Herečka Alida Valli: Kariéra zatienená škandálom

Herečka Alida Valli: Kariéra zatienená škandálom

„Z jej očí vyžarujú neodolateľné záblesky lásky,“ povedal o Alide Valli jej americký kolega Gregory Peck.

Slávna talianska herečka sa narodila 31. mája 1921 v Pule (v tom čase Taliansko, dnes Chorvátsko) ako baronesa Alida Maria Laura Altenburger von Marckenstein und Frauerberg. Otec, barón Luigi Alterburger, pochádzal z juhotirolského šľachtického rodu a venoval sa muzikológii, matka Silvia Oberecker della Martina bola klaviristkou. Alida sa prvýkrát objavila vo filme ako trinásťročná a bolo viac než isté, že sa rozhodne pre herectvo.

Pôvabná i talentovaná

Keď mala Alida pätnásť rokov, presťahovala sa do Ríma k strýkovi, aby mohla študovať na Centro Sperimentale di Cinematografia. Pôvabnú tvár a komediálny talent si už počas štúdia všimli filmoví tvorcovia. Spočiatku ju obsadzovali do romantických komédií, ktoré sa odohrávali v luxusnom prostredí.

V roku 1941 jej však režisér Mario Soldati zveril dramatickú postavu vo filme Malý starý svet, za ktorú ju ocenili ako najlepšiu herečku na filmovom festivale v Benátkach. Mnohé filmy, ktoré Alida Valli nakrútila počas 2. svetovej vojny, boli zakázané, pretože cenzúra v Taliansku i v Nemecku v nich odhalila protifašistický odkaz.

Úspech v Hollywoode
Sotva prekročila dvadsiatku, už bola Alida známa ako „najkrajšia žena na svete“. V roku 1943 sa vydala za hudobného skladateľa Oscara De Mejo, s ktorým nasledujúci rok odišla do USA, aby skúsila šťastie v Hollywoode. Producent David Selznik bol z krásnej Alidy nadšený, domnieval sa, že objavil druhú Ingrid Bergmann. Okamžite s ňou uzavrel zmluvu a Alida dostala príležitosť zahrať si v niekoľkých úspešných filmoch, napríklad v Hitchcockovom Prípad Paradine a  Tretí muž po boku Orsona Wellesa...

Návrat do Európy
Alida Valli sa stala hollywoodskou hviezdou pod menom Valli (bez krstného mena, ktoré všade uvádzali písaným písmom, údajne preto, lebo znelo exoticky). Dosiahla medzinárodný úspech a nesťažovala sa na nedostatok príležitostí, napriek tomu sa začiatkom 50. rokov vrátila domov.

Nemohla už vydržať tvrdé pravidlá producenta Selznika, ktorý bol známy tým, že nad „svojimi“ hercami mal prísnu kontrolu. Zmluvu sa jej nakoniec podarilo zrušiť, ale zaplatila vysokú pokutu. Po návrate do Európy nakrúcala s renomovanými režisérmi, akými boli Luchino Visconti, Pier Paolo Pasolini a Bernardo Bertolucci.

Muži v jej živote

Prvou láskou Alidy Valli bol známy taliansky akrobatický pilot Carlo Cugnasca, ktorý zahynul počas bojov pri Tobruku 14. apríla 1941. O dva roky sa vydala za džezového skladateľa Oscara De Mejo, ktorý bol od nej o 10 rokov starší. Mali spolu dvoch synov. Starší Carlo De Mejo (1945 - 2015) bol herec, mladší Lorenzo „Larry“ De Mejo je hudobník. Po šiestich rokoch manželstva Alida Valli požiadala o rozvod, ale rozmyslela si to. Nakoniec sa v roku 1952 aj tak rozviedli.

O rok neskôr kariérou Alidy Valli otriasol škandál. Vyšetrovanie smrti modelky Wilmy Montesi, ktorej telo našli na verejnej pláži pri Ríme, odhalilo, že v istých kruhoch rímskej spoločnosti sa usporadúvajú sexuálne a drogové orgie. Z vraždy obvinili Uga Montagnu a Piera Piccioniho, syna ministra zahraničných vecí a milenca Alidy Valli. Oboch súd oslobodil a prípad i príčina smrti ostali navždy nevyriešené.

Film bol jej život
V roku 1956 sa Alida Valli rozhodla zanechať filmovú kariéru a venovať sa viac divadlu, ale v 60. rokoch sa k filmu vrátila. Na filmovom festivale v Benátkach v roku 1997 dostala Zlatého leva za celoživotné dielo. Druhým manželom Alidy Valli sa stal režisér a scenárista Giancarlo Zagni, ale ani toto manželstvo nevydržalo. Posledný film Semana Santa nakrútila v roku 2002, kde jej bola hereckou partnerkou Mira Sorvino. Alida Valli zomrela doma 22. apríla 2006 vo veku 84 rokov. Francúzsky kritik, neskôr minister kultúry Frédéric Mitterrand o nej napísal, že to bola „jediná herečka v Európe, ktorá sa vyrovnala Marlene Dietrich či Grete Garbo.“

Autor: Jana Brožíková
Foto: Profimedia.sk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa