Jazyk sa dá naučiť aj bez učiteľa: Ako to zvládnuť spôsobom samouk?

Jazyk sa dá naučiť aj bez učiteľa: Ako to zvládnuť spôsobom samouk?

Neviete, ktorý spôsob učenia je pre vás ten pravý? Či vziať do ruky učebnicu pre samoukov a učiť sa v pohodlí domova, kde je však riziko, že vaša sebadisciplína nebude dostatočne silná, alebo sa prihlásiť na jazykový kurz a učiť sa jazyk dvakrát do týždňa v kolektíve?

Jazyková mentorka Lýdia Machová odporúča, aby aj pri učení sa jazyka v jazykovej škole bolo vždy prítomné i samoštúdium. Inými slovami, jazyku sa musíme po troške venovať každý deň aj doma. Jedine tak bude učenie efektívne. „Najrýchlejší spôsob učenia jazyka je jeden na jedného. To znamená učiteľ, respektíve lektor, a žiak. Pretože vtedy v jazyku najviac komunikujeme,“ hovorí Lýdia Machová.

„Keď sa niekto učí ako samouk, mal by si nájsť niekoho na rozprávanie, ale zo začiatku sa môže rozprávať aj sám so sebou. Prekladá si nahlas vety alebo nahlas v  jazyku vyjadruje svoje pocity, zážitky a plány. Kurzová výučba je tiež fajn, ale skôr na udržanie jazyka, nie na napredovanie. Skupinovou výučbou dvakrát do týždňa sa človek ďaleko nedostane, ak sa jazyku nevenuje mimo hodín.“

Ako má vyzerať správna kniha pre samoukov?
(+) Mala by vždy obsahovať text, nahrávku a veľa cvičení, aby ste videli používanie slovíčok a gramatiky v kontexte viet. Samozrejmosťou je aj kľúč so správnymi riešeniami cvičení.
(+) Mala by byť slovensko-cudzojazyčná, respektíve česko-cudzojazyčná. Knihy, ktoré sú písané len v cudzom jazyku, sú vhodné iba pri učení s učiteľom.
(+) Mala by sa vám páčiť aj z vizuálnej stránky a dobre sa držať v ruke.
(−) Pre samoukov nie sú vhodné knižky, ktoré obsahujú len gramatiku.
(−) Úplne najhoršie sú knihy typu „angličtina do 10 dní“ či „nemčina do mesiaca“. Nájdete v nich síce veľa slovíčok, ale učíte sa ich bez toho, aby ste ich vedeli použiť v praxi.

Na čo by mal samouk myslieť
- Nielen pasívne, ale aj aktívne. Pri samoučení je vhodná metóda spätného prekladu. Text si preložíte z cudzieho jazyka do slovenčiny a opakovane si ho prekladáte do cudzieho jazyka, až kým text neviete povedať plynulo v cudzom jazyku.
- Veľa počúvať. Na začiatku je dobré si jeden text vypočuť aj desať-, dvadsaťkrát. Len tak dostanete jazyk „do uší“.
- Správna výslovnosť. Tú získavate opäť počúvaním a opakovaním po nahrávke. A hlavne po texte, ktorý nahral niekto, pre koho je daný cudzí jazyk materinským jazykom.

Odhodlať sa rozprávať
Poznáte to. Už aj čo-to z jazyka ovládate, ale neviete sa odhodlať začať v cudzom jazyku aj rozprávať. Keď vás aj na ulici osloví cudzinec, len naňho vyjavene pozeráte a horko-ťažko zo seba vysúkate aspoň jednu vetu. „Ľudia robia tú chybu, že čakajú na bod, keď budú hovoriť v cudzom jazyku plynulo, aby mohli konečne rozprávať. Zrejme to máme nejako zakódované ešte zo základnej školy,“ zamýšľa sa Lýdia Machová. „Jazyk je zručnosť, ktorú si osvojujeme cvičením, nie učením gramatiky.“

Jazyková mentorka odporúča na rozprávanie sa v cudzom jazyku pripraviť už predtým. „V prvom rade si človek musí uvedomiť, že ide rozprávať a psychicky sa nastaviť na to, že to zrejme nebude bohviečo. Na začiatku je dobrý takzvaný self talk – teda rozprávať sa sám so sebou, alebo si nájsť niekoho, kto sa tiež učí jazyk a skúsiť sa s ním v danom jazyku porozprávať.“
Dnes je k dispozícii aj viacero spôsobov, ako získať konverzačné hodiny s človekom, pre ktorého je váš cudzí jazyk materinským jazykom, a dokonca aj z pohodlia vašej obývačky cez Skype. Mnohí z nich ponúkajú svoje služby za výmenu, že vy ho budete učiť slovenčinu.

Metóda Goldlist (zlatý zoznam)
Známy polyglot David James vymyslel spôsob, ako sa učiť slovíčka úplne bezbolestne. Stačí si ich vypisovať do zošita aj s prekladom do slovenčiny, a nechať ich na 14 dní tak. Na druhý deň si napíšeme nový zoznam a na tretí deň ďalší. Po dvoch týždňoch sa otestujeme, čo sme si zapamätali z prvého zoznamu, a zistíme, že v dlhodobej pamäti nám ostalo zhruba 30 %. Zvyšné slovíčka prepíšeme ešte raz a o dva týždne budeme zase vedieť ďalších 30 %. Takto pokračujeme každý deň. Znie to priam zázračne, ale metóda funguje státisícom ľudí po celom svete. Predtým, ako sa do nej pustíte, je dobré si o nej viac prečítať na internete.  

Užitočné jazykové appky
- Podcast Addict
- Ankidroid
- Duolingo
- Fun Easy Learn
- Amikumu

4 rady, ako pri učení vydržať
1. Treba mať svoj plán učenia a ten aj dodržiavať. Vyžaduje si to však sebadisciplínu.
2. Nájsť si parťáka/parťáčku na učenie jazyka, ktorý vás bude zároveň aj kontrolovať.
3. Dobré je motivovať sa. Či už negatívne, alebo pozitívne. Negatívna motivácia spočíva v tom, že si dáte záväzok – ak stopercentne nezvládnem do mesiaca prvých 10 lekcií, budem „venčiť“ každé ráno susedke psa. A, naopak, motivovať sa pozitívne znamená napríklad to, že ak zvládnete do mesiaca dané lekcie, kúpite si letenku do Londýna alebo pôjdete niekam na výlet.
4. Súťaživosť je silný hnací motor. Určite ju poznáte už zo školských čias. Nájdite si komunitu ľudí, ktorí sa tiež učia jazyk a začnite s nimi súperiť, kto rýchlejšie napreduje.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.sk, archív L. M.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa