Herečka Vivien Leigh: Jej život medzi šťastím a trápením

Herečka Vivien Leigh: Jej život medzi šťastím a trápením

Anglická herečka Vivien Leigh raz povedala: „Život je príliš krátky na to, aby sme toľko dreli.“ Presne taký však bol ten jej.

Vivien Mary sa narodila 5. novembra 1913 v indickom Darjeelingu (vtedy súčasť britskej kolónie). Otec Ernest Richard Hartley, pôvodom Škót, bol britský maklér, matka Gertrude Mary Frances Yackjee sa narodila v Indii a mala írskych a arménskych alebo indických predkov. Vivien už ako trojročná vystupovala v predstaveniach amatérskeho divadla, ktoré viedla jej matka.

Splnený sen
Keď mala Vivien šesť rokov, matka ju poslala do školy v Londýne. Tam sa spriatelila s Maureen O´Sullivanovou, ktorú neskôr preslávila rola Jane v Tarzanovi po boku Johnnyho Weissmüllera. Vivien sa jej zverila s tajnou túžbou: chce sa stať veľkou herečkou. Ich priateľstvo prerušili štyri roky sťahovania po Európe kvôli otcovmu zamestnaniu.

Vivien to však dalo veľa, plynule hovorila po francúzsky a po taliansky. Späť do Británie sa vrátila v roku 1931. Rodičia ju podporovali v hereckých ambíciách, sám otec ju zapísal na Kráľovskú akadémiu dramatických umení v Londýne.

Kariére obetovala rodinu
V osemnástich sa Vivien zoznámila s právnikom Herbertom Leighom Holmanom, ktorý bol od nej o 13 rokov starší. Napriek dohováraniu kolegov z divadelnej brandže prerušila štúdium herectva, pred Vianocami 1932 sa vydala a v októbri 1933 predčasne porodila dcéru Suzanne. Po návrate z nemocnice sa Vivien začala nudiť. O domácnosť sa starala slúžka a kuchár, k dieťaťu manžel najal pestúnku.

Vivien sa vrátila k herectvu, prijala umelecké meno Vivien Leigh a o dcéru stratila záujem. Počas 2. svetovej vojny Suzanne odcestovala s babkou Gertudou k tete do Kanady. Vivien ju navštívila iba raz, v novembri 1940. Suzanne sa zblížila s matkou až koncom 50. rokov na spoločných dovolenkách s obomi biologickými rodičmi.

Osudový muž

Divadelná i filmová kariéra Vivien Leigh sa rozbehla v roku 1935. O dva roky sa pri nakrúcaní filmu Oheň nad Anglickom zblížila s hereckým kolegom Laurencom Olivierom. Ona bola vydatá, on ženatý s herečkou Jill Esmondovou. Keď sa Vivien dopočula, že sa chystá nakrúcanie filmu Odviate vetrom, požiadala svojho amerického agenta, aby ju prihlásil na konkurz. Rolu Scarlett O´Harovej dostala, Laurence Olivier sa však na úlohu Rheta Buttlera nehodil.

Kým Vivien nakrúcala v Hollywoode sedem dní v týždni, Laurence Olivier pracoval v New Yorku. Odlúčenie a vyčerpanie si vybralo svoju daň - začali sa u nej prejavovať psychické problémy. Nenávidela filmovanie, a hoci za filmy Odviate vetrom a Električka zvaná túžba získala Oscary, vždy tvrdila, že nie je filmová hviezda, ale herečka.

Konečne voľní

Vo februári 1940 Jill Esmondová súhlasila s rozvodom a získala do opatery syna Tarquina. Ani Leigh Holman nerobil prieťahy a súd mu zveril dcéru Suzanne. Vivien Leigh a Laurence Olivier sa zosobášili 31. augusta 1940 v Santa Barbare v Kalifornii. Obaja pokračovali v kariére za oceánom, americké noviny však často kritizovali nielen ich prácu, ale aj fakt, že počas vojny nepodporujú svoju krajinu doma.

Keď stroskotali Olivierove režisérske pokusy, do ktorých investoval všetky spoločné úspory, oboch to uvrhlo do finančnej katastrofy. Do Británie sa vrátili v marci 1943 a Vivien Leigh sa vydala s revue do severnej Afriky, kde robili vystúpenia pre britských vojakov. Počas turné ochorela na tuberkulózu a niekoľko mesiacov strávila v nemocnici.

Lady Olivier
Počas nakrúcania filmu Cézar a Kleopatra v roku 1945 Vivien Leigh otehotnela a zakrátko potratila. Po tejto nešťastnej udalosti sa u nej prvýkrát naplno prejavila bipolárna porucha. Vivien si však na nič nespomínala, cítila sa zmätená a previnilá. V roku 1947 bol Olivier povýšený do rytierskeho stavu a z jeho manželky sa stala lady Olivier.

V roku 1950 si Olivier prenajal divadlo St. James, ktoré úspešne viedol osem rokov. Olivierovci boli považovaní za najslávnejší pár na svete, no ich manželstvo, narušované opakujúcimi sa psychickými krízami Vivien, postupne odumieralo. Rozviedli sa v roku 1960.

Záver života

Laurence Olivier sa zanedlho oženil s mladou herečkou Joan Plowrightovou, s ktorou mal tri deti. Aj Vivien Leigh si našla nového partnera, herca Johna Merivala, vďaka ktorému sa ľahšie vyrovnala s rozvodom a mohla naďalej pracovať. Film Loď bláznov (1965) však bol jej posledný. Vrátila sa jej tuberkulóza a 7. júla 1967 náhle zomrela. Denníky, fotografie, korešpondencia, divadelné a filmové scenáre a ocenenia tejto skvelej herečky a jednej z najkrajších žien sveta sa v roku 2013 stali súčasťou zbierok Múzea Viktórie a Alberta v Londýne.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Profimedia.sk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa