozerať do očí a pripojiť k tomu milý úsmev. Dajte si pozor aj na to, aby ste mali čisté a suché ruky, ak máte problém s potením rúk, nenápadne si ich predtým utrite.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa