Horúčavy a deti: Len im nedávajte čaj!

Horúčavy a deti: Len im nedávajte čaj!

Počas letných hier, ale nielen počas nich je veľmi dôležité dbať na správny pitný režim u detí. Ľahko totiž môže dôjsť k dehydratácii. Tá býva často dôsledkom horúčok, vracania alebo hnačiek, kedy telo stráca veľké množstvá tekutín a tie nie sú dostatočne dopĺňané.

K prejavom dehydratácie patrí napríklad suchosť slizníc, minimálny počet močení alebo dieťa nemočí nejakú dobu vôbec, malátnosť, letargia. Ak sa dehydratácia u dieťaťa nerieši včas, môže mať vážne následky, preto sa tomuto problému snažte vyhýbať a dbajte na pravidelný prísun tekutín u vášho dieťatka.

Prehriatie a úpal
Prehriatiea úpal sú ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré mnohým deťom a ich rodičom znepríjemnia prázdniny. Prehriatie sa prejavuje spravidla horúčkami, bolesťami hlavy a svalov, malátnosťou, nevoľnosťou až zvracaním ako i podráždenosťou. Koža môže mať sivastý nádych. Vo vážnejších prípadoch sa pridružujú aj poruchy vedomia, halucinácie, problémy s orientáciou a neraz i bezvedomie.

Lekári radia pri prehriatí a úpale umiestniť pacienta do chladnejšej miestnosti s dostatočným vetraním a podávať dostatok tekutín. Pomôcť môže aj ochladzovanie tela vlažnou sprchou či obkladmi. Určite nepodávajte bez porady s lekárom žiadne lieky.

Tepelný úpal je vážny stav, ktorý netreba podceniť. Obzvlášť u malých detí platí, že by ste mali lekára vyhľadať i pri miernejších príznakoch a neodkladnú lekársku pomoc treba vyhľadať pri akýchkoľvek poruchách vedomia. Inak hrozia nepríjemné trvalé následky až smrť.

Čo by malo dieťa piť?
Bábätko by malo piť vodu, najlepšie dojčeneckú vodu z obchodu, ktorú môžeme podávať priamo i bez prevárania. Detiby mali piť čerstvé vytlačené šťavy z čerstvého ovocia. Z nutričného hľadiska obsahujú šťavy všetky živiny ako celé ovocie, okrem vlákniny.

Sú čaje vhodné?
Čaje sa dojčatám a batoľatám neodporúča podávať vôbec. Čaje sú drogy, ktoré majú na ľudský organizmus rôzne účinky a malé deti nemusia práve najlepšie zareagovať na niektorú silnejšiu zložku v čaji. 

Autor: bb
Foto: Shutterstock
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa