Herečka Monika Hilmerová: Mávam trému a pochybnosti o sebe (VIDEO)

Herečka Monika Hilmerová: Mávam trému a pochybnosti o sebe (VIDEO)
14 fotiek v galérií

Monika Hilmerová (44) sa už roky teší popularite vďaka účinkovaniu v seriáloch, v divadle i vo filmoch. Je vydatá za choreografa Jara Bekra, s ktorým má dcéru Zaru a syna Leonarda. V rozhovore nás pustila aj do svojho súkromia.

Pred pár rokmi ste si s manželom postavili dom. Splnili ste si v ňom všetky predstavy a sny o bývaní?
Všetky sny sa, samozrejme, nedajú splniť, keďže nie som miliardárka, ale vždy som túžila po bývaní v dome blízko prírody. To sa mi splnilo, takže som veľmi spokojná.

Ktoré miesto v dome je vaše najobľúbenejšie?

Záhrada, lebo milujem prírodu a je pre mňa úžasné môcť vyjsť von. Posledné roky som bývala v byte, kde som nemala ani balkón a bola tam iba rušná ulica, takže si teraz vychutnávam, že sa môžem posadiť do záhrady a kochať sa prírodou. To je veľmi príjemné a záhradu považujem za súčasť svojho bývania.

Kliknite do galérie pod článkom.

Čo všetko sa nájde vo vašej oáze?
Mám prevažne okrasnú záhradu plnú kvetov a okrasných drevín. Zostali v nej veľké pôvodné stromy a zasadila som aj zopár ovocných – čerešňu, slivku, jabloň, kríčky s ovocím, ako sú černice, egreše, maliny, čučoriedky, a máme tam aj vinič, ktorého výhonky mám od svojho otca.

Je pre vás relax zašpiniť si v záhradke ruky?
Prácu v záhrade mám veľmi rada, aj keď málokedy mám na ňu toľko času, koľko by som chcela. Ale keď je veľa buriny, tak to je relax, až keď je to hotové. (Smiech.)

Nedávno ste si obstarali domáceho maznáčika. Kto prišiel s nápadom, aby ste rozšírili rodinu o psa?
Odkedy sme sa s Jarom rozprávali o rodine, obaja sme vedeli, že raz budeme chcieť psa, takže to bola len otázka času. Aj keď naše deti hocikedy spomenuli psíka, vždy sme im hovorili, že jedného dňa ho budeme mať.

VIDEO: Monika Hilmerová konzumuje ústrice po prvý krát!

Pomáhajú vám deti so starostlivosťou oňho alebo je to na vás a manželovi?
Veľa ľudí si kupuje psa, lebo ich deti o to prosia a kupujú ho deťom. My sme však nekúpili psa iba deťom, ale hlavne sebe. (Smiech.) Sú však ešte malé, preto od nich neočakávame, že sa budú vedieť dostatočne postarať o psa. Ony by síce veľmi chceli a ja sa vždy poteším, keď prejavia záujem, ale skôr ich niekedy musím brzdiť. Náš pes je naozaj obrie plemeno, veď je ešte len šteňa a už váži dvojnásobok hmotnosti nášho syna. Je to teda hlavne na našich pleciach, ale pretože si to tak želáme, deti chcú o to viac pomáhať, takže je to ideálne.

Už vám psík doma aj niečo zničil?
Naša sučka nie je z tých psov, ktorí rozhryzujú papuče a ničia nábytok. Je veľmi dobrá. Zatiaľ nám iba dvakrát spravila neplechu. Raz, keď bola dlhšie sama doma, rozhrýzla jednu plážovú šľapku, a práve dnes sa z neznámych dôvodov pustila do synovej zdravotnej karty. Prekvapilo ma to, lebo inokedy môžem nechať hocičo ležať a ani sa toho nedotkne. Neviem, prečo jej tá karta zachutila. (Smiech.)

Školský rok sa už rozbehol, ako sa darí vašim deťom? Chce sa im ráno vstávať do školy?
Zarka bez problémov vstane o akejkoľvek rannej hodine, vie sa o seba veľmi rýchlo postarať a hneď fungovať. Leonko by zas ešte dlho ležal v posteli, musím ho z nej ísť niekoľkokrát vytiahnuť a nabádať, aby nezaspával pri raňajkách. Takže majú to takto podelené.

A čo domáce úlohy?
To sa im podľa mňa nechce, ale robia to. Ony urobia všetko, čo treba, myslím, že majú veľmi zodpovedný prístup ku škole. No keby si mali vybrať medzi hraním sa a učením, určite by si vybrali skôr hranie sa. Ani jeden z nich nebol typ prváčika, ktorý vstáva so školskou taškou ešte predtým, než sa začne školský rok. To v sebe nemajú, hlavne mladší Leo, ktorý videl, že on sa niekedy mohol hrať, kým jeho sestra si musela robiť úlohy, takže on išiel do školy úplne bez ilúzií.

Zdedili aj lásku k umeniu?

Myslím si, že všetky deti majú v sebe lásku k umeniu a schopnosť tvoriť. Práve to je na deťoch úžasné. A či už dobre, alebo nedobre, takmer každé dieťa zarecituje básničku, zaspieva pesničku, zatancuje niečo, nakreslí obrázok, pozrie si film alebo prečíta knižku, takže robia umenie naozaj zo všetkých stránok a neriešia, či to robia dobre, alebo zle, lebo to robia s radosťou a láskou alebo si z toho vyberú aspoň niečo, čo ich baví.

Aké postavy hráte najradšej?
Také, ktoré sú dobre napísané a kde herec má čo hrať. Mne je jedno, či je to komediálne alebo dramatické, keď je ten text kvalitný, vtedy ma to baví. Hlavne ma teší, keď môžem hrať v projekte, v ktorom sa stretnú ľudia, ktorí sú vo svojej profesii výborní. Keď je k tomu ešte aj pridaná hodnota v tom, že si ľudsky sadneme, je radosť hrať akúkoľvek rolu.

Čo bola vo vašej kariére zatiaľ najväčšia herecká výzva?

Všetko je na začiatku chvíľu ťažké, pri každej role idem úplne nanovo. Nehrám vždy rovnakú postavu, preto musím hľadať, ako tú rolu poňať, chytiť, vnímať... Niekedy sa v tom nájdem rýchlejšie, inokedy to trvá dlhšie. Ale na začiatku je to vždy rovnaká výzva, niečo ako neprebádaná zem. Mávam aj trému, aj pochybnosti o sebe, občas si idem hlavu dolámať, než niečo uchopím. Najlepšie je, keď už som hodená do vody a nie je priestor príliš nad tým premýšľať.

Točíte denný seriál, hráte v divadle a staráte sa o rodinu, nájdete si aj čas iba pre seba?
Vo voľnom čase som veľmi rada v prírode so svojou rodinou a to je pre mňa najkrajšie. Ale som rada aj sama, aspoň na chvíľu. Napríklad keď pijem kávu, mám svoj okruh samoty, alebo keď idem v aute, to sú chvíle, keď sa môžem sústrediť len na vlastné myšlienky, nemusím nič riešiť, len vnímať plynúcu krajinu a to, nad čím premýšľam. To je pre mňa relax. A rada plávam, lyžujem, bicyklujem, keď mám možnosť, hoci tento rok som bola iba raz.

Povinnosti nedovolia?
Kde sú tie časy, keď som skúšala niečo maľovať alebo čítať knihu?To si už nemôžem dovoliť, lebo večer zaspím pri prvých riadkoch a potom sa k tomu dostanem asi o dva týždne, keď si už nepamätám, čo tam bolo. Teraz som tu hlavne pre svoje deti, ktoré sú ešte malé, potrebujú ma a túžia po mojej prítomnosti.

Váš profil na Instagrame svedčí o tom, že s manželom radi cestujete, ktorá destinácia vás zaujala najväčšmi?
Milujeme Portugalsko, Španielsko, Grécko a veľmi radi tam chodíme. Naposledy nás veľmi zaujala Sardínia, tá nám učarovala – je tam prekrásne more, nádherné pláže. Ale cez prázdniny sme boli aj v New Yorku, miest, kam radi chodíme, je veľa.

Aký je váš doposiaľ nesplnený cestovateľský sen?

Veľmi sa mi páčia severské krajiny, bola som vo Fínsku a v Nórsku. Bola som aj za polárnym kruhom, sever ma naozaj fascinuje. Chcela by som navštíviť Island, Škótsko, Írsko, ale láka ma aj Brazília, Japonsko, Nový Zéland, Austrália… Ešte je veľa miest, ktoré by som rada videla.

Pomaly sa rozbieha jeseň, mnoho ľudí toto obdobie považuje za depresívne. Ako vnímate túto časť roka vy?
Na jeseň som sa narodila a pre mňa je nesmierne krásna vo svojej farebnosti a v rôznorodosti. Byť v prírode na jeseň je niečo úžasné, všetky tie sfarbené stromy a kríky, no nádhera. Dokonca mi neprekáža ani hmla a sychravé dušičkové počasie. Milujem dážď aj jesenné počasie. Celé je to len o tom byť správne oblečený a bude vám dobre v každom počasí. (Smiech.)

Jedenásť rokov manželstva
Monika Hilmerová s manželom Jarom Bekrom čoskoro oslávia jedenáste výročie svadby a stále pôsobia ako čerstvo zamilovaní. Pozná recept na šťastné manželstvo? „Nie je to vec, ktorú uvaríte a máte hotovú, ale varí sa stále,“ hovorí členka Činohry Slovenského národného divadla. Podľa nej vo vzťahu dvoch ľudí ide o to, že ho treba stále živiť a formovať, keďže situácie a okolnosti sa menia. Hovorí: „Je to ako s ohňom, keď neprikladáte polienka a nestaráte sa oň, jednoducho zhasne...“

Aká je v skutočnosti?
MONIKA je veľmi milá a úprimná žena. Patrí k najvyťaženejším slovenským herečkám, momentálne natáča denný seriál Oteckovia, hrá v Slovenskom národnom divadle, napriek tomu si ochotne našla čas, aby sa s nami porozprávala. Z jej slov je jasné, že je v prvom rade hlavne milujúca matka a manželka.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: TV Markíza, profimedia.sk, Instagram M. H.

 14 fotografií

Herečka Monika Hilmerová: Mávam trému a pochybnosti o sebe (VIDEO)Herečka Monika Hilmerová: Mávam trému a pochybnosti o sebe (VIDEO)Herečka Monika Hilmerová: Mávam trému a pochybnosti o sebe (VIDEO)Herečka Monika Hilmerová: Mávam trému a pochybnosti o sebe (VIDEO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa