Granátové jablko vs marakuja: Ktoré exotické ovocie má lepší nutričný profil?

Granátové jablko vs marakuja: Ktoré exotické ovocie má lepší nutričný profil?

1. kolo: Vitamín C
Zvýšený príjem vitamínu C vás pred zimou dostane do formy, preto na jeho získanie využite všetky dostupné prírodné zdroje. Tento dôležitý vitamín a antioxidant posilňuje imunitu a chráni každú bunku v tele. Udržiava pružné cievy, zlepšuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek a má toho na starosti ešte omnoho viac. V 100 g granátového jablka je 10,2 mg vitamínu C, v 100 g marakuje 30 mg. Bod pre marakuju.
Stav – 0 : 1

2. kolo: Vitamín K
Je dôležitý pre optimálnu zrážavosť krvi a správnu činnosť pečene. Bez vitamínu K by telo nedokázalo vstrebávať vápnik zo stravy a ukladať ho do kostí. Okrem toho podporuje činnosť srdca a obličiek, znižuje hladinu LDL cholesterolu a pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny. Denne potrebujeme 80-120 mikrogramov. V 100 g granátového jablka sa nachádza 16,4 mikrogramu vitamínu K, v 100 g marakuje iba 0,7 mikrogramu. Bod pre granátové jablko.
Stav - 1 : 1

3. kolo: Vláknina
Táto nestráviteľná súčasť potravy pomáha stabilizovať hladinu krvného cukru, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a tým aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Pri prechode črevami na seba viaže škodlivé látky a odvádza ich z tela, čím chráni sliznicu čriev pred rozvojom rakoviny. Vláknina je dôležitá aj pri udržiavaní optimálnej hmotnosti. V 100 g granátového jablka sú 4 g vlákniny, v 100 g marakuje až 10,4 g. Bod pre marakuju.
Stav - 1 : 2

Víťaz: Marakuja
Plody mučenky jedlej majú exotickú vôňu a osviežujúcu sladkokyslú dužinu, ktorá chutí ako mix marhule, manga a ananásu. Dužinu jedzte so semenami, hodí sa do jogurtu, zmrzliny a dajú sa z nej vyrobiť aj rôzne dezerty. Obsahuje veľa minerálov a vitamíny A, B a C, posilňuje imunitu, lieči zapálené sliznice a zlepšuje pleť. V chladničke vydrží 3 až 4 týždne. Energetická hodnota marakuje je 264 kJ/100 g.

Autor: jb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa