Hormonálna antikoncepcia: Prečo sa už nerobia testy na pečeň?

Hormonálna antikoncepcia: Prečo sa už nerobia testy na pečeň?

Len štvrtina užívateliek hormonálnej antikoncepcie pozná celú pravdu. Hormonálnu antikoncepciu užíva čoraz menej Sloveniek. Kým pred deviatimi rokmi to bolo viac ako štyristotisíc žien, minulý rok informovalo.

Národné centrum zdravotníckych informácií o necelých 270-tisícoch. Podľa odhadov však sotva štvrtina z nich pozná nežiaduce účinky a vie, za akých podmienok môže konkrétny preparát užívať. Internetové diskusie tínedžeriek však ukazujú nový problém.

Dvanásťročné dievčatá, ktoré pohlavne nedozreli, si podľa vzoru kamarátok zoženú antikoncepciu „načierno“, aby mali čistú pleť či väčšie prsia. Od pätnástich, so súhlasom Má vaša dcéra menej ako pätnásť rokov? Antikoncepciu môže dostať len zo zdravotných dôvodov ako hormonálnu liečbu. Aj to treba veľmi starostlivo zvážiť. „Nie je vhodné, ak sa funkcia vaječníkov umelo zablokuje tak skoro!“ varuje MUDr. Radmila Sládičeková z gynekologickej ambulancie v Bratislave.

Slečne, ktorá už dovŕšila pätnásť rokov, ju už síce môže predpísať, ale do osemnástky len so súhlasom rodiča. Gynekológ vás rád uvidí aj preto, lebo dcéra mu na mnohé otázky o rodinnej anamnéze nemusí vedieť odpovedať. No bez podrobnej anamnézy antikoncepciu nedostane. Okrem vyhovujúceho zdravotného stavu je podmienkou pravidelná menštruácia. Pri nepravidelnej treba najprv vylúčiť chorobné príčiny, napríklad poruchu štítnej žľazy. Každá je iná Závidí vaša dcéra kamarátke alebo vy kolegyni, že má vďaka hormónom plnší dekolt, pleť bez vyrážok či hustejšie vlasy? Pri výbere konkrétnych tabletiek rozhoduje okrem zdravotného stavu vek, výška, hmotnosť a životný štýl.

Napríklad cigarety sú síce pri hormónoch oficiálne nebezpečné až od tridsaťpäťky, ale antikoncepcia čiastočne zvyšuje zrážavosť krvi, ktorá môže byť v istých prípadoch veľmi nebezpečná. Preto netajte, že fajčíte, a spomeňte aj choroby, na ktoré sa liečite alebo neliečite. Z jedného preparátu môžete byť nervózna a náladová, z druhého stratíte chuť na sex. „Jednotlivé druhy skúšame aspoň tri cykly, ale možno ho zmeniť aj po mesiaci,“ objasňuje doktorka.

Jeden alebo dva
"Antikoncepcia má menej hormónov ako kedysi, ale vždy je to prísne individuálne“, zdôrazňuje lekárka. Pre tínedžerky a ženy do dvadsaťpäť rokov sú vo všeobecnosti vhodné tabletky s obsahom tridsať mikrogramov estrogénu. Dvadsať mikrogramov estrogénu sa odporúča ženám po tridsiatke, s pribúdajúcimi rokmi je vhodné dávku hormónov znížiť.

Jednozložková obsahuje iba gestagén a je vhodná počas dojčenia. Kombinovaná obsahuje aj estrogén. Jednotlivé druhy sa od seba líšia dávkou estrogénu a druhom gestagénu. Pravá pre vás Väčšina druhov obsahuje dvadsaťjeden rovnakých tabliet. Potom nasleduje sedemdňová prestávka alebo beriete placebo, teda pilulky bez hormónov. V trojfázovej antikoncepcii – s tromi farebne odlišnými tabletami – sa dávky estrogénu a gestagénu menia podľa dňa v menštruačnom cykle. Nedochádza ku kolísaniu hormonálnych hladín tak ako pri tradičných tabletkách.

Ak nemôžete užívať tabletky, máte na výber aj náplasti, implantát, vaginálny krúžok, vnútromaternicové teliesko či systém, prípadne nehormonálne druhy ochrany. Každé tri mesiace Na pravidelné kontroly by ste mali chodiť každé tri mesiace. „Ak ste zdravá, stačí, že raz za rok absolvujete dôkladnú preventívnu prehliadku. Vyšetríme vám onkocytológiu, spravíme ultrazvuk a pošleme vás na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Potom vám predpíšeme recept na vhodnú antikoncepciu, ktorý platí až rok,“ uzatvára MUDr. Radmila Sládičeková.

Pečeň sa už netestuje
„Pečeňové testy a vyšetrenie zrážavosti krvi, ktoré sa kedysi robili paušálne, dnes už zdravej žene nerobíme. Ak nemáme podozrenie, že môže mať vážne ochorenie, ktoré by antikoncepcia mohla ešte zhoršiť,“ vysvetľuje MUDr. Radmila Sládičeková prípady, ktoré posiela k príslušnému špecialistovi. Po dôkladnej anamnéze nasleduje preventívna gynekologická prehliadka a vyšetrenie prsníkov.

Choroby rúk: Sú ich stovky a každá z nich viac či menej zákerná

Najčastejšie otázky ohľadom užívania antikoncepcie:

Priberiem?
Z hormonálnej antikoncepcie sa nepriberá, aj keď dve-tri kilá sa na vás môžu nalepiť, lebo telo zadržiava viac vody. Možno s iným preparátom to bude lepšie.

Prečo som stratila chuť na sex? Oficiálne libido neznižuje, ale veľa žien sa na to sťažuje. Môže za to nižšia dávka estrogénu. Lieky s väčším množstvom tohto hormónu môžu potešenie vrátiť.

Spôsobuje neplodnosť? Nie. Hormonálne preparáty síce zastavujú dozrievanie vajíčok, no po ich vysadení začne žena znovu ovulovať a môže ihneď otehotnieť. Nemíňa si vajíčka, ak nechce otehotnieť.

Ako dlho ju smiem užívať? Limity paušálne neexistujú, ale podmienkou je pravidelná kontrola a individuálny prístup lekára!

Čo keď zabudnem? Medzi užitím dvoch tabletiek nesmie byť väčší ako tridsaťšesťhodinový rozdiel, pri gestagénových preparátoch je prípustný najviac 24-hodinový odstup. Potom nemusíte byť chránená. Podobne ako keď do dvoch hodín po užití vraciate alebo máte hnačku. Pozor aj na preháňadlá a antibiotiká.

Budem fľakatá? Pigmentové škvrny vznikajú, lebo umelé hormóny stimulujú tvorbu kožného pigmentu. Chráňte sa vyšším UV filtrom.

Zmenia sa mi nálady a chute? Nevoľnosť je pomerne častá po nasadení antikoncepcie bohatej na estrogény. Umelé hormóny spočiatku navodia stav, akoby ste boli tehotná. Onedlho si telo zvykne na novú situáciu a nevoľnosť sa stratí. V niektorých prípadoch sa vám zmenia chute.

Budem stále slabo krvácať? „Špinenie“ mimo menštruácie môže nastať pri nízkodávkovej antikoncepcii. Sliznica maternice je veľmi nízka, predčasne sa odlučuje a vy jemne krvácate. Vyrieši to vyššia dávka hormónov.

Nebudem menštruovať?
Je to bežné najmä pri nízkodávkových formách, pri implantáte, vnútromaternicovom teliesku a takisto pri gestagénovej antikoncepcii. Samozrejme, za predpokladu, že ste pilulky užívali zodpovedne a nie ste tehotná.

Nakopnite vašu čističku tela: Zacvičte si cviky na pečeň

Autor: Redakcia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa