Internet nehryzie: Dedo, babka... nebojte sa, surfujte!

Internet nehryzie: Dedo, babka... nebojte sa, surfujte!

Prežili ste aktívne roky bez počítača, internetu a e-mailu a tvárite sa, že vám nechýbajú? Kým to neskúsite, neviete. A nenahovárajte si, že už na to nemáte bunky. Dnešná technika nie je taká zložitá ako kedysi. Stačí pár kliknutí a celý svet máte na dosah ruky.

Internet a moderné technológie sa stali bežnou súčasťou každodenného života. Niektorí si už bez nich nevedia predstaviť ani deň, iní sa im vyhýbajú. Internetu sa však netreba báť. Nehryzie, práve naopak, dokáže byť dobrým sluhom a osvojenie základov správneho používania internetu zďaleka nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Nikdy nie je neskoro
Nie všetci ľudia majú pozitívny prístup k novým technológiám. Argumentujú tým, že v minulosti sa ľudia dokázali zabávať a užívať si život naplno aj bez počítačov a internetu. Áno, bolo to tak, no bola by škoda ingorovať možnosti, ktoré prináša internet. Nie je pravda, že internet je len pre mladých. Je pre každého, kto má chuť spoznať ho. A je úplne jedno, koľko máte rokov alebo už ste na zaslúženom dôchodku.

6 dôvodov, prečo sa nikdy nezoznámite s niekým normálnym

Informuje, zabáva, spája
Z pohľadu bežného človeka má internet tri základné funkcie. Je to zdroj informácií, zábavy a nástroj na komunikáciu. Všetky tri činnosti podporujú mentálnu aktivitu a v mnohých prípadoch ide o aktívne prežitý čas, ktorý môže byť pre vás prínosom. Cez internet môžete byť v kontakte so svojimi blízkymi a s priateľmi bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú alebo aké majú pri sebe zariadenie.

Komunikovať môžete cez sociálne siete alebo cez „telefón“. Softvéry umožňujúce videohovory posunuli klasický telefonát na úplne nový zážitok. Internetová komunikácia sa síce osobnému stretnutiu nevyrovná, no je omnoho osobnejšia a atraktívnejšia. Nehovoriac o tom, že je úplne zadarmo. Stačí mať počítač alebo tablet a pripojenie do internetu. Ak počítač doma nemáte, môžete navštíviť internetovú kaviareň.

Multimédiá
Internet zabaví alebo poučí aj vo forme videí. Umožňuje sledovanie obľúbených televíznych relácií z archívu, prípadne si môžete vyhľadať zaujímavý dokument alebo obľúbený film, ktorý už bežne v televízii nevysielajú. Cez internet si naladíte aj rozhlasové stanice v špičkovej kvalite, takže vás už nebude rušiť nekvalitný príjem cez anténu.

Megaknižnica
Na internete sa sústreďuje takmer neobmedzené množstvo informácií a podobne ako v bežnej knižnici aj na internete musíte vedieť, kde ich hľadať. Nemusíte však chodiť pomedzi regály a orientovať sa podľa písmen abecedy. Regály s informáciami budú chodiť za vami, stačí do vyhľadávača napísať, čo hľadáte.

Chlapi odkazujú ženám: Chceme viac lásky ako sexu!

Možno to potrvá, kým sa naučíte efektívne vyhľadávať informácie, začnite napríklad pomocnými informáciami pri lúštení krížoviek. A keď si osvojíte základy, zistíte, že na internete nájdete prakticky všetko. Kuchárske recepty, tipy pre domácich majstrov, rady pre záhradkárov i klasickú literatúru. Keď máte chuť, môžete sa aj vzdelávať a splniť si svoju túžbu, napríklad sa naučiť po francúzsky. Len treba chcieť.

Autor: Jana Brožíková/Báječná ŽENA

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa