Hemochromatóza: Čo sa s vami deje, keď vám ju diagnostikujú?

Hemochromatóza: Čo sa s vami deje, keď vám ju diagnostikujú?

Vaše telo potrebuje železo pre zdravú funkciu červených krviniek, aby tie boli schopné dodávať kyslík do telesných orgánov.

Nedostatok železa môže viesť k únave, stagnácii a zlým športovým výkonom. Je možné sa však železom aj predávkovať, najmä ak užívate doplnky stravy, ktoré ho obsahujú. Vaše telo nevie železo tak ľahko vylúčiť, a to môže byť potenciálne škodlivé na pečeň.

Telo potrebuje stály prísun železa, aby sa prenášal kyslík. Ak budete mať v krvi extra veľa železa, vaše telo ho uloží v pečeni, slezine a kostnej dreni. Príliš veľa železa konzistentne po dlhšiu dobu môže u vás rozvinúť preťaženie železom a ochoriete. Nadbytok poškodzuje pečeň a vo vzácnych prípadoch dokonca môže viesť až k jej zlyhaniu.

Príznaky

Keď vaše telo ukladá príliš veľa železa, pravdepodobne si všimnete príznaky, ktoré môžu zahŕňať bolesti kĺbov, žalúdočnú nevoľnosť, hnačku, únavu a nedostatok energie a sexuálnej túžby. Môžete tiež zaznamenať bolesť na pravej strane brucha, kde sa nachádza vaša pečeň. Môžete zistiť zväčšenie pečene, zjazvené tkanivo a fakt, že nefunguje správne.

Hemochromatóza
Väčšina prípadov ochorenia železom je výsledkom genetickej predispozície nazvanej hemochromatóza, pri ktorej vaše telo absorbuje a ukladá príliš veľa železa v pečeni a ďalších orgánoch. Väčšina ľudí absorbuje len asi 10 percent železa, ktoré konzumuje prostredníctvom potravín, ale ľudia s týmto genetickým ochorením skutočne absorbujú trikrát toľko.

Postupom času sa železo hromadí v pečeni, čo môže potenciálne vyvolať zlyhanie pečene. Liečba hemochromatózy zahŕňa zbavenie sa tohto nadbytku železa z krvi. Vzhľadom k tomu, príliš veľa železa môže poškodiť pečeň, neužívajte ďalšie železo prostredníctvom stravy, pokiaľ vám lekár nepovie inak.

Ženy počas menštruácie potrebujú viac železa ako muži (18 mg každý deň), pretože strácajú krv každý mesiac menštruáciou. Ženy, ktoré sa dostanú do menopauzy potrebujú už len 8 mg železa každý deň.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa