Hľadáte podnájom? Poradíme, ako sa vyhnúť podvodníkom a vybrať si správne

Hľadáte podnájom? Poradíme, ako sa vyhnúť podvodníkom a vybrať si správne

Rozhodli ste sa vycestovať do iného mesta kvôli práci alebo potrebujete nové dočasné bývanie z iných dôvodov? Poradíme vám!

V prvom rade reálne zvážte, či zvládnete platiť prenájom celého bytu, alebo bude zo začiatku rozumnejšie, ak sa uskromníte a uspokojíte so samostatnou či spoločnou izbou s ďalším spolubývajúcim. Podľa toho môže byť rozdiel v cene prenájmu či podnájmu aj niekoľko sto eur. Za súkromie a pohodlie si skrátka priplatíte.

Naša rada
Nebude na škodu, ak si v prítomnosti majiteľa zdokumentujete nedokonalosti v byte, napríklad odliepajúcu kachličku, poškriabanú podlahu či padajúce dvierka na kuchynskej linke. Aby od vás po skončení nájmu majiteľ nežiadal opraviť aj chyby, ktoré nemáte na svedomí.

Čo má byť v zmluve
Nepodpisujte žiadnu zmluvu bez toho, aby ste sa presvedčili, či je prenajímateľ skutočne majiteľom bytu, prípadne si vypýtajte písomný súhlas vlastníka. Ďalej musí byť v zmluve uvedené:

1. Dĺžka nájmu a dobré je, ak sa dohodnete aj na výpovednej lehote.
2. Výška nájomného a jeho splatnosť.
3. Presné definovanie bytu.
4. Výška záloh za energie.
5. Pri nasťahovaní doložte k zmluve aj protokol o odpise stavu meradiel energií.

Rozhodnite sa správne

Kde sa vami vyhliadnutý byt nachádza, akú má dostupnosť? Aby ste nakoniec neprišli na to, že cestou do práce či do školy musíte trikrát prestupovať a vstávať o hodinu skôr. Budete mať spolubývajúcich? Akí sú to ľudia? Fajčiari? Zamestnaní? Nebude vám prekážať ich životný štýl, zvyky, hudba...? Ako si so spolubývajúcimi rozdelíte povinnosti a starostlivosť o byt?

Pozor! Internet čoraz častejšie využívajú podvodníci. Našli ste prenájom bytu za veľmi výhodnú cenu? Už vtedy by ste mali zbystriť pozornosť. A ak je ako kontakt uvedený iba e-mail so zvláštnou adresou, ani neodpovedajte.

Aké sú ceny?
V Bratislave zaplatíte za podnájom v spoločnej izbe približne 130 €, za samostatnú izbu okolo 200 € za mesiac. Za prenájom 1-izbového bytu dáte asi o 150 € viac, aj to zväčša bez energií. Ak sa chystáte do Banskej Bystrice, izba so spolubývajúcimi vás vyjde zhruba na 70 €, za zariadený jednoizbák si majitelia pýtajú okolo 250 € plus energie. V Košiciach dáte za prenájom menšieho jednoizbového bytu okolo 300 € vrátane energií za izbu, za samostatnú izbu zhruba 130 €, za spoločnú okolo 70 €.

Autor: Báječná žena/špeciál
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa