Herečka Daniela Pribullová: Najväčšou rolou je pre mňa materstvo

Herečka Daniela Pribullová: Najväčšou rolou je pre mňa materstvo

Poznáte ju zo seriálov aj z divadelných dosák. Sympatická Danka Pribullová (35) sa za hereckými úlohami bezhlavo neženie. V živote má aj dôležitejšie.

V súkromí ste vtipná aj milo „strelená“ osôbka. Nechýba vám humor v ťažkých klasických hrách a melodramatických slovenských seriáloch?
Táto otázka mi hovorí z duše! Chýba, veľmi. Malo by sa vyrábať viac sitkomov. Humor odľahčí človeka skoro v každej situácii.

Vám však v televízii aj divadle ponúkajú najmä úlohy krehkých či zranených žien trpiteliek. Stále je to tak?
Väčšinou áno, ale hrala som aj iné polohy. Bola by som síce radšej, keby sa to striedalo, proti krehkým polohám však nemám nič. Keď príde taká rola, snažím sa ju uchopiť, ako najlepšie dokážem.

A zdá sa, že vám to ide. Aký typ postáv sa vám hrá najľahšie a aký najťažšie?
Veľmi to nerozdeľujem. Skôr ide o rozpoloženie v tej chvíli. Ako hovorí jeden môj kolega - sú emočne disponované dni (vtedy sa darí) a emočne indisponované dni (vtedy to ide ťažšie). Ale, samozrejme, komická úloha mi ide ľahšie ako napríklad Anička z Tajných životov, čo bola psychicky náročnejšia postava.

Ktorá úloha vám bola zo všetkých najbližšia?
Asi práve tá Anička z Tajných životov. Zlomená žena, sprvu neschopná uniknúť spod nátlaku dominantného, žiarlivého a agresívneho muža kvôli svojej dcérke. Napriek tomu to riskla a zdrhla do azylového domu plného týraných a odmietnutých žien so silnými životnými príbehmi. Bola to dramatická a zaujímavá rola.

Čo je vrcholom kariéry pre slovenskú herečku? Alebo konkrétne pre vás?
Keby ste sa ma na to spýtali pred desiatimi rokmi, určite by som odpovedala, že chcem veľa hrať, byť vidieť a byť fakt dobrá. Dnes to vnímam inak, dokonca si viem predstaviť robiť aj niečo úplne iné.

A čo také?
Čokoľvek, napríklad učiť alebo pracovať v reklamnej agentúre.

Pýtala som sa, čo by bolo vrcholom kariéry. Je vôbec pre vás kariéra „vrcholom“? Ako sa na to pozeráte?
Pre mňa sú vrcholom „kariéry“ moje dve deti. Považujem ich za svoj najväčší úspech a radosť.

Vznikajú medzi hereckými kolegami celoživotné priateľstvá?
Medzi hercami, respektíve medzi umelcami, sa pohybujem od svojich devätnástich. Vždy to boli pre mňa zaujímaví ľudia, no s väčšinou z nich sa už nestretávam. Všetci máme svoje rodiny a životy. S niektorými kolegami sa vidíme na pľaci a javisku. Mnohokrát si dám od nich poradiť, inšpirujem sa nimi alebo sa dobre porozprávame, no väčšinou sa vždy všetko točí len okolo práce. Tuhé priateľstvá mám s ľuďmi, ktorých dlho poznám, a niektoré vznikli vďaka deťom.

A čo rivalita v hereckom svete?
Existuje, asi ako aj v iných profesiách. Treba to však brať motivujúco - spracovať to na predstavu, ako sa zlepšiť.

Ktorá zo známych hereckých tvárí vám najviac „sadla“ na pľaci?
Pri natáčaní seriálu Zoo som si veľmi obľúbila Zuzku Tlučkovú a v Tajných životoch Zuzanu Mauréry.

Pamätám si vás dobre zo školy. Pôsobili ste ako éterická bytosť, vo svojom svete, no vždy ochotná z neho vyskočiť a dať sa spontánne do reči. Vypláca sa vám takáto prirodzenosť v hereckom kolektíve alebo naopak?
Ďakujem za kompliment. Napriek tomu, že sa snažím byť duchaprítomná, som spoločenský človek a v živote často potrebujem kontakt s ľuďmi, preto tá neformálnosť. A teraz, na materskej, ho potrebujem ešte viac!

Prišli ste o určité ilúzie o práci herečky?
Áno, prišla. Popri malých deťoch nie je na túto prácu práve dostatok času.

Ste rodáčka z Prešova, vyštudovali ste v Bratislave, s rodinou žijete v Nitre. Ako ste si tam zvykli, ste tam doma?
Všetky tieto tri mestá sú mi veľmi blízke. V Prešove mám svoju rodinu, za ktorou sa budem stále rada vracať, Bratislava je mesto mojej mladosti, prežila som tam svoje najkrajšie roky, a v Nitre som našla lásku - svojho muža, s ktorým mám dve deti.

Máte krásnu dcérku Dianku a teraz aj synčeka Marka, no pôsobíte na mňa tak isto ako pred 13 rokmi, keď sme obe študovali. Zmenilo vás vôbec materstvo? Teda okrem nevyhnutnej zmeny harmonogramu.
Materstvo, samozrejme, zmenilo všetko, podľa neho sa môj život odvíja. Ale povahovo som sa asi nezmenila. Všimla som si len, že časom si niektoré veci k sebe až tak nepustím, viem sa nad ne povzniesť a brať ich s humorom. Zato som v absolútnom pozore, čo sa týka mojich detí.

Ako reagovala sedemročná Dianka, keď sa pred rokom objavil Marko?
Keď som ho prvý raz priniesla domov z pôrodnice a ukázala som ho dcérke, stále mi opakovala: ,Mami, ja sa smejem od radosti tu aj tu‘, a ukazovala si na hrdlo aj na brucho. Bola šťastná. O týždeň sa ma spýtala, kedy sa s ním už bude môcť naháňať. Povedala som jej, že si ešte chvíľku počká...

Deťom venujete takmer všetok čas, občas si však odskočíte zahrať do divadla alebo seriálov. Vydržia to bez vás? Vtedy nastupuje tatino?
Keď si odskočím niekde za robotou, vždy mám vopred dohodnutú babku alebo dedka. Mám to šťastie, že mi vedia vypomôcť. A keď môže, samozrejme, je s nimi tatino.

Ak sa dá, nevyhýbate sa s bábätkom ani dovolenkám. Ako ste to s ním tento rok zvládli?
Snažíme sa s mužom žiť tak ako predtým, než sme mali deti. Boli sme pri mori, aj keď je synček ešte maličký. No zvládli sme to a všetci sme boli veľmi šťastní! Na dovolenke urobil zatiaľ najväčšie pokroky, prvýkrát sa tam postavil na nožičky. A aj rozobral mikrovlnku. (Smiech.)

Sme v Báječnej Žene, aká je báječná žena podľa vás?
Láskavá, empatická, bez predsudkov, so zmyslom pre humor, mala by si vedieť aj urobiť zo seba „srandu“ a tiež by si mala v sebe zachovať kúsok dieťaťa.

Láska mimo divadla
Daniela si vybrala životného partnera mimo umeleckého sveta. S Marekom sa síce zoznámila na divadelnom festivale, no s divadlom nemal nič spoločné. „Hneď ako vošiel do miestnosti, všimla som si ho. Myslela som si, že je umelec. Keď som sa ho spýtala, čo vlastne robí, odpovedal: ,Ja som drotár‘. Pochopila som to tak, že vyrába šperky alebo remeselné výrobky.“ Pravda bola celkom iná. Jej Marek je stomatológ a stará sa ľuďom o chrup.

„V prvej chvíli na mňa vôbec nepôsobil ako lekár. Úprimne, teraz mi však vyhovuje, že mám človeka mimo brandže,“ priznáva krásna herečka a mama dvoch detí. A pozerá sa jej partner pravidelne „na zúbky“? „Je veľmi pracovne vyťažený, takže keď príde domov, o zuboch sa nerozprávame. Navyše, nie som práve jednoduchý pacient, takže som rada, že je mojím zubárom práve môj muž,“ smeje sa Daniela.

Aká je v skutočnosti
DANKA je presne ako dva sýte a výrazné prírodné odtiene, v ktorých sme ju nafotili. Slnečná, žiarivá, čistá a dievčenská ako jej slnečnicovožlté šaty - taká je v súkromí. A hlboká, presvedčivá a naturálna ako jej tmavozelené šaty, hladivé ako zamat - také je jej herecké vystupovanie. A popri týchto polohách aj rôznorodých divadelných úlohách stále zostáva tým úprimným uchichotaným dievčaťom s doširoka otvorenými očami. A to aj s dvoma drobcami na rukách.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Lýdia Czakó

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa