Háklivá na všetko: Ako sa starať o telo počas tehotenstva?

Háklivá na všetko: Ako sa starať o telo počas tehotenstva?

Tehotenstvo síce nie je choroba, napriek tomu si vyžaduje zo strany budúcej mamičky omnoho väčšiu starostlivosť o telo. Je to hlavne preto, aby predišla „trvalému“ poškodeniu svojej krásy. To je dôvod, prečo je treba siahnuť aj po inej kozmetike. Tehotenstvo nie je len o rastúcom brušku, nápor pociťuje celé telo.

Nedráždivá kozmetika
Po celú dobu ste pod vplyvom hormónov, ktoré sa zahrávajú nielen s vašou pleťou, ale aj vlasmi či nechtami. Ak si chcete zachovať dobrý výzor a vyhnúť sa niektorým nepríjemným následkom tehotenstva, budete sa musieť svojmu telu venovať pravidelne. Tehotenstvo je veľmi háklivé obdobie, preto sa odporúča, aby si mamičky vyberali už od prvého dňa nedráždivú kozmetiku, podľa možnosti čo najviac na prírodnej báze.

Pravdepodobne čoskoro zistíte, že na zmeny vo vašom tele reaguje vaša pleť veľmi citlivo. Je to veľmi individuálne, zatiaľ čo jednej žene sa viac pokožka mastí a má dokonca vyrážky, inej sa stav pleti zlepší. Veľké percento žien má však v tehotenstve suchú pokožku, ktorá stráca elasticitu a spôsobuje veľmi nepríjemné svrbenie. Nočnou morou takmer každej ženy sú strie. Nepostihujú len brucho, ale aj oblasť pŕs, stehien a zadku.

Za ich vznik môže pomerne rýchly nárast hmotnosti, na ktorú pleť nedokáže dostatočne rýchlo reagovať. Bojovať proti nim môžete nielen správnou životosprávou, ale aj prípravkami na zvláčnenie pokožky a zlepšenie elasticity. Možno chvíľu potrvá, kým nájdete ten správny, rozhodne sa však nenechajte odradiť myšlienkou, že tie účinné musia byť mimoriadne drahé.

Bez parfumov
Tvár, či iné partie zasiahnuté vyrážkami by ste si mali dva krát denne ošetrovať prípravkami, ktoré pleť jemne vyčistia, následne pleť hydratujte. Vyhýbajte sa kozmetike plnej konzervačných látok, mala by byť aj bez parfumov. Po telovom mlieku, alebo výživnom kréme na telo by ste mali siahnuť dva krát denne, ráno a večer. Je to nielen preto, aby ste predchádzali vysúšaniu či trhlinkám.

Niekoľko minút relaxácie pri ošetrovaní pleti vám rozhodne spraví dobre nielen na tele, ale aj na duši. Bohužiaľ, nie každá žena v tehotenstve opeknie. Šedivá pleť a povädnuté vlasy vás môžu trápiť celé mesiace. Ak sa vám kvalita vlasov výrazne zhoršila, mali by ste rozhodne vyskúšať zmenu účesu, strih by mal byť čo najjednoduchší, aby sa vyžadoval len minimum starostlivosti.

Správny strih vám na ženskosti neuberie, ale nebude vaše vlasy zaťažovať a jednoduchosť úpravy oceníte aj v čase, keď sa dieťa narodí. Používajte pravidelne vyživujúce prípravky a neostávajte len pri kondicionéry, dôležité sú aj vlasové masky či domáce zábaly. Hormóny sa podpisujú aj pod reakcie vašich vlasov, preto nebuďte príliš sklamaná, ak vám farba na vlasy nechytí „správne“.

Tehotenstvo však so sebou prináša aj iné potešenia. Možno ste objavili na svojom tele viac ochlpenia, než v minulosti. Niektoré nežiaduce chĺpky sa objavia na tvári, iné na bruchu. Pri ich odstraňovaní sa odporúča používať mechanické spôsoby, depilačné krémy a gély nie sú vhodné.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa