Iné maslo, na aké sme zvyknutí: Kto ho konzumuje najviac?

Iné maslo, na aké sme zvyknutí: Kto ho konzumuje najviac?

Mnohí ľudia sa rozhodujú pre vegánsku diétu kvôli zdraviu, z morálnych alebo náboženských dôvodov. Život a strava vegána je však veľkou výzvou pri hľadaní alternatív potravín z jeho „zakázaného listu“, čo sa týka mlieka a mliečnych výrobkov. Aj maslové alternatívy majú rôzne chute a textúru. V závislosti od druhu prípravy jedla a varenia, môžete použiť celý rad zdravých náhrad masla.

Diétne obmedzenia
Pravdou je, že vegáni nejedia žiadne mliečne výrobky, mäso, hydinu, morské plody alebo vajcia. Vegánska strava preto musí nájsť zdravé potraviny ako náhradu za tieto potravinové skupiny s cieľom zabezpečiť si adekvátnu výživu a vyváženú stravu. Našťastie existuje niekoľko zdravých alternatív masla alebo margarínu. Voľba závisí od toho, ako sa bude produkt používať, či ako nátierka, pri varení, alebo ako prísada do pečiva.

Existuje množstvo výrobcov, ktorí produkujú čisto vegetariánske druhy masiel. Zvyčajne ide o drahšie náprotivky neveganskych, ktoré sú však pripravené bez akýchkoľvek prísad ako je srvátka, laktóza, kazeín. Sú bez cholesterolu a akýchkoľvek stôp mlieka. Vyhýbajú sa prísadám, ktoré obsahujú trans alebo hydrogenované tuk, ktoré môžu mať negatívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie.

Ďalšie zdravé vegánske alternatívy k maslu sú orechové nátierky ako je arašidové, mandľové alebo sójové maslo. Obsahujú iba tuk, ktorý sa prirodzene vyskytuje v orechoch. Orechové maslá zakúpite zvyčajne v obchodoch so zdravou výživou alebo si ich môžete vyrobiť sami doma.

Maslo na rastlinnej báze
Ďalšou možnosťou náhrady masla, často odporúčanou pri príprave vegánskych jedál, je olej na rastlinnej báze. Olivový olej je chutný, bežne sa používa pri pečení a varení, obsahuje zdravý tuk. Oleje je možné taktiež použiť na namáčanie chleba alebo toastu, chutí aj mäsožravcom v mnohých európskych a blízkovýchodných krajnách.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa