Hit letnej párty: Syr na gril, ktorý nepretečie cez rošt

Hit letnej párty: Syr na gril, ktorý nepretečie cez rošt

Ak sa vám v horúčave nežiada mäso ani klobásky, ugrilujte si syry. Ako na to, aby ste si naozaj pochutnali?

Pri grilovaní syrov treba dodržať určité pravidlá. Prvé a najdôležitejšie: nie každý syr vhodný na tepelnú úpravu znesie aj grilovanie. Keď sa na to nehodí, výsledkom je sklamanie a zalepený rošt. Na ktoré sa môžete spoľahnúť?

Stavte na istotu
Na grilovanie vyberajte syry, ktoré majú pevnejšiu štruktúru. Ideálny je halloumi, ktorý pochádza z Cypru, odkiaľ sa rozšíril po celom Stredozemí. Dobre sa griluje balkánsky syr, rougette, hermelín, camembert, pološtiepok, oštiepok či paneer, u nás známy ako mliečna kocka.

V obchodoch nájdete prírodné syry upravené na grilovanie, špeciality, ako je nemecký grilltaler či zrejúci krémový syr k bielou plesňou i rôzne slovenské syry na gril v údenej i neúdenej forme. Vyskúšajte aj olomoucké syrčeky, kozí syr a tofu, budete príjemne prekvapené.

Správny postup
Syry určené na gril sú špeciálne upravené tak, aby mali súdržnejšiu konzistenciu a neroztiekli sa nad žeravou pahrebou. Syr halloumi nemusíte nijako upravovať, stačí ho položiť na rošt alebo môžete kocky syra ponapichovať na ihlice či špajdle. Syry typu hermelín a camembert sa grilujú zabalené v pevnom grilovacom alobale. Pred grilovaním ich treba potrieť olejom, najlepšie olivovým, ktorý zabráni prilepeniu na alobal a syru dodá výbornú chuť. Ak máte o niektorom syre pochybnosti alebo prvý pokus nedopadol najlepšie, skúste ho obaliť plátkom slaniny.

Ideálni partneri

Mnohé syry určené na grilovanie už sú ochutené grilovacím korením, čili alebo len mletým korením, prípadne je korenie zabalené osobitne. Ak máte neochutený syr, pripravte si na grilovanie voňavý bylinkový olej so stredomorskými bylinkami. Do olivového alebo repkového oleja naložte čerstvé vetvičky rozmarínu, oregana či tymianu a pred grilovaním ním syr potrite.

Ku grilovanému syru sa hodí grilovaná zelenina, napríklad cuketa a baklažán, a nesmú chýbať ani čerstvé zeleninové šaláty. Camembert a oštiepok sú skvelé s brusnicovou omáčkou, camembert aj s medom a mandľami, hermelín s čučoriedkovým džemom alebo so slivkovou omáčkou.

5 báječných tipov
1. Nesnažte sa syry prekrojiť a naplniť bylinkami alebo šunkou, pretože sa určite roztečú.
2. Syry včas vyberte z chladničky - asi 30 minút pred grilovaním, aby sa zohriali na izbovú teplotu.
3. Počítajte s tým, že syry sa grilujú krátko - 5 až 10 minút z každej strany.
4. Syry môžete naložiť do marinády, do ktorej pridáte čerstvé bylinky podľa chuti.
5. Ak všetko nezjete, grilované syry určite nevyhoďte. Výborne chutia aj na druhý deň.

Autor: jb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa