Hotovosť alebo karta? Ako platiť na dovolenke

Hotovosť alebo karta? Ako platiť na dovolenke

Možno máte aj vy plné ruky príprav na dovolenku. Zbalili ste si aj svoje platobné karty?  

Ak sa chystáte dovolenkovať v zahraničí, bez peňazí sa nikam nepohnete. Preto je dobré vedieť, ako peniaze zo svojho účtu využívať a zbytočne neprerobiť. Ideálne je totiž používať kombináciu hotovosti a platobnej karty.

Hotovosť sa vám zíde, ak chcete nakupovať u trhovníkov či v miestnom obchodíku. Na platenie vyšších súm v nákupných centrách používajte platobnú kartu. Jej výhoda je, že pri jej použití v zahraničí sa prepočítava zahraničná mena kurzom devíza – predaj. Je to výhodnejšie ako zámena hotovosti na Slovensku pri kurze valuta – predaj.
Naša rada: Nenoste so sebou veľa peňazí v hotovosti, na uhrádzanie vyšších súm radšej použite platobnú kartu.

Jedna nestačí
Dobre urobíte, keď si so sebou zoberiete viacero platobných kariet minimálne pre prípad, ak by sa jedna z nich poškodila alebo by ste ju stratili. Platobné karty noste vždy oddelene a nenechávajte ich povaľovať sa v hotelovej izbe či na pláži. Každá karta má rôzne výhody a nevýhody.

Kreditnú kartu je najlepšie využívať pri platbe v obchode. Je to vždy bez poplatku. Pozor si však dajte na poplatky za výber z bankomatov. Pri kreditnej karte sú vysoké. Na dovolenke míňate najmä za jedlo, ubytovanie a benzín. Najviac utrácate v okolitých krajinách, teda v Maďarsku, Rakúsku, Česku a Poľsku. Z prímorských krajín vedie Chorvátsko, nasleduje Taliansko.

Dobrá rada stojí groš
„Platenie kreditnou kartou je najbezpečnejšie a zároveň najvýhodnejšie z hľadiska výšky poplatkov a tiež použitého výmenného kurzu pri transakciách v inej mene ako v eurách,“ hovorí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. Pri platbe debetnou kartou je u obchodníka výhodnejšie vybrať si platbu v cudzej mene, pretože prepočet vykoná domovská banka na Slovensku. Tá použije výhodnejší výmenný kurz v porovnaní so zahraničnou bankou.

Kreditné karty majú výhodu aj v tom, že si k nim môžete prikúpiť rôzne poistenia, prípadne ich už obsahujú. Zároveň majú kreditky aj poistenie proti zneužitiu karty. Nevýhodou kreditky oproti debetnej karte je poplatok za jej vedenie. Ten je oproti debetnej karte vyšší a môže sa vyšplhať aj na niekoľko desiatok eur ročne. Debetka vás, naopak, stojí len niekoľko eur ročne, prípadne ju máte zadarmo ako súčasť balíka.
Naša rada: Ak spozorujete podozrivé pohyby na karte, oznámte to banke a kartu ihneď zablokujte.

Pri výbere hotovosti kartou sa riaďte pravidlom, že peniaze vyberajte debetkou, no za tovary a služby plaťte kreditnou kartou. Poplatky za výber kreditkou sú totiž zvyčajne vyššie ako debetkou.

+ Pri platení kartou v obchodoch je zas dobré vedieť, že debetkou míňate peniaze priamo zo svojho účtu, kým pri platbe kreditkou používate peniaze požičané od banky a tá si ich prípadné zneužitie dobre stráži.
+ Myslite na to, že debetnou kartou nemusíte vedieť zaplatiť všade. Pri rezerváciách ubytovania či v autopožičovniach obchodníci uprednostňujú kreditné karty.

Cestujete do USA?
Najlepšie urobíte, ak budete mať so sebou jednu kartu Visa a jednu MasterCard. Američania tiež viac akceptujú takzvané embosované karty (s vystupujúcimi písmenkami a číslami) pred elektronickými neembosovanými. Problém s neembosovanými kartami môžete mať v niektorých hoteloch či požičovniach automobilov.

Kreditná karta
PLUSY

+ je výhodnejšia, keď si chcete rezervovať hotel či požičať auto
+ jej súčasťou môžu byť aj asistenčné služby a poistenia
+ je bezpečnejšia, lebo keď platíte kreditnou kartou, používate prostriedky banky. Preto napríklad, ak príde k zneužitiu karty, peniaze vám zostávajú na účte a čerpajú sa tie, ktoré vlastní banka.
+ je štedrejšia, lebo má vyšší úverový a hotovostný limit. Znamená to, že keď máte počas dovolenky nepredvídané výdavky, okamžite sa dostanete k peniazom.

MÍNUSY
- vyššie úroky pri splácaní sumy, ktorú ste minuli
- drahší výber hotovosti z bankomatov v zahraničí
- vyšší ročný poplatok za jej vedenie
- zvádza k míňaniu, lebo používate peniaze banky a nie vlastné z účtu

Debetná karta
PLUSY

+ lacnejšie výbery z bankomatov v zahraničí
+ nižšie poplatky za kartu

MÍNUSY
- nie všetci obchodníci ju akceptujú
- dá sa ľahšie zneužiť, lebo peniaze čerpáte nie z banky, ale z vlastného účtu
- ak nemáte povolené prečerpanie, v prípade nepredvídaných výdavkov neviete ísť do mínusu

Šikovná novinka
Vedeli ste, že v obchode môžete zaplatiť bezkontaktne telefónom alebo špeciálnymi hodinkami? Ak ste teda zástankyňou moderných a bezpečných technológií, smelo do toho! „Trend v správaní sa Slovákov pri platbe za tovary a služby totiž smeruje k bezkontaktným platbám, preto odporúčame všetkým, ktorí majú túto možnosť, aby platili komfortne priamo hodinkami,“ dopĺňa L. Žáčková.

Benefitom je vyššia bezpečnosť peňazí. Platba hodinkami je bezpečnejšia ako používanie tradičnej kreditnej alebo debetnej karty. Pri platení dochádza k takzvanej tokenizácii, čo zjednodušene znamená, že hodinkami neprechádzajú skutočné údaje z karty, ale systém vytvára jedinečné číslo. Navyše, platby sú zabezpečené kódom, ktorý slúži na autorizáciu.
Pri platbe hodinkami je oproti kartám výhoda v tom, že číslo karty a identita nie sú zdieľané obchodníkom a skutočné čísla kariet nie sú uložené v zariadení. Všetky transakcie sú monitorované systémami odhaľovania rizika.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa