Herečka Jessica Tandy: Najväčšiu slávu si užila až v osemdesiatke

Herečka Jessica Tandy: Najväčšiu slávu si užila až v osemdesiatke

Hoci mala za sebou stovku divadelných a šesť desiatok filmových rolí, najväčšiu slávu si užila až v osemdesiatke.

Jessie Alice sa narodila 7. júna 1909 v londýnskej štvrti Hackney. Otec Harry Tandy pracoval ako obchodný cestujúci výrobcu lán, matka Jessie Helen Horspool bola riaditeľkou školy pre mentálne postihnuté deti. Jessica bola najmladšia z troch súrodencov. Otec zomrel, keď mala iba 12 rokov, preto matka začala vyučovať aj vo večerných kurzoch, aby uživila rodinu.

Zrodená pre divadlo

Na profesionálnu divadelnú scénu vstúpila Jessica Tandy v roku 1927. Mala iba 18 rokov a londýnsky West End jej v nasledujúcom desaťročí ponúkol shakespearovské roly, po ktorých túži každá herečka. Krásna a talentovaná Jessica zažiarila po boku Laurenca Oliviera v hre Henrich V. a Johna Gielguda v legendárnom Hamletovi, nakrútila aj niekoľko filmov. V roku 1932 sa vydala za anglického herca Jacka Hawkinsa a o dva roky porodila dcéru Susan (1934-2004), ktorá sa takisto stala herečkou. Manželstvo však vydržalo iba osem rokov.

Sklamanie za oceánom
V Európe zúrila 2. svetová vojna, keď sa Jessica rozhodla presťahovať do USA. Mala iba 31 rokov a videla v tom šancu rozbehnúť kariéru, navyše, po skrachovanom manželstve ju už v Londýne nič nedržalo. Po príchode do New Yorku ju čakalo obrovské sklamanie, o shakespearovskú herečku nikto nejavil záujem. Za oceánom však našla novú lásku. Zoznámila sa s kanadským hercom Hume Cronynom a v roku 1942 sa zosobášili. Jeho prvé manželstvo s filantropkou Emily Woodruff bolo krátke a formálne, pretože bola lesbička. Jessica a Hume sa presťahovali do Hollywoodu, kde sa jej konečne podarilo získať niekoľko menších úloh.

Vždy len druhá
Keď v roku 1944 nakrúcal režisér Fred Zinnemann drámu Siedmy kríž, zasadenú do nacistického Nemecka, do vedľajších úloh obsadil Hume Cronyna a Jessicu Tandy. Bol to ich prvý spoločný film a jej americký filmový debut. Podľa nekompromisných hollywoodskych pravidiel Jessica nespĺňala nároky na hlavnú úlohu. Bola síce krásna, ale nie dosť na hviezdu prvej veľkosti. Nasledujúce tri desaťročia sa vo filmoch objavovala len ojedinele, o to viac však excelovala v divadle. Za hlavnú úlohu Blanche DuBois v hre Električka zvaná túžba z broadwayskej produkcie, kde hrala po boku Marlona Branda, získala v roku 1947 cenu Tony.

Rodinné šťastie

Jessica bola v druhom manželstve šťastná. Narodil sa im syn Christopher (1943), ktorý je manažérom produkcie, a dcéra Tandy (1945), ktorá sa stala herečkou. Jessica Tandy a Hume Cronyn tvorili päťdesiatdva rokov nerozlučný pár nielen v súkromí, často spolu vystupovali v divadle, rozhlase, televízii i vo filmoch. Za úlohu vo filme Foxfire, kde opäť hrali spolu, Jessica získala v roku 1987 cenu Emmy. Najväčší triumf však prišiel o dva roky neskôr. Za skvelý herecký výkon vo filme Šofér slečny Daisy po boku Morgana Freemana získala vtedy osemdesiatročná herečka Oscara za hlavnú ženskú úlohu.

Spolu až do konca

V pokročilom veku Jessica Tandy trpela anginou pectoris a glaukómom, v roku 1990 jej diagnostikovali rakovinu vaječníkov. Ani choroby, ani vek ju však nedokázali zastaviť. Posledné dva filmy - Camilla, v ktorom hrala spolu s manželom, a Nie som blázon s Paulom Newmanom v hlavnej úlohe uviedli do kín až po jej smrti. Zomrela 11. septembra 1994 vo veku 85 rokov. Hume Cronyn sa o dva roky oženil so spisovateľkou a dramatičkou Susan Cooper. Zomrel 15. júna 2003, dva mesiace pred 92. narodeninami.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Profimedia.sk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa